Ծափեր, բրավո ու բիս. Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի ելույթը Գերմանիայում
Համբուրգի Էլբֆիլհարմոնիայի շքեղ դահլիճում մարտի 28-ին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը նույնքան շքեղ ու փառահեղ կատարողականությամբ ներկայացրել է հայկական երաժշտությունը՝ հայ կոմպոզիտորների երկու սերունդ՝ Արամ Խաչատրյան և Էդուարդ Հայրապետյան։
Համերգի առաջին բաժնում սիմֆոնիկ նվագախումբը և թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարել են Հայրապետյանի Թավջութակի չորրորդ կոնցերտը, որը կոմպոզիտորը գրել է հատուկ այս համերգի համար և նվիրել է Նարեկ Հախնազարյանին։ Էլբֆիլհարմոնիայում կայացել է կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան։
Նվագախմբի մամուլի բաժնի տարածած հաղորդագրության համաձայն, նվագախմբի և մենակատարի կողմից Հայրապետյանի Թավջութակի կոնցերտի մեկնաբանությամբ՝ դահլիճը շնչում էր նուրբ ու կրքոտ, ուժգին ու հմայիչ հնչերանգներով, որոնք ամբողջովին բացահայտում էին հեղինակի մտահղացումները, ներազդում մարդկանց հոգիների վրա՝ հաղորդելով գեղեցիկ զգացողություններ։ Երեկոյին ներկա էր նաև Էդուարդ Հայրապետյանը, ում ստեղծագործությունը ջերմությամբ ու ծափահարություններով ընդունվեց ունկնդրի կողմից։ Էլբֆիլհարմոնիայի հանդիսատեսը երկար ժամանակ թույլ չէր տալիս կոմպոզիտորին, մենակատարին և դիրիժորին հեռանալ բեմից։
Համերգի առաջին մասի ավարտին թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը ունկնդիրներին նվիրել է  կատալոնյան երգ՝ «Թռչուններ» ստեղծագործությունը։
Համերգի երկրորդ բաժնում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կատարել է Արամ Խաչատրյանի Երկրորդ՝ Զանգերով սիմֆոնիան, որն ունկնդիրների կողմից ընդունվեց ծափահարությունների, բրավո բացականչությունների տարափով։ Հանդիսատեսը չդադարող հոտնկայս ծափողջույններով ստիպել է  դիրիժորին մի քանի անգամ վերադառնալ բեմ։ Որպես բիս Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկաներին նվիրել է խաչատրյանական ևս երկու ստեղծագործություն՝ «Դիմակահանդես» սյուիտից Վալսը և «Գայանե» բալետից հանրահայտ «Սուսերով պարը»։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշել է, որ Էլբֆիլհարմոնիայում իրենք ներկայացրել են հայկական ժամանակակից և դասական երաժշտություն։
«Սա մի նշաձող է. մարդիկ տեսնում են, թե ինչ հարուստ և ինքնատիպ ավանդույթներ ունի Հայաստանը։ Փաստը, որ համերգի տոմսերը սպառվել էին ամիսներ առաջ, և դահլիճի ջերմ ընդունելությունը խոսում են այն մասին, որ մարդիկ սպասում են նոր երաժշտություն, նոր արժեքներ։ Հաճելի է տեսնել նման ջերմ ընդունելություն Էլբֆիլհարմոնիայում։ Տպավորիչ է, որ մեր երաժշտությունը հուզում ու հաճելի պահեր է պարգևում դասական երաժշտության մեծ ավանդույթներ ունեցող Համբուրգի արվեստասեր հանրությանը»,- ասել է Սերգեյ Սմբատյանը։
Նա նաև կոլեկտիվի անունից երախտագիտություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին, մշակույթի նախարարությանը, որոնք աջակցել են կյանքի կոչել այս պրոյեկտը։
Համերգին ներկա էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը։ Դեսպանը նշել է, որ ինքը հպարտ է, որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կարողացել է իր կատարումներով հիացնել գերմանացի հանդիսատեսին։ Աշոտ Սմբատյանը նկատել է, որ մեկ համերգով նվագախումբը գերմանացի հասարակությանը ներկայացրեց հայ ժողովրդին, մեր պատմությունն ու մշակույթը։
Թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը շեշտել է, որ Էլբֆիլհարմոնիայի Մեծ դահլիճը Եվրոպայի լավագույն համերգային դահլիճներից է, և նման հեղինակավոր համերգասրահում հայկական երաժշտությունը կատարելը, Էդուարդ Հայրապետյանի Թավջութակի կոնցերտի համաշխարհային պերմիերան ներկայացնելը մեծագույն պատիվ է։
Dorn Music գործակալության հիմնադիր Տանյա Դորնը շնորհավորել է նվագախմբին, Սերգեյ Սմբատյանին, Նարեկ Հախնազարյանին և Էդուարդ Հայրապետյանին պրեմիերայի կապակցությամբ, որն այնքան ջերմ ընդունվել է Էլբֆիլհարմոնիայի ունկնդրի կողմից։ Նա նշել է, որ տպավորված է Թավջութակի կոնցերտի և Խաչատրյանի Երկրորդ սիմֆոնիայի հիանալի կատարումից։ Տանյա Դորնը վստահություն է հայտնել, որ գերմանացի հանդիսետեսը նման հիանալի երաժիշտների լսելու փորձ չի ունեցել։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հաջորդ արտասահմանյան կանգառն ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում է՝ 2018թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաքում։

Armenian State Symphony Orchestra's performance at Elbphilharmnie received with loud applauses and "bravos"
17:01 02/04/2018
The State Symphony Orchestra of Armenia gloriously performed Armenian music in the magnificent Hall of Hamburg's Elbphilharmonie. As the Orchestra reported in a release, the Armenian music was presented by two generations of Armenian composers-Aram Khachatryan and Eduard Hayrapetyan.
In the first part of the concert the Symphony Orchestra and Narek Hakhnazaryan (cello) performed Hayrapetyan's concerto N4 for Cello under the conduction of Sergey Smbatyan. The composer wrote this work specially for this concert and presented it to Narek Hakhnazaryan. The world premiere of the concert took place in the Elbphilharmonie.
Hayrapetyan's Cello Concerto performed by the orchestra and soloist filled the hall with delicate and passionate, intense and charming tones that exposed the author's ideas to the audience, touched the souls of the people, transmitting beautiful feelings. Eduard Hayrapetyan was present at the evening as well. The audience admitted his work warmly, applauding loudly.  People did not let the composer; soloist and conductor leave the stage for a long time.
At the end of the first part of the concert catalan song "Birds" was performed to the audience by Narek Hakhnazaryan (cello).
At the second part of the concert, the Armenian State Symphony Orchestra performed Aram Khachatryan's Second Symphony "Symphony of Bells", which was received by the audience with applauses and bravos. The spectators made the conductor come back to the stage for several times standing and applausing  non-stop. The State Symphony Orchestra of Armenia presented two more Khachatryan's works: valse from the "Masquerade" suite and the famous "Saber Dance" from the "Gayane" ballet.
Sergey Smbatyan, Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra told in the interview that at Elbphilharmonie they presented Armenian modern and classical music. " This is a something like a challenge to reveal to people how rich and unique traditions Armenia has. The fact that the concert tickets were sold out months ago and the audience warm welcome make it obvious that people expect new music and new values. It is a great pleasure to see such a warm reception in the Elbphilharmonie. It's impressive that our music excites and gives pleasant moments to Hamburg's art lovers, having great traditions of classical music,"- said Sergey Smbatyan. He also thanked the RA President and the Ministry of Culture on behalf of the staff for assistance in the implementation of this project.
Ashot Smbatyan, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to the Federal Republic of Germany, was also present at the concert. The Ambassador mentioned, he is proud of the fact the Armenian State Symphony Orchestra could admire the German audience with their performances.
Narek Hakhnazaryan (Cello) emphasized the fact that the Elbphilharmonie Big Hall is one of the best concert halls in Europe and it is a great honor for him to present Armenian music and perform Eduard Hayrapetyan's world premiere Concerto for Cello at such a prestigious concert hall.
The founder of Dorn Music Agency Tanya Dorn congratulated the orchestra, Sergey Smbatyan, Narek Hakhnazaryan and Eduard Hayrapetyan on the premiere, which was so warmly received by the audience of the Elbphilharmonie.
The next stop of the Armenian State Symphonic Orchestra abroad will be on April 15-May 1, 2018 in the Europe's cultural capital of Malta, Valetta.