«Հրապարակ»-ը գրում է. «Լրագրողների առաջ դռներ փակելու սկզբունքը, որ վերջին շրջանում համատարած կիրառվում է, կկիրառվի նաև Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության ժամանակ։
Կազմակերպիչները գտել են, որ «ադալժենի» են արել լրատվական աշխարհին՝ հայտնի լրատվամիջոցների ղեկավարներին հրավիրել են հյուրի կարգավիճակով․ անցյալում նախագահականը նրանց չէր հրավիրում։ Իսկ խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողներին էլ հրավիրել են ԱԺ` էկրանի վրա ուղիղ հեռարձակմամբ դիտելու արարողությունը։
Մինչդեռ մյուս ինաուգուրացիաներին լրագրողները ներկա են եղել, շփվել հյուրերի հետ, հարցազրույցներ արել, զգացել դահլիճի մթնոլորտը: Չէ՞ որ նման արարողություն տեղի է ունենում 5 տարին մեկ։ Խմբագիրներից մեկն այս առիթով ասաց․ «Էդ՝ դեռ հիմա, բա պատկերացնո՞ւմ եք ինչ է լինելու ապրիլի 9-ից հետո` մնալու է լոկ «տելեվիզորը»»:

«Грапарак»: Представители СМИ присутствовали на других инаугурациях
Газета «Грапарак» пишет, что применяемый в последнее время повсеместно принцип –  закрывать двери перед представителями СМИ – будет применен также во время церемонии инаугурации Армена Саркисяна.
Организаторы решили сделать «одолжение» представителям информационной сферы и пригласили руководителей известных масс-медиа в статусе гостя – ранее администрация президента не приглашала их. А аккредитованные в парламенте журналисты приглашены в Национальное Собрание, где они смогут наблюдать за церемонией в прямой трансляции на экране.
«Однако журналисты присутствовали во время предыдущих инаугураций, общались с гостями, могли взять интервью и прочувствовать атмосферу в зале. Ведь такая церемония проходит раз в 5 лет. Один из редакторов по этому поводу сказал: «И это еще сейчас, а представляете, что будет после 9-го апреля, нам останется только "телевизор"».