Ծափեր, բրավո ու բիս. Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթը Գերմանիայում
Համբուրգի Էլբֆիլհարմոնիայի շքեղ դահլիճում մարտի 28-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը նույնքան շքեղ ու փառահեղ կատարողականությամբ ներկայացրել է հայկական երաժշտությունը՝ հայ կոմպոզիտորների երկու սերունդ՝ Արամ Խաչատրյան և Էդուարդ Հայրապետյան։
Համերգի առաջին բաժնում սիմֆոնիկ նվագախումբը և թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարել են Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը, որը կոմպոզիտորը գրել է հատուկ այս համերգի համար և նվիրել է Նարեկ Հախնազարյանին։ Էլբֆիլհարմոնիայում կայացել է կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան։
Նվագախմբի մամուլի բաժնի տարածած հաղորդագրության համաձայն, նվագախմբի և մենակատարի կողմից Հայրապետյանի Թավջութակի կոնցերտի մեկնաբանությամբ՝ դահլիճը շնչում էր նուրբ ու կրքոտ, ուժգին ու հմայիչ հնչերանգներով, որոնք ամբողջովին բացահայտում էին հեղինակի մտահղացումները, ներազդում մարդկանց հոգիների վրա՝ հաղորդելով գեղեցիկ զգացողություններ։ Երեկոյին ներկա էր նաև Էդուարդ Հայրապետյանը, ում ստեղծագործությունը ջերմությամբ ու ծափահարություններով ընդունվեց ունկնդրի կողմից։ Էլբֆիլհարմոնիայի հանդիսատեսը երկար ժամանակ թույլ չէր տալիս կոմպոզիտորին, մենակատարին և դիրիժորին հեռանալ բեմից։
Համերգի առաջին մասի ավարտին թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը ունկնդիրներին նվիրել է  կատալոնյան երգ՝ «Թռչուններ» ստեղծագործությունը։
Համերգի երկրորդ բաժնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կատարել է Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ Զանգերով սիմֆոնիան, որն ունկնդիրների կողմից ընդունվեց ծափահարությունների, բրավո բացականչությունների տարափով։ Հանդիսատեսը չդադարող հոտնկայս ծափողջույններով ստիպել է  դիրիժորին մի քանի անգամ վերադառնալ բեմ։ Որպես բիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկաներին նվիրել է խաչատրյանական ևս երկու ստեղծագործություն՝ «Դիմակահանդես» սյուիտից Վալսը և «Գայանե» բալետից հանրահայտ «Սուսերով պարը»։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ Էլբֆիլհարմոնիայում իրենք ներկայացրել են հայկական ժամանակակից և դասական երաժշտություն։
«Սա մի նշաձող է. մարդիկ տեսնում են, թե ինչ հարուստ և ինքնատիպ ավանդույթներ ունի Հայաստանը։ Փաստը, որ համերգի տոմսերը սպառվել էին ամիսներ առաջ, և դահլիճի ջերմ ընդունելությունը խոսում են այն մասին, որ մարդիկ սպասում են նոր երաժշտություն, նոր արժեքներ։ Հաճելի է տեսնել նման ջերմ ընդունելություն Էլբֆիլհարմոնիայում։ Տպավորիչ է, որ մեր երաժշտությունը հուզում ու հաճելի պահեր է պարգևում դասական երաժշտության մեծ ավանդույթներ ունեցող Համբուրգի արվեստասեր հանրությանը»,- ասել է Սերգեյ Սմբատյանը։
Նա նաև կոլեկտիվի անունից երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին, մշակույթի նախարարությանը, որոնք աջակցել են կյանքի կոչել այս պրոյեկտը։
Համերգին ներկա էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը։ Դեսպանը նշել է, որ ինքը հպարտ է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կարողացել է իր կատարումներով հիացնել գերմանացի հանդիսատեսին։ Աշոտ Սմբատյանը նկատել է, որ մեկ համերգով նվագախումբը գերմանացի հասարակությանը ներկայացրեց հայ ժողովրդին, մեր պատմությունն ու մշակույթը։
Թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը շեշտել է, որ Էլբֆիլհարմոնիայի Մեծ դահլիճը Եվրոպայի լավագույն համերգային դահլիճներից է, և նման հեղինակավոր համերգասրահում հայկական երաժշտությունը կատարելը, Էդուարդ Հայրապետյանի Թավջութակի կոնցերտի համաշխարհային պերմիերան ներկայացնելը մեծագույն պատիվ է։
Dorn Music գործակալության հիմնադիր Տանյա Դորնը շնորհավորել է նվագախմբին, Սերգեյ Սմբատյանին, Նարեկ Հախնազարյանին և Էդուարդ Հայրապետյանին պրեմիերայի կապակցությամբ, որն այնքան ջերմ ընդունվել է Էլբֆիլհարմոնիայի ունկնդրի կողմից։ Նա նշել է, որ տպավորված է Թավջութակի կոնցերտի և Խաչատրյանի Երկրորդ սիմֆոնիայի հիանալի կատարումից։ Տանյա Դորնը վստահություն է հայտնել, որ գերմանացի հանդիսետեսը նման հիանալի երաժիշտների լսելու փորձ չի ունեցել։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հաջորդ արտասահմանյան կանգառն ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում է՝ 2018թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքում։

Публика встретила выступление Государственного симфонического оркестра Армении в Эльбской филармонии бурными овациями
19:30 02/04/2018
В зале Эльбской филармонии  Гамбурга 28-го марта  Государственный симфонический оркестр Армении представил публике  армянскую музыку: произведения представителей двух поколений армянских композиторов – Арама Хачатуряна и Эдуарда Айрапетяна.
Как сообщает пресс-служба оркестра, в первой части концерта под удправлением  дирижера Сергея Смбатяна симфонический оркестр и виолончелист Нарек Ахназарян исполнили Концерт N4 для виолончели Э . Айрапетяна, который был написан для этого концерта и именно для Нарека Ахназаряна. В Эльбской филармонии состоялась мировая премьера концерта.
На концерте присутствовал также Эдуард Айрапетян, произведения которого публика приняла с огромной теплотой и бурными овациями. Публика Эльбской филармонии продолжительное  время не отпускала со сцены композитора, солиста и дирижера .
В конце первой части концерта виолончелист Нарек Ахназарян представил публике каталонскую песню: произведение «Песня птицы».
Во второй части концерта  Государственный симфонический оркестр Армении исполнил Симфонию N2 Арама Хачатуряна- ''Симфония с колоколом'', которую публика приняла
аплодисментами и восклицаниями «Браво!». Зрители непрерывно аплодировали стоя, что заставилօ дирижера несколько раз вернуться на сцену. На бис Государственный симфонический оркестр Армении представил зрителям еще 2 произведения А. Хачатуряна: вальс из сюиты «Маскарад» и знаменитый «Танец с саблями» из балета «Гаянэ».
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян отметил, что в Эльбской филармонии оркестр представил как современную, так и классическую армянскую музыку.
«Это своего рода  планка: люди видят насколько  богаты и уникальны традиции Армении. Тот факт, что билеты на концерт были полностью проданы за несколько месяцев до концерта, и теплый прием публики свидетельствуют о том, что люди ждут новую музыку , новые ценности. Безмерно приятно удостоиться столь теплого приема  в Эльбской филармонии. Впечатляет, что наша музыка волнует и доставляет положительные  эмоции гамбургскому обществу, которое очень высоко ценит искусство и имеет великие традиции классической музыки», – отметил Сергей Смбатян.
Среди  зрителей концерта был также Чрезвычайный и полномочный посол Армении в Федеративной республике Германия Ашот Смбатян. Посол отметил, что он гордится тем, что Госуадрственный симфонический оркестр Армении своим выступлением оставил глубокое впечатление на немецкую публику. По словам Ашота Смбатяна, всего одним концертом оркестру удалось представить немецкой публике всю армянскую нацию, нашу историю и культуру.
Виолончелист Нарек Ахназарян заметил, что Большой зал Эльбской филармонии является одним из лучших концертных залов Европы, очень большая честь исполнить армянскую музыку в столь престижном концертном зале и представить мировую премьеру Концерта для виолончели Эдуарда Айрапетяна.
Основатель агенства ''Dorn Music'' Таня Дорн поздравила с премьерой оркестр, Сергея Смбатяна, Нарека Ахназаряна, Эдуарда Айрапетяна. Она отметила, что глубоко впечатлена исполнением Концерта для виолончели и Симфонии N2 A. Хачатуряна.
Следующая зарубежная остановка Государственного симфонического оркестра Армении – с 15-го апреля до 1-го мая в Валетте, столице Мальты, которая считается культурной столицей Европы 2018 года.