Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի
Այսօր, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Հադրութի շրջանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ։
ԱՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ (ԳՆԱՆ) դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic), the OSCE Mission on Wednesday conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, in the north-east direction of the Hadrut region.
From the positions of the Artsakh Defense Army, the monitoring was conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ambassador Andrzej Kasprzyk and his Field Assistants Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Mihail Olaru (Moldova), the Artsakh Foreign Ministry said in a press statement.
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO Ghenadie Petrica (Moldova) and Personal Assistant to the CiO Personal Representative Simon Tiller (Great Britain).