Որևէ մեկը չի ուզում մեծածախի իրավունքները վերցնել ու տալ հիվանդանոցին. Բաբլոյան
«Դեղերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին  օրինագծի շուրջ վեճը շատ կոնցեպտուալ է: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ նշեց ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ով ընդգծեց, որ ելույթ է ունենում որպես պարզ պատգամավոր։
«Այստեղ քննարկելիս նախարարության ներկայացուցիչներն առաջարկում էին, որ հիվանդանոցները կարող են մեծածախ առևտրի լիցենզիա ձեռք բերեն և այդպես ներմուծեն դեղեր: Ես կոնցեպտուալ դեմ եմ դրան: Մենք չպետք է հիվանդանոցներին ուղղորդենք դեպի դեղերի առևտրի ոլորտ: Խոսքը չի վերաբերում նրան, որ հիվանդանոցին իրավունք տանք դեղ ներմուծել և վաճառել, ոչ, խոսքը միայն ներմուծելու իրավունքի մասին է»,-ասաց նա։
Բաբլոյանի խոսքով՝ փոքրիկ նյուանսներ կան, որոնք հաշվի առնված չեն։
«Փոքր պետություն, սպառումը փոքր և ցածր գին ունեցող դեղամիջոցը կոմերցիոն հետաքրքրություն չի ներկայացնում մեծածախ լինցենզիա ունեցող ընկերությունների համար։ Երբ որ այդ դեղի կարիքն ունի ոչ թե 10 հազար մարդ, այլ՝ 500, պարզ է, որ դա իրենից կոմերցիոն հետաքրքրություն չի ներկայացնում: Բայց ո՞վ է պատասխան տալու այն քաղաքացու կյանքի ու առողջության համար, ում կարող ենք կորցնել, եթե այդ դեղամիջոցը չլինի: Սա է այն հիմնական գաղափարը, որ դրված է օրենքի նախաձեռնության հիմքում»:
Անդրադառնալով դեղերի շուկայում մրցակցության խնդրին՝ Բաբլոյանն ասաց, որ եթե դեղերի առևտրով զբաղվող մի ընկերությունը մոնոպոլիստ է, կարող է կրկնակի գին դնել, բայց եթե հիվանդանոցը հնարավորություն ունի ներմուծել դեղեր, այդ կրկնակի գինը չի վճարի և հիվանդի վրա չի թանկանա ծառայությունը. «Եթե մեծածախը տեսնի, որ այս մրցակցությունը կա, ինքը խելամիտ գին կդնի, քանի որ ինքն ավելի մեծ քանակով է բերում, ավելի քիչ ծախս է անում ներմուծելիս: Այդ դեպքում արդեն անմիտ է, որ հիվանդանոցը ջանք թափի ու դրսից դեղ բերի, արդեն մեծածախից կգնի: Այսինքն, որևէ մեկը չի ուզում մեծածախի իրավունքները վերցնել ու տալ հիվանդանոցին, ոչ, հիվանդանոցը պետք է իր գործով՝ հիվանդի առողջությամբ զբաղվի»,-ասաց նա:

«Я концептуально против»: спикер НС Армении Ара Баблоян о законопроекте по импорту лекарств
Спор вокруг проекта о внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения «О лекарствах» является предельно концептуальным. Об этом заявил сегодня в ходе обсуждения в парламенте данного законопроекта спикер Национального Собрания РА Ара Баблоян, отметив, что выступает как рядовой депутат.
«Представители министерства здравоохранения здесь предлагали, чтобы больницы получали лицензии на оптовую торговлю и занимались импортом лекарственных препаратов. Я концептуально против этого. Мы не должны направлять медучреждения в сферу торговли лекарствами», – сказал А. Баблоян, подчеркнув, что речь идет именно о праве на импорт.
По словам спикера парламента, не учтены множество нюансов. «В нашем небольшом государстве, где малые объемы сбыта, лекарства с низкой стоимостью не представляют для компаний интереса по части получения лицензий на оптовую торговлю, например, когда в этом лекарстве нуждаются не 10 тыс. человек, а всего 500. Но кто ответит за жизнь и здоровье граждан, если этого лекарственного препарата не будет?! Это основная идея, заложенная в основу законодательной инициативы», – сказал Баблоян.
По его словам, право на импорт лекарств касается также борьбы с монополиями на рынке и процесса роста цен.
«Если компании, занимающиеся оптовой торговлей, увидят факт конкуренции, то назначат разумные тарифы, поскольку они привозят препараты в больших объемах и меньше тратятся при импорте. В этом случае усилия больниц по импорту лекарств становятся бессмысленными, они просто закупят препараты у оптовиков. То есть, никто не хочет отобрать у оптовиков данное право и передать медучреждениям, нет, просто больницы должны заниматься своим делом – здоровьем пациентов», – сказал А. Баблоян.
Напомним, в обосновании к законопроекту о лекарствах отмечается необходимость предоставлять право на импорт фармацевтической продукции лицензированным медучреждениям и организациям, в случае наличия аптек, с тем чтобы они могли осуществлять полноценное медицинское обслуживание.  Кроме того, предлагается снять требование касательно наличия сертификата по импорту и экспорту лекарств у близких родственников и опекунов лиц, отправляющихся за рубеж и по возвращении в Армению.