Կոնվերս Բանկի հովանավորությամբ կանցկացվի «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը»
Ապրիլի 6-ին համագործակցության պայմանագիր է կնքվել Կոնվերս Բանկի և «Այբ» կրթական հիմնադրամի միջև:  Դրա շրջանակներում՝ մայիսի 5-ին, Կոնվերս Բանկի հովանավորությամբ կանցկացվի «Պատանի քիմիկոսների համահայկական մրցաշարը»:
«Մրցունակ, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան կրթությանը աջակցությունը գործունեության ողջ ընթացքում եղել է Կոնվերս Բանկի առաջնահերթություններից մեկը: Այս մրցաշարը բնական գիտությունները հանրայնացնելու՝ մասնավորապես, քիմիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը խրախուսելու հիանալի հնարավորություն է»,- Բանկի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Կոնվերս Բանկի Գլխավոր Գործադիր տնօրեն Արթուր Հակոբյանը:
Նրա խոսքով, Կոնվերս Բանկը երկարամյա համագործակցության փորձ ունի Հայաստանի մի քանի կրթօջախների հետ, որոնց սաների համար պարբերաբար հանդես է գալիս տարբեր շահավետ առաջարկներով, ինչպես նաև աջակցում նրանց կրթական միջավայրի ու պայմանների բարելավման:
Բանկի որդեգրած այս մոտեցումը հատկապես ընդգծված կլինի 2018 թվականի ընթացքում։
«Այս տարի Կոնվերս Բանկը նշում է իր հիմնադրման 25-ամյակը: 25-ամյակի միջոցառումների շրջանակում  հանրությանը կներկայանանք նորարարական մտածելակերպի խրախուսմանն և երիտասարդությանը հասցեագրված բազմաթիվ նախագծերով»,-ասել է պարոն Հակոբյանը:
Այս տարի մրցաշարին մասնակցելու է 9-12-րդ դասարանների  40 թիմ Երևանից, ՀՀ և Արցախի տարբեր մարզերից, ինչը նշանակում է, որ մրցաշարի նկատմամբ բարձր դասարանցիների հետաքրքրությունը հետզհետե աճում է:
«Մենք շատ ոգեշնչված ենք այս համագործակցությամբ։  «Այբ» հիմնադրամի և «Կոնվերս Բանկ» -ի այս համագործակցության արդյունքում մենք կարող ենք բացահայտել պայծառ երիտասարդներ, ովքեր վաղը կշարունակեն իրենց ուսումն ու զարգացումը և կդառնան մեր երկրում քիմիական արդյունաբերության, առողջապահության զարգացման գրավականը», - ասել է «Այբ» հիմնադրամի մրցույթների բաժնի ղեկավար Շուշան Կարապետյանը։
«Այբ» կրթական հիմնադրամի հերթական այս նախաձեռնությունը իրականացվում  է 2010թ-ից:
Մրցաշարն ինտերակտիվ խաղ է, որին մասնակցում են Հայաստանի տարբեր մարզերի դպրոցների թիմեր: Մրցաշարի ընթացքում  9-ից 12-րդ դասարանցիները  լուծում են  քիմիայի առաջադեմ խնդիրները, քննարկում տարբեր գիտական թեմաներ և ներկայացնում իրենց հետազոտությունների արդյունքները:

Состоится Всеармянский турнир юных химиков
Между Конверс Банком и образовательным фондом «Айб» 6 апреля было подписано соглашение о сотрудничестве.
Согласно релизу, в рамках этого соглашения, 5 мая состоится Всеармянский турнир юных химиков, при спонсорстве Конверс Банка.
«Содействие конкурентоспособному образованию, соответствующему международным стандартам, всегда являлось одним из приоритетов для Конверс Банка. Этот турнир - отличная возможность для популяризации естественных наук, в частности, для поощрения интереса к химии», – отметил Генеральный исполнительный директор Конверс Банка Артур Акопян.
По его словам, Конверс Банк имеет многолетний опыт сотрудничества с несколькими образовательными учреждениями Армении и периодически выступает с различными выгодными предложениями для учащихся этих учреждений, а также содействует улучшению среды и условий образования. Такой подход, принятый Банком, будет особенно акцентироваться в течение 2018 года:
«В этом году Конверс Банк отмечает 25-летие со дня своего основания. В рамках мероприятий, посвященных 25-летию Банка, мы представим общественности многочисленные проекты, нацеленные на поощрение инновационного мышления и адресованные молодежи», – сказал Акопян.
В этом году в турнире примут участие 40 команд учеников 9-12 классов из Еревана и разных регионов Армении и Арцаха; это означает, что интерес к химии среди учащихся старших классов постепенно растет.
«Мы очень вдохновлены этим сотрудничеством. В результате сотрудничества между фондом “Айб” и Конверс Банком мы можем найти ярких молодых людей, которые завтра продолжат свое образование и развитие и станут залогом развития в областях химии, промышленности и медицины в нашей стране», – отметила Шушан Карапетян, руководитель отдела школьных конкурсов фонда «Айб».
Как отмечается, эта очередная инициатива образовательного фонда «Айб» проводится с 2010г. Турнир – это интерактивная игра, в которой принимают участие команды школ из разных регионов Армении. Во время турнира учащиеся с 9 по 12 классов решают сложные задачи по химии, обсуждают разные научные темы и представляют результаты своих исследований.