Կարևորվել է Հայաստան-2030 զարգացման օրակարգի շրջանակում համագործակցությունը
«ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ սերտ փոխգործակցություն է ձևավորվել, արդյունավետ մի շարք ծրագրեր են իրականացվել, և միևնույն ժամանակ համատեղ աշխատանքի նոր հեռանկարային ուղղություններ կան»,- այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող, Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցիչ Շոմբի Շարփի հետ հանդիպմանը։
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի հաղորդմամբ՝ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության՝ տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգը՝ նշելով, որ Հայաստանը կայուն զարգացման մեծ ներուժ ունի, և իրականացվող քայլերն ուղղված են դրա լիարժեք իրացմանը:
Շոմբի Շարփը նշել է, որ պատվով է ստանձնում Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնը և իր առաքելության ընթացքում կներդնի առավելագույն ջանքեր՝ ՀՀ զարգացմանը միտված ծրագրերում ՄԱԿ-ի ներգրավվածությունն ապահովելու և դրանք հաջողելու համար: Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության կողմից բարեփոխումների նախաձեռնումը, ինչպես նաև տնտեսական աճի և մակրոտնտեսական բարձր ցուցանիշների արձանագրումը՝ ընդգծելով, որ ՄԱԿ-ն այսուհետ ևս պատրաստ է աջակցել Հայաստանում շարունակական ռեֆորմների և ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը: ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը նաև նշել է, որ իր համար ուրախալի է պաշտոնն ստանձնել հենց այս տարում, երբ Հայաստանում տեղի են ունենալու թե´ ազգային, թե´ միջազգային մակարդակի հետաքրքիր մեծամասշտաբ միջոցառումներ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ՄԱԶԾ համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Հայաստան-2030 զարգացման օրակարգին, կարևորվել է դրա իրականացման գործում սերտ համագործակցությունը:

Newly appointed UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative in Armenia Shombi Sharp was received today by PM Karen Karapetyan. Congratulating Shombi Sharp on assumption of office, the PM expressed confidence that Mr. Sharp could contribute to the further development of bilateral cooperation.
According to the release by the government press service, Karen Karapetyan introduced his government's reform agenda, noting that Armenia has great potential for sustainable development, and the steps being taken at this stage are aimed at its full realization.
Shomby Sharp on his turn assured that he would do his utmost to promote the United Nations' successful involvement in Armenia's development programs. Welcoming the reforms initiated by the Government of Armenia, as well as the country's growth indicators and macroeconomic performance, Mr. Sharp stressed that the UN is ready to support the ongoing reforms and investment programs in Armenia.
The parties exchanged views on the prospects of UNDP-Armenia cooperation. In this context, they touched upon the Armenia-2030 development agenda, attaching importance to close cooperation toward its implementation.