Ապրիլի 7-8-ին Երևանում կանցկացվի Կիոկուշին կարատեի Եվրոպայի առաջնությունը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը այսօր հայտարարեց Ֆեդերացիայի նախագահ Անդրանիկ Հակոբյանը: Առաջնության շրջանակում կմրցեն երեխաները, պատանիներն ու մեծահասակները: Արդեն Հայաստան են ժամանել միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները:
«Առաջնությանը մասնակցելու են 28 երկրների մոտ 700 մարզիկներ»,-ասաց նա:
Հակոբյանի ներկայացրած թվերի համաձայն, ողջ հանրապետության տարածքում գործում է ֆեդերացիայի 100 ակումբ, ֆեդերացիան տարիների ընթացքում ներգրրավել է 3000-ից ավելի սաներ: 2017-ին Սպորտի և երիտասարդության նախարարության կողմից այն ընդգրկվել է պետական աջակցություն ստացող մարզաձևերի ցանկում:
«Սպորտի և երիտասարդության նախարարությունը, Երևանի քաղաքապետարանն աջակցել են, որպեսզի առաջնությունն անցկացվի պատշաճ մակարդակով»,-նշեց Հակոբյանը:

Yerevan, Armenia’s capital, is hosting the Kyokushin Karate European Championship 2018 from 7 to 8 April, President of the Kyokushin Karate Federation of Armenia, Andranik Hakobyan told a news conference on Friday.
The president said the championship held among children, youth and adults is dedicated to the 2800th anniversary of Yerevan’s foundation.
Representatives of the Kyokushin Karate International Federation have already arrived in Armenia.
“Some 700 sportsmen from 28 countries are taking part in the tournament,” Hakobyan said.
According to the official, since 2005 Armenia’s Kyokushin Karate Federation has already attracted more than 3,000 sportsmen whose trainings are held in some 100 clubs across Armenia. Kyokushin Karate has been listed among state-sponsored sports by Armenia’s Ministry of Sport and Youth Affairs.
Over the years, the federation has participated in many international tournaments, recording numerous achievements.
“The Yerevan Municipality and the Ministry of Sport and Youth Affairs have supported us to properly organize this championship,” he said.