Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ
17:44 14/04/2018
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ որպես պաշտոնական նվագախումբ, հրավիրված է մասնակցելու ապրիլի 15-ից մայիսի 1-ը կայանալիք Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնին։
Նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետան հռչակվել է Եվրոպայի 2018թ. մշակութային մայրաքաղաք, և միջոցառումների շրջանակներում մեծ շուքով ու պատկառելի ներկայացվածությամբ է անցկացվելու Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը կազմակերպել է Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը։
Փառատոնի բացման գալա համերգը կայանալու է ապրիլի 16-ին. Հայաստանի սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ են ունենալու Մալթայի հանրահայտ արտիստները։
Փառատոնն ընդգրկում է 18 համերգային ծրագիր։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան համաշխարհային մեծության մենակատարներ՝ Մաքսիմ Վենգերով, Ռեյ Չեն, Նիկոլայ Լուգանսկի, Դենիս Կոժուխին, Սալվատորե Ակկարդո, Անդրեաս Օտենսամեր, Ջուլյա Զիլբերքվիթ, Նարեկ Հախնազարյան և այլք։ Հայաստանյան նվագախումբը հանդես կգա ինչպես Սերգեյ Սմբատյանի, այնպես էլ հայտնի դիրիժորներ Սերգեյ Ստադլերի, Դմիտրի Սիտկովեցկու, Տիգրան Հախնազարյանի ղեկավարությամբ։
Փառատոնի հյուրերն են լինելու հայտնի կոմպոզիտորներ, այդ թվում՝ Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, Գիա Կանչելին։
Փառատոնը և Սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգները կլուսաբանեն աշխարհի առաջատար մեդիաընկերություններ: Ապրիլի 22-23-ի համերգները կհեռարձակվեն «Medici.tv»-ով, իսկ մնացյալ ծրագրերը կցուցադրվեն Մալթայի հանրային հեռուստատեսությամբ: Մայիսի 1-ի համերգը կհեռարձակի Euronews-ը։

Armenian State Symphony Orchestra to perform at Malta International Music Festival as an official orchestra
19:21 14/04/2018
The Armenian State Symphony Orchestra is invited to participate in Malta International Music Festival which will be held from the period of April 15 to May 1.
Malta's capital, Valletta, has been declared to be European Culture Capital for 2018 and Malta International Music Festival, organized by the European Cultural Support Fund will be held in the frames of the events, taking an important and solemn place.
The opening gala concert of the festival will take place on April 16 and Malta's famous artists will perform with the Armenian Symphony Orchestra.
As the Orchestra reports in a release, the festival includes 18 concert programs which will be organized in an interesting format, with glorious repertoire and well-known soloists. The Armenian State Symphony Orchestra will perform together with world-known soloists Maxim Vengerov, Ray Chen, Nikolay Lugansky, Denis Kozhukhin, Salvatore Accardo, Andreas Ottensamer, Julia Zilberquit, Narek Hakhnazaryan and others. The Armenian Orchestra will perform under the conduction of Sergey Smbatyan as well as with famous conductors Sergey Stadler, Dmitry Sitkovetsky and Tigran Hakhnazaryan.
The festival's one evening will be devoted to Armenian State Symphony and Maltese Philharmonic Orchestras joint performance of Aram Khachatryan and Alexey Shor works.
According to the source, the Festival and Symphony Orchestra concerts will be covered by the world's leading media companies. The concerts which be held on April 22-23 will be broadcasted by "Medici.tv" and the rest of the programs will be broadcasted by Malta Public Television. Euronews will broadcast the concert to be held on May 1.