Կոնվերս Բանկի հովանավորությամբ կանցկացվի «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը»
Ապրիլի 6-ին համագործակցության պայմանագիր է կնքվել Կոնվերս Բանկի և «Այբ» կրթական հիմնադրամի միջև:  Դրա շրջանակներում՝ մայիսի 5-ին, Կոնվերս Բանկի հովանավորությամբ կանցկացվի «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը»:
«Մրցունակ, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան կրթությանը աջակցությունը գործունեության ողջ ընթացքում եղել է Կոնվերս Բանկի առաջնահերթություններից մեկը: Այս մրցաշարը բնական գիտությունները հանրայնացնելու՝ մասնավորապես, քիմիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը խրախուսելու հիանալի հնարավորություն է»,- Բանկի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, Կոնվերս Բանկը երկարամյա համագործակցության փորձ ունի Հայաստանի մի քանի կրթօջախների հետ, որոնց սաների համար պարբերաբար հանդես է գալիս տարբեր շահավետ առաջարկներով, ինչպես նաև աջակցում նրանց կրթական միջավայրի ու պայմանների բարելավման:
Բանկի որդեգրած այս մոտեցումը հատկապես ընդգծված կլինի 2018 թվականի ընթացքում։
«Այս տարի Կոնվերս Բանկը նշում է իր հիմնադրման 25-ամյակը: 25-ամյակի միջոցառումների շրջանակում  հանրությանը կներկայանանք նորարարական մտածելակերպի խրախուսմանն և երիտասարդությանը հասցեագրված բազմաթիվ նախագծերով»,-ասել է պարոն Հակոբյանը:
Այս տարի մրցաշարին մասնակցելու է 9-12-րդ դասարանների  40 թիմ Երևանից, ՀՀ և Արցախի տարբեր մարզերից, ինչը նշանակում է, որ մրցաշարի նկատմամբ բարձր դասարանցիների հետաքրքրությունը հետզհետե աճում է:
«Մենք շատ ոգեշնչված ենք այս համագործակցությամբ։  «Այբ» հիմնադրամի և «Կոնվերս Բանկ» -ի այս համագործակցության արդյունքում մենք կարող ենք բացահայտել պայծառ երիտասարդներ, ովքեր վաղը կշարունակեն իրենց ուսումն ու զարգացումը և կդառնան մեր երկրում քիմիական արդյունաբերության, առողջապահության զարգացման գրավականը», - ասել է «Այբ» հիմնադրամի մրցույթների բաժնի ղեկավար Շուշան Կարապետյանը։
«Այբ» կրթական հիմնադրամի հերթական այս նախաձեռնությունը իրականացվում  է 2010թ-ից:
Մրցաշարն ինտերակտիվ խաղ է, որին մասնակցում են Հայաստանի տարբեր մարզերի դպրոցների թիմեր: Մրցաշարի ընթացքում  9-ից 12-րդ դասարանցիները  լուծում են  քիմիայի առաջադեմ խնդիրները, քննարկում տարբեր գիտական թեմաներ և ներկայացնում իրենց հետազոտությունների արդյունքները:

All-Armenian Tournament of Young Chemists to be held under Converse Bank sponsorship
Cooperation agreement between Converse Bank and Ayb Educational Foundation was signed on April 6, within the scopes of which the All-Armenian Tournament of Young Chemists will be held on May 5, under the sponsorship of Converse Bank, the Bank reported in a released statement.
"Supporting competitive education compliant with the international standards has been among Converse Bank's priorities throughout its activity. This tournament is a great opportunity to popularize natural sciences, in particular, to encourage interest in chemistry," stated Artur Hakobyan, Chief Executive Officer of Converse Bank.
According to him, Converse Bank has a long-lasting experience of cooperation with several Armenian educational institutions and regularly makes various advantageous offers for their students, as well as supports improvement of their educational environment and conditions.
This approach adopted by the Bank will be especially emphasized in 2018:  "This year Converse Bank celebrates the 25th anniversary since its establishment. Within the framework of the 25th anniversary events, we will implement numerous projects aimed at encouraging innovative thinking and addressed to young people," Mr. Hakobyan said.
This year 40 teams of 9-12 graders from Yerevan and different regions of Armenia and Artsakh will take part in the tournament which means that the interest of high school students towards the tournament is gradually increasing.
,
"We are highly inspired by this cooperation. As a result of this collaboration between Ayb Foundation and Converse Bank, we can reveal brilliant young people who will continue their education and development tomorrow and will become the earnest of development in the sectors of chemistry, industry and medicine in our country," said Shoushan Karapetyan, Head of Contests Department at Ayb Foundation.
According to the release, this initiative has been implemented by Ayb Educational Foundation since 2010. The tournament is an interactive game and teams from schools of different regions of Armenia take part in it. During the tournament, 9 to 12 graders solve advanced chemistry problems, discuss different scientific topics, and present the results of their researches.