2008 թվականից հետո էլ գործազրկությունը 16-19 %-ի սահմաններում է և չի էլ նվազում. տնտեսագետ
«Որքան երկիրը ժողովրդավար է, այնքան տվյալ երկիրը մեծ տնտեսական հաջողություններ ունի, բայց երբ նայում ենք Հայաստանի այսօրվա խնդիրներին, տեսնում ենք, որ դրանք թաղված են ոչ թե տնտեսական, այլ՝ քաղաքական դաշտում»,- այս մասին այսօր «Մեդիա-կենտրոն»-ում «Հայաստանի տնտեսությունը վերջին 10 տարիներին. գնահատականներ, մարտահրավերներ և խնդիրներ» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին 10 տարիները Հայաստանի համար դժվար տարիներ էին, 2008 թ-ին ամբողջ աշխարհում աննախադեպ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամ էր, ինչը համեմատելի էր միայն 1933 ԱՄՆ մեծ դեպրեսային հետ:
«Թեև Հայաստանում ասում էին, որ այդ ճգնաժամը մեզ վրա չի ազդի, քանի որ մենք կղզի ենք, փորձում էին այն թեզն առաջ տանել, թե մենք գլոբալ աշխարհի հետ կապված չենք, բայց մենք կապված էինք և չէինք էլ կարող կապված չլինել»,- նշեց տնտեսագետը:
Ըստ նրա՝ այդ ճգնաժամից հետո Հայաստանում առկա խնդիրներն ավելի ցայտուն երևացին, մասնավորապես, ցածր կենսամակարդակ, եկամուտների բևեռացում, գործազրկություն, մենաշնորհներ, կոռուպցիոն ռիսկեր, միգրացիա, ստվերայնություն:
Խոսելով գործազրկությունից՝ նշեց, որ 2008 թվականից հետո այն 16-19 %-ի սահմաններում է. «Սպասում էի, որ 7,5 տոկոս տնտեսական աճի պայմաններում գործազրկության մակարդակը կնվազի, սակայն ԱՎԾ-ի հրապարակած տվյալներով՝ այն մնացել է անփոփոխ՝ 16,8 %: Ստացվում է, որ յուրաքանչյուր հինգերորդն աշխատանք չունի, իսկ երիտասարդության շրջանում գործազրկությունը կազմում է 40%»։
Ըստ նրա՝ գործազրկությունը չի համարվել առաջնային խնդիր, մինչդեռ Հայաստանում թիվ մեկ խնդիրը պետք է լինի գործազրկության հաղթահարումը:
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանն էլ նշեց, որ Հայաստանում բացի տնտեսական ցուցանիշներից, արձանագրվում են նաև այլ արդյունքներ ևս, այսինքն՝ այն ռեֆորմները, որոնք իրականացվում են, բարելավում են համաշխարհային հարթակում Հայաստանի վարկանիշը:
«Մամուլի, խոսքի ազատության տեսանկյունից արձանագրում ենք աճ, դատական համակարգում ևս: Սա բերում է նրան, որ եթե տնտեսության վիճակը կայուն ծանր չլիներ, ապա Հայաստանը նման սոսկալի ծավալների հասնող արտագաղթ չէր ունենա: Իհարկե արտագաղթին միայն տնտեսական վիճակը չի նպաստում, բայց տեսել ենք, որ մնացած այն էլեմենտները, որոնք կարող էին ազդել արտագաղթի վրա, դրանց մասով իրականում ունեցել ենք դրական փոփոխություններ»,-նշեց Բաբկեն Պիպոյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական աճին՝ նա ասաց, որ թեև Հայաստանում գրանցվել է տնտեսական 7 տոկոսի աճ, բայց հասարակությունն այդ աճը չի զգում, քանի որ Հայաստանում նվազագույն սպառողական զամբյուղը թանկացել է 7%-ով. «Ուստի բնական է, որ այդ աճը չեն զգա»:
Նա նաև նշեց, որ եթե տնտեսական ցուցանիշներն արհեստական են ավելացնում, դա չի ունենում այն էֆեկտները, որոնք պետք է լինեին:

Over the past ten years, Armenia experienced numerous economic challenges prompted by the 2008 financial and economic crisis, which was the worst economic downturn since the Great Depression of the 1930s in the US, economist Vahagn Khachatryan told a conference on Wednesday, summing up the country’s economic challenges and achievements over the past ten years.
The economist did not agree with the claims that Armenia was left untouched by the 2008 economic crisis since it was not involved in global developments, adding no country could have escaped the crisis sweeping the world.
According to him, the crisis further aggravated the problems faced by Armenia, in particular the issues of low living standards, income polarization, unemployment, monopolies, corruption risks, migration and shadow economy.
Speaking about the unemployment rate, Khachatryan said it has remained high at 16-19% since 2008. “I was expecting the unemployment rate to fall due to the 7,5 percent economic growth recorded in the country, however it remains unchanged according to the NSS figures. It turns out that every fifth person is jobless, with the unemployment rate standing at 40% among the youth,” the economist said.
He stressed the issue of tackling the unemployment must be Armenia’s key priority.
Chairman of the Informed and Protected Consumer NGO Babken Pipoyan, in attendance of the conference, said that Armenia has recorded significant progress in a number of spheres, which is improving the country’s international image.
“We have recorded a progress in media and speech freedom, as well as in the judiciary. This shows that if the economy were not in a steady grave condition, Armenia would not have such a terrible emigration rates,” he said.
Pipoyan added that although the country saw an economic growth of 7%, people do not feel any improvement since the value of the minimum consumer basket has increased by 7%. “They naturally do not feel that increase,” he said.