Համաձայն ԱՄՆ նախագահի կողմից նախօրեին ստորագրած հրամանագրի՝ 2018 թվականի ապրիլի 22-ից կվերագործարկվի Ընդհանրացված արտոնությունների համակարգի տրամադրումը Հայաստանի համար։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ GSP համակարգում ներառված ապրանքները կարող են մուտք գործել ԱՄՆ շուկա մաքսատուրքի իջեցված կամ զրոյացված դրույքաչափերով։
Քանի որ GSP-ի վերագործարկումը հետադարձ ուժ ունի, ներմուծողները կարող են դիմել մինչև համակարգի վերագործարկումը (2018թ․ հունվարի 1-ից ապրիլի 22-ը) վճարված տուրքերը հետ ստանալու համար։ Համապատասխան դիմումը պետք է ներկայացնել մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 19-ը։

USA reauthorizes the GSP program for Armenia
April 22, 2018 is the effective date of the reauthorization of the Generalized System of Preferences (GSP) program for Armenia, according to the legislation signed by the President of the Unite States.
As Armenia's ministry of economic development reports, GSP-eligible products may enter the U.S. with reduced or zero rates.
As the GSP program's reauthorization is retroactive, importers may seek refunds of duties paid during the lapse (January 1, 2018 - April 22, 2018) of GSP authorization. To receive a GSP duty refund, an importer has to file a request by October 19, 2018," the source said.