ԼՂ հարցում պրագմատիկ գաղափարների պակաս չկա, պետք է միայն դրանք թղթին հանձնել. Սերգեյ Լավրով
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել է ԼՂ խնդրի կարգավորման հեռանկարներին։ Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ կայքը, Լավրովը նշել է, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը հետխորհրդային տարածքում իրենց ջանքերի առաջնահերթություններից մեկն է։
«Վերլուծաբանները ենթադրում են, որ 2011 թ.-ի Կազանյան գագաթնաժողովը կարող էր բեկումնային դառնալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում։ Ինչպե՚ս եք Դուք դրան վերաբերվում։ Ի՞նչը կարող է դառնալ ԼՂ խնդրի լուծման հարցում հաջողության երաշխիք» հարցին ի պատասխան՝ նա նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ մեկտեղ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «եռյակի» մասնակից է։
«Այդ կարգավիճակում մենք ինչպես կոլեկտիվ ջանքեր ենք ներդնում երկու այլ համանախագահների հետ, այնպես էլ փորձում ենք համանախագահների ընդհանուր գծին, ԼՂ հակամարտության հարցով ընդունված որոշումներին համահունչ՝ նաև սեփական նախաձեռնություններով հանդես գալ՝ հաշվի առնելով մեր հատուկ հարաբերությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ»,- ասել է նա։
Լավրովը նշել է՝ աշխատանքը, որ տարվում էր մոտավորապես 2009-2011 թթ., իսկապես շատ ակտիվ է եղել. ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները հանդիպել են մոտ 10 անգամ։ Նրա խոսքով՝ հերթական հանդիպումը, որ նախատեսված էր Կազանում, իսկապես թույլ էր տալիս լուրջ դրական արդյունքներ սպասել, քանի որ փաստաթղթերում, որոնք պատրաստել էր ռուսական կողմը՝ ԱՄՆ և Ֆրանսիայի համանախագահների աջակցությամբ, հաշվի էին առնված, ինչպես իրենց էր թվում, Երևանի և Բաքվի բոլոր մտահոգությունները՝ հավասարակշռված ձևով։
«Գագաթնաժողովի ընթացքում, սակայն, հայտնվեցին լրացուցիչ հարցեր և մեկնաբանություններ։ Այդպես լինում է։ Մենք դա հատուկ ողբերգություն չենք դարձնում։ Աշխատանքը կշարունակվի։ Համոզված եմ, որ շատ բան այն ամենից, ինչ պարունակում է այսպես կոչված «կազանյան փաստաթուղթը», նախկինի պես պահանջարկ ունի։ Դա հաստատվում է այդ պահից ի վեր նախագահների, նախարարների և պարբերաբար տարածաշրջան՝ Երևան, Բաքու և Ստեփանակերտ այցելող համանախագահների մակարդակով կայացած հանդիպումներին Երևանի և Բաքվի արձագանքով»,- ասել է նա։
Լավրովը կարծիք է հայտնել, որ այս ընթացքում մշակվածից ոչինչ չի կորել, թեպետ, իհարկե, այս ընթացքում հայտնվել են որոշ նոր գաղափարներ, որոնք համանախագահները հիմա առաջ են քաշում կողմերի հետ հանդիպումներին։ Նա ընդգծել է, որ պետք է հաղթահարել անվստահությունը, որը նախկինի պես դեռ երբեմն բանակցությունների ժամանակ արտահայտվում է, կարևոր է նաև կենտրոնանալ իրական, պրագմատիկ գաղափարների վրա, որոնց պակասը չկա։
«Ընդամենը պետք է դրանք թղթին հանձնել. կողմերը թեպետ կոնցեպտուալ առումով համաձայնում են դա անելու անհրաժեշտության հետ, բայց երբ ամեն ինչ սկսում է կոնկրետ ձևակերպումներ ստանալ, ինչպես լինում է նաև այլ իրավիճակներում, արդեն բարդություններ են առաջանում։ Ես կարծում եմ՝ մենք կշարունակենք հետևողականորեն հաղթահարել դրանք և կհասնենք արդյունքի»,- նշել է նա։

The settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is among Russia’s priorities in the post-Soviet territories, Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Armenian media.
FM Lavrov stressed that as an OSCE Minsk Group Co-Chair country, Russia is not only taking collective efforts with the other Co-Chairs but also trying to come up with its own initiatives in line with the decisions on the Nagorno-Karabakh conflict given Russia’s “special relations with Armenia and Azerbaijan”.
The top Russian official stressed the work done towards the conflict settlement from 2009 to 2011 was truly very intensive, with the presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan having met for ten times in the indicated period.
According to him, a regular meeting planned in Kazan allowed to expect serous outcomes, since the draft documents prepared by Russia with support from the US and French Co-Chairs supposedly took into account all the concerns of Yerevan and Baku.
He said that, however, additional questions and comments came forth during the Kazan summit. “We do not make a big tragedy out of it. The works will proceed. I am confident that much of what the so called “Kazan document” includes is still in demand like previously. This is evidenced by reactions from Yerevan and Baku to the contacts at the level of presidents, ministers and Co-Chairs, who have been regularly visiting the region – Yerevan, Baku and Stepanakert,” he noted.
FM Lavrov states the work done in this period was not in vain, adding that, however, some new ideas have emerged that are being advanced by the Co-Chairs during their meetings with the parties. He stressed the need to overcome the mistrust which still persists during the Karabakh talks and to stay focused on realistic and pragmatic ideas.
“They [the ideas] only need to be put on paper; although the parties conceptually agree with the need to do it, complications arise when everything starts to take the shape of specific formulations. I believe we’ll continue to consistently overcome them and achieve results,” he said.