ԼՂ հարցում պրագմատիկ գաղափարների պակաս չկա, պետք է միայն դրանք թղթին հանձնել. Սերգեյ Լավրով
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել է ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարներին։ Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ կայքը, Լավրովը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը հետխորհրդային տարածքում իրենց ջանքերի առաջնահերթություններից մեկն է։
«Վերլուծաբանները ենթադրում են, որ 2011 թ.-ի Կազանյան գագաթնաժողովը կարող էր բեկումնային դառնալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Ինչպե՚ս եք Դուք դրան վերաբերվում։ Ի՞նչը կարող է դառնալ ԼՂ խնդրի լուծման հարցում հաջողության երաշխիք» հարցին ի պատասխան՝ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» մասնակից է։
«Այդ կարգավիճակում մենք ինչպես կոլեկտիվ ջանքեր ենք ներդնում երկու այլ համանախագահների հետ, այնպես էլ փորձում ենք համանախագահների ընդհանուր գծին, ԼՂ հակամարտության հարցով ընդունված որոշումներին համահունչ՝ նաև սեփական նախաձեռնություններով հանդես գալ՝ հաշվի առնելով մեր հատուկ հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նա։
Լավրովը նշել է՝ աշխատանքը, որ տարվում էր մոտավորապես 2009-2011 թթ., իսկապես շատ ակտիվ է եղել. ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են մոտ 10 անգամ։ Նրա խոսքով՝ հերթական հանդիպումը, որ նախատեսված էր Կազանում, իսկապես թույլ էր տալիս լուրջ դրական արդյունքներ սպասել, քանի որ փաստաթղթերում, որոնք պատրաստել էր ռուսական կողմը՝ ԱՄՆ և Ֆրանսիայի համանախագահների աջակցությամբ, հաշվի էին առնված, ինչպես իրենց էր թվում, Երևանի և Բաքվի բոլոր մտահոգությունները՝ հավասարակշռված ձևով։
«Գագաթնաժողովի ընթացքում, սակայն, հայտնվեցին լրացուցիչ հարցեր և մեկնաբանություններ։ Այդպես լինում է։ Մենք դա հատուկ ողբերգություն չենք դարձնում։ Աշխատանքը կշարունակվի։ Համոզված եմ, որ շատ բան այն ամենից, ինչ պարունակում է այսպես կոչված «կազանյան փաստաթուղթը», նախկինի պես պահանջարկ ունի։ Դա հաստատվում է այդ պահից ի վեր նախագահների, նախարարների և պարբերաբար տարածաշրջան՝ Երևան, Բաքու և Ստեփանակերտ այցելող համանախագահների մակարդակով կայացած հանդիպումներին Երևանի և Բաքվի արձագանքով»,- ասել է նա։
Լավրովը կարծիք է հայտնել, որ այս ընթացքում մշակվածից ոչինչ չի կորել, թեպետ, իհարկե, այս ընթացքում հայտնվել են որոշ նոր գաղափարներ, որոնք համանախագահները հիմա առաջ են քաշում կողմերի հետ հանդիպումներին։ Նա ընդգծել է, որ պետք է հաղթահարել անվստահությունը, որը նախկինի պես դեռ երբեմն բանակցությունների ժամանակ արտահայտվում է, կարևոր է նաև կենտրոնանալ իրական, պրագմատիկ գաղափարների վրա, որոնց պակասը չկա։
«Ընդամենը պետք է դրանք թղթին հանձնել. կողմերը թեպետ կոնցեպտուալ առումով համաձայնում են դա անելու անհրաժեշտության հետ, բայց երբ ամեն ինչ սկսում է կոնկրետ ձևակերպումներ ստանալ, ինչպես լինում է նաև այլ իրավիճակներում, արդեն բարդություններ են առաջանում։ Ես կարծում եմ՝ մենք կշարունակենք հետևողականորեն հաղթահարել դրանք և կհասնենք արդյունքի»,- նշել է նա։

Глава МИД России С. Лавров о карабахском урегулировании: Сопредседатели МГ ОБСЕ сейчас продвигают некоторые новые идеи
10:38 09/04/2018
Министр иностранных дел России Сергей Лавров ответил на вопросы СМИ Армении, в том числе касательно карабахского урегулирования. Интервью опубликовано пресс-службой МИД РФ накануне поздно вечером.
Вопрос: Аналитики полагают, что Казанский саммит 2011 г. мог стать прорывным в урегулировании нагорно-карабахской проблемы. Как Вы относитесь к этому? Что может стать залогом успеха в решении этого вопроса в будущем?
С. Лавров: Урегулирование нагорно-карабахского конфликта – это один из приоритетов наших усилий на постсоветском пространстве. Вместе с США и Францией Россия является участником «тройки» сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В этом качестве мы предпринимаем как коллективные усилия с двумя другими сопредседателями, так и стремимся в русле общей линии сопредседателей, решений, которые принимались по нагорно-карабахскому конфликту, выдвигать и свои собственные инициативы, учитывая наши особые связи с Арменией и Азербайджаном. Работа, которая велась примерно с 2009 по 2011 гг., действительно была весьма интенсивной. Президенты России, Армении и Азербайджана встречались около 10 раз.
Очередная встреча, которая была запланирована в Казани, действительно позволяла рассчитывать на серьезные позитивные результаты, поскольку в проектах документов, которые были подготовлены российской стороной при поддержке сопредседателей от США и Франции, были учтены, как нам казалось, все озабоченности Еревана и Баку в сбалансированном виде. Но в ходе самого саммита появились дополнительные вопросы и комментарии. Так бывает. Мы из этого не делаем особой трагедии. Работа будет продолжаться. Уверен, что многое из того, что содержит т.н. «казанский документ», по-прежнему востребовано. Это подтверждается реакцией Еревана и Баку на состоявшиеся с тех пор контакты на уровне президентов, министров и сопредседателей, которые регулярно посещают регион – Ереван, Баку, Степанакерт.
Ничто из наработанного в те годы, я думаю, не пропало. Хотя, конечно же, за это время появились некоторые новые идеи, которые сопредседатели сейчас продвигают в контактах со сторонами. Самое главное – отойти от недоверия, которое по-прежнему еще иногда проявляется в ходе переговоров, и сконцентрироваться на реалистичных, прагматичных идеях, которые имеются в достатке. Надо только положить их на бумагу, хотя концептуально стороны соглашаются с необходимостью это сделать, но когда все начинает оформляться в конкретные формулировки, как бывает и в других ситуациях, возникают сложности. Я думаю, что мы продолжим их последовательно преодолевать и добьемся результатов.