Բաքվի օդանավակայանում 12 ժամ պահել են էստոնական պատվիրակության հայ անդամին
Էստոնիայի քաղաքացի, Տալինի քաղաքային խորհրդի նախագահի խորհրդական և Էստոնիայի Ցենտրիստական կուսակցության երիտթևի նախագահ Կարինե Օգանեսյանը մանկավարժների միջազգային գիտաժողովի մասնակցության նպատակով մարտի 23-ին մեկնել է Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքու։
Պաշտոնապես Կարինե Օգանեսյանը ստացել է մուտքի էլեկտրոնային արտոնագիր և էստոնական պատվիրակության հետ (որպես պատվիրակության անդամ) մեկնել է Բաքու։ Սակայն Կարինեի օդանավակայան ժամանելուն պես, ադրբեջանական իշխանությունները «նկատել են բացթողումը», նկատել են նրա հայկական ծագումը, չեն թողել մուտք գործի Ադրբեջան և 12 ժամ հատուկ գոտում պահելուց հետո, հետադարձ ճանապարհով ուղարկել են Էստոնիա։
Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Լիտվիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանն ու ավելացրել.
«Այս վարքագիծը հերթական անգամ ի ցույց է դնում Բաքվի իշխանությունների ռասիստական, անհանդուրժողական բնույթը։ Հակահայ քաղաքականությամբ ներծծված Բաքուն հերթական անգամ ցինիկ վերաբերմունք է ցուցաբերում իր համար այդքան խորթ եվրոպական արժեքների նկատմամբ։ Հուսով եմ էստոնական կողմը հետևություններ կանի և համարժեք կարձագանքի այս նողկալի պատմությանը՝ պաշտպանելով իր քաղաքացու շահերը։ Եվրոպական կառույցները նույնպես անտարբեր չպետք է մնան, քանի որ Էստոնիան ԵՄ անդամ պետություն է և Կարինե Օգանեսյանը ԵՄ քաղաքացի է։
Եվ ընդհանրապես, եթե որևէ երկիր ի վիճակի չէ տարաբնույթ դրդապատճառներից ելնելով միջազգային գիտաժողովներին հրավիրված բոլոր մասնակիցներին և նրանց ուղեկցող անձնակազմին ընդունել, ապա լուրջ վերանայման պետք է ենթարկել տվյալ երկրում նմանատիպ միջոցառումների անցկացման նպատակահարմարությունը»:

Гражданка Эстонии депортирована из аэропорта Баку из-за своего армянского происхождения
Гражданка Эстонии, советник главы городского совета Таллина и председатель молодежного крыла Центристской партии Эстонии Карине Оганесян с целью участия в Международной научной конференции педагогов 23 марта вылетела в столицу Азербайджана Баку.
Карине Оганесян официально оформила электронную визу и в составе эстонской делегации прибыла в Баку. Тем не менее, по прибытии делегата в аэропорт власти Азербайджана «заметили оплошность», обратили внимание на армянское происхождение Карине Оганесян, запретив ей въезд в страну. Карине Оганесян была помещена в особую зону аэропорта Баку, а после 12 часов ожидания ее депортировали обратно в Эстонию.
Об инциденте на своей странице в социальной сети Facebook сообщил Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Латвии, Литве и Эстонии Тигран Мкртчян, добавив:
«Подобное поведение в очередной раз демонстрирует расистскую, нетолерантную сущность властей Баку. Пропитанный армянофобской политикой Баку в очередной раз демонстрирует циничное отношение к столь чуждым для него европейским ценностям.
Надеюсь, что эстонская сторона сделает выводы и адекватно отреагирует на эту отвратительную историю, защитив интересы своего гражданина. Не должны оставаться безразличными и европейские структуры, поскольку Эстония является членом ЕС, а Карине Оганесян – гражданкой ЕС.
И вообще, если какая-либо страна, исходя из различного рода причин, не в состоянии принять всех приглашенных на международные конференции участников и сопровождающих их лиц, то необходимо пересмотреть целесообразность проведения подобных мероприятий в данной стране».