Արցախում առաջին եռամսյակում բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը գերազանցվել են 5.6 տոկոսով
11:05 12/04/2018
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Արցախի Հանրապետության պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտները և տուրքերը կազմել են 11 միլիարդ 304.2 մլն դրամ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրել են ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ նշելով, որ եռամսյակի մուտքերի պլանավորված ցուցանիշը գերազանցվել է 5.6 տոկոսով կամ 604.2 մլն դրամով, իսկ նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ աճը կազմել 74.6 տոկոս կամ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամ:
Այն հարցին, թե ինչով է եղել պայմանավորված մուտքերի այդչափ ավելացումը, ֆիննախից պարզաբանել են, որ 4 մլրդ 830 մլն 600 հազ դրամից 3 մլրդ 925 մլն 300 հազ դրամը պայմանավորված է «Բեյզ Մեթըլս» ՓԲԸ հանքագործական ընկերության կողմից վճարված հարկային եկամուտների աճով, իսկ 905.3 մլն դրամը կամ 18.7 տոկոսը` ապահովվել է հանրապետությունում արձանագրված տնտեսական աճի և հարկային մարմնի կողմից իրականացված հետևողական վարչարարության արդյունքում:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ պլանային առաջադրանքները գերակատարվել են բոլոր եկամտատեսակների գծով:
Պետական բյուջե մուտքագրված հարկային եկամուտների և տուրքերի գումարից 9 մլրդ 116 մլն 700 հազ դրամը կամ 80.6 տոկոսն ապահովվել է խոշոր հարկ վճարողների վարչությունում հաշվառված հարկ վճարողների հաշվին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 4 մլրդ 612 մլն 200 հազ դրամի կամ 71.2 տոկոսի դիմաց:

Налоговые поступления и пошлины в государственный бюджет Арцаха превысили 5,6% в первом квартале
В первом квартале 2017 года налоговые поступления и пошлины в государственный бюджет Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) составили 11 млрд. 304, 2 млн. драмов. Об этом «АРЦАХПРЕСС» сообщили в министерстве финансов Республики Арцах.
Запланированный показатель доходов превысил метку на 5,6% или на 604,2 млн. драмов, по сравнению с аналогичным показателем прошлого года, где рост составил 74,6% или 4 млрд. 830 млн 600 тыс. драмов.
Отвечая на вопрос о том, что вызвало увеличение поступлений, министр финансов пояснил, что 3 млрд 925 млн 300 тыс. драмов из 4 млрд 830 млн 600 тыс. драмов были обусловлены увеличением налоговых поступлений, выплаченных ЗАО «Бейз Металс», а 905,3 млн. драмов или 18,7% были предоставлены в результате экономического роста, зарегистрированного в Республике, и в результате последовательной политики, осуществляемой налоговым органом.
По словам источника, запланированные задачи были перевыполнены во всех видах доходов. 9 млрд. 116 млн. 700 тыс. драмов или 80,6% налоговых поступлений и пошлин в государственный бюджет были предоставлены за счет крупных налогоплательщиков, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года в 4 млрд 612 млн 200 тыс. драмов или 71,2%.