Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ Հայաստանում մեկնարկել է թեմատիկ hուշանվերների արտադրություն։ Հայոց արքաների, թագուհիների և այլ պատմական թեմաներով հուշանվերները շուկա կհանվեն ապրիլի կեսերին։ Ծրագրի գաղափարը ՀՀ վարչապետ, Բիզնես Արմենիայի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Կարապետյանին է։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ Տիգրան Մեծի, Փառանձեմ Թագուհու, Հայկ Նահապետի, Պարույր Սկայորդու, Անահիտ աստվածուհու պատկերներով արտադրություն են մտել 15 անուն հուշանվերներ. թեյի տեսականի, բաժակ, ափսե, կրծքանշան, մագնիս, էջանշան, բացիկ, նոթատետրեր, շոկոլադ, շապիկ, նորածինների ներքնազգեստ, արծաթե թևնոց, փայտե շրջանակով նկար, խճանկար։
Դիզայներ Գայանե Դանիելյանը հատուկ այս նախագծի համար մշակել է ®«Թագ» ապրանքանիշը, տրամադրել անհատույց օգտագործման։ ®«Թագ»-ը խթանող նյութերի համար հատուկ երաժշտություն է գրել Սերժ Սիմոնյանը (DJ Serjo): Պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ ծրագիրն իրականացնում է «47 դիզայն» ընկերությունը, որը մշակել է հուշանվերների կերպարների պատկերները և արդեն սկսել արտադրությունը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ բիզնես Արմենիան ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայ Առաքելական Եկեղեցու և այլ կառույցների հետ համագործակցությամբ 50 վաճառակետեր է հատկացրել զբոսաշրջային վայրերում, պատմամշակութային հուշարձանների հարևանությամբ։ Հուշանվերները կարտահանվեն Միացյալ նահանգներ, Կանադա, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Ֆրանսիա։
«Սա ծրագիր է, որը փոքր հուշանվերների արտադրությունը նոր մակարդակի կբարձրացնի՝ դառնալով արտահանման ևս մեկ ճյուղ՝ մեր ավանդականներից բացի»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Գործարարների աջակցության թիմի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։
«Հուշանվերային արտադրությունը լավագույնս իրականացնելու համար ընտրել ենք գործող 3 արտադրամաս, որոնցում ընդհանուր առմամբ 22 նոր աշխատատեղ ենք ստեղծել։ Արդյունքում ստացել ենք ճանաչողական, կրթական նշանակություն ունեցող նմուշներ, որոնք, շատերը կցանկանան ունենալ»,-ասել է «47 դիզայն» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արսեն Մելիքսեթյանը։
«Յուրաքանչյուր հուշանվեր ուղեկցվում է եռալեզու տեղեկատվությամբ։ Դրանք մասնավորապես զբոսաշրջիկների հետ մեկ ընդհանուր ձայնով են «խոսելու» Հայաստանի հարուստ պատմամշակութային ժառանգության մասին, բարձրացնելու են հուշանվերային ինդուստրիայի արդյունավետությունն ու մակարդակը, և Հայաստանը ճանաչել են տալու նաև ®«Թագ»-ով»,-հայտնել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«47 դիզայն» ընկերությունը տարբեր ոճերի հուշանվերների արտադրություն իրականացնում է 2015-ից։ Ստեղծվող նմուշների վրա, ըստ անհրաժեշտության, աշխատում են պատմաբաններ, հոգեբաններ, դիզայներներ, նկարիչներ, 3D մոդելավորողներ։

Souvenirs depicting Armenian kings, queens to hit the market in mid-April
Armenia has launched production of thematic souvenirs with the support of “Business Armenia”. Souvenirs depicting Armenian kings, queens and with other historical themes will be released in mid-April, with the idea suggested by Armenia’s Premier Minister and the Chairman of the Board of Trustees of Business Armenia, Mr. Karen Karapetyan.
15 types of souvenirs were produced with the pictures of Tigran the Great, Queen Parandzem, Hayk Nahapet, Paruyr Skayordi, Anahit Goddess: tea assortment, cups, plates, badges, magnets, tassels, postcards, notebooks, chocolate, shirts, baby clothes, silver bracelets, wooden picture frames, mosaics, the press service of the Development Foundation of Armenia told Panorama.am.
Designer Gayane Danielyan designed a ®«Tag» brand, which is a subject of copyright protection, exclusively for this project and provided for a free of charge use. A special track has been written by Serj Simonyan (DJ Serjo) for ®«Tag» promotional materials. PPP project is being implemented by “47 design” company, which designed the sketches of souvenirs and has already started the production.
Business Armenia in cooperation with Ministry of Culture, Armenian Apostolic Church and other organizations, has promoted the creation of 50 souvenir shops in tourist destinations, near the historical and cultural monuments. The souvenirs will be exported to US, Canada, Russia, Ukraine, and France.
“This is a project that will take souvenir production to a new level, making it another branch of export, among our traditional ones,” noted Businessmen Support Team Leader of Business Armenia Hayk Mirzoyan.
“To implement souvenir production to our best, we have studied manufacturing capabilities and chosen 3 workshops; we’ve created 22 new workplaces in total. As a result, we have developed samples of cognitive and educational significance, which I assure you many people would like to have,” CEO of “47 design” company  Arsen Meliksetyan said.
“Each souvenir is presented with trilingual information. These souvenirs will “talk” with tourist in one common voice about Armenia’s rich historical and cultural heritage, will raise an efficiency of souvenir industry and take it to a new level,” noted CEO of “Business Armenia” Armen Avak Avakian.
“47 design” company has started the implementation of souvenirs promotion of different styles since 2015. Historians, psychologists, designers, painters, and 3D designers are engaged in creation of the souvenir samples.