«Ժողովուրդ». Արման Թաթոյանը ոչ թե քաղաքացիների, այլ ՀՀԿ-ի իրավունքների պաշտպանն է
«Ժողովուրդ»-ը գրում է. «Օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը կարծես մտադրվել է ամեն գնով հիմնավորելու տեսակետը, որ ինքը ոչ թե քաղաքացիների, այլ իշխանությունների, մասնավորապես ՀՀԿ-ի իրավունքների պաշտպանն է: 2017թ. տարեկան զեկույցում ՄԻՊ-ն անդրադարձ է կատարել նաև ընտրական իրավունքին՝ խորհրդարանական և Երևանի ավագանու ընտրությունների համատեքստում:
Զեկույցի տասը էջերում /այդքան է հատկացված ընտրական իրավունքին/ ՄԻՊ-ը շատ հմտորեն շրջանցել է ընտրությունների վրա լրջագույն ազդեցություն ունեցած գործոնի՝ ընտրակաշառքի թեման: Այնինչ` հիշում եք` և՛ խորհրդարանական, և՛ Երևանի ավագանու ընտրություններին փողը հոսում էր գետի նման և հոսում էր ոչ միայն ՀՀԿ, այլև շատ ուրիշ կուսակցությունների թեկնածուների շտաբերից: ՄԻՊ-ը շրջանցել է նաև քվեարկության օրը ընտրողների ահաբեկման ու վերահսկման թեման:
Մինչդեռ, հիշեցնենք, այդ ամենը արձանագրել էին միջազգային դիտորդները, մասնավորապես ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը՝ իր զեկույցում նշելով. «Լայնածավալ ընտրակաշառքի մասին պնդումները և ընտրողների նկատմամբ ճնշումներն ու ահաբեկումը բացասաբար են ազդել ընտրարշավի վրա՝ մեծացնելով ընտրական գործընթացի նկատմամբ արդեն իսկ առկա անվստահությունը»:
Անգամ ՍԴ որոշման մեջ անդրադարձ կար ընտրակաշառքի թեմային, և արձանագրված էր, որ քաղաքական կոռուպցիան խարխլում է երկրի անվտանգությունը: Բայց արի ու տես, որ Արման Թաթոյանը զլացել է զեկույցում խոսել այս մասին, չէ՞ որ այդ դեպքում կստացվեր` նա դուրս է գալիս իշխանության դեմ, այն իշխանության, որն իրեն ՄԻՊ է դարձրել»:

«Жоховурд»: Арман Татоян защищает не права граждан, а Республиканской партии
Газета «Жоховурд» пишет, что омбудсмен Арман Татоян, кажется, намерен любой ценой доказать мнение, что является не защитником граждан, а власти, в частности Республиканской партии Армении. В ежегодном докладе за 2017 год омбудсмен обратился также к избирательному праву в контексте парламентских выборов и выборов в Совет старейшин Еревана.
На десяти страницах доклада (именно столько уделено избирательному праву), омбудсмен очень умело обходит фактор, оказавший серьезнейшее влияние на выборы, – тему подкупа избирателей. В то время как и во время парламентских выборов, и во время выборов в Совет старейшин Еревана деньги текли рекой и текли не только из РПА, но и из штабов кандидатов других партий. Омбудсмен обошел стороной также тему давления и контроля в отношении избирателей в день голосования.
«При этом, напомним, что все это зафиксировано международными наблюдателями, в частности в докладе ОБСЕ/БДИПЧ: «Утверждения о широкомасштабном подкупе и давлении на избирателей негативно отразились на предвыборной кампании, увеличивая уже имеющееся недоверие общества к избирательному процессу».
Тема избирательных взяток затронута даже в решении Конституционного суда, в котором констатируется, что политическая коррупция расшатывает безопасность страны. Однако, как это ни странно, Арман Татоян игнорирует безопасность. Арман Татоян даже не удосужился упомянуть в докладе об этом, ведь в таком случае получиться, что он идет против власти, которая назначила его Защитником прав человека», - отмечает издание.