Բակո Սահակյանը ծանոթացել է Ասկերանի գյուղերում բարեկարգման ծրագրերի իրականացմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր այցելել է Ասկերանի շրջանի մի շարք համայնքներ և ծանոթացել գյուղերում բարեկարգման ծրագրերի իրականացմանը:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ երկրի ղեկավարը կարևորել է գյուղական բնակավայրերի շարունակական և համաչափ զարգացումը՝ համարելով այն Արցախի սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի ապահովման և ժողովրդագրության բարելավման կայուն հիմքերից մեկը:
Նախագահը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին՝ աշխատանքների որակի և արդյունավետության պահպանման ուղղությամբ:

Artsakh president got acquainted with the implementation of improvement programs in Askeran region
Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited a number of communities of the Askeran region and got acquainted with the implementation of improvement programs in the villages.
As the Information department at Artsakh President's Office reported, President Sahakyan highlighted the continuous and balanced development of the rural settlements considering it among the stable bases for securing Artsakh's socio-economic progress and improving the demography.
The President gave relevant instructions to the heads of concerned bodies for ensuring the quality and efficiency of the works, the source said.