Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով երրորդ անձն է ձերբակալվել. ՔԿ
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ պարզելու Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ապրիլի 17-ի ուշ երեկոյան տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների անմիջական մասնակիցների ինքնությունը։ Երեք անձ ձերբակալվել է։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են. «Քրեական գործով նախաքննության ընթացքում, ի թիվս այլ քննչական գործողությունների, զննության են ենթարկվել նաև դեպքի վերաբերյալ առկա տեսագրությունները և միջոցներ ձեռնարկվել ինչպես ականատես անձանց, այնպես էլ՝ Երևան քաղաքի Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում զանգվածային անկարգությունների մասնակիցներին հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Տեսանյութերում պատկերված անձանցից 3-ը հայտնաբերվել են, անհատականացվել նրանց գործողությունները և ձերբակալվել՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով, հարցաքննվել։
Արդյունքում՝ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ կասկածյալներն ապրիլի 13-ից սկսած մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի՝ Երևանում նախաձեռնած հավաքներին, երթերին, իսկ դեպքի օրը, գտնվելով Երևանի Թումանյան-Մաշտոց փողոցների խաչմերուկում, իրականացրել անկարգություններ, կոտրել հանրային գույքը, վնասել ոստիկանության մեքենաները։
Կասկածյալները հարցաքննվել են, նրանցից երկուսի մասնակցությամբ զննվել են տեսագրությունները, որի ժամանակ նկարագրել են իրենց գործողությունները՝ ուղղված հանրային գույքի ոչնչացմանը, որոնց հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը։ Հակաիրավական վարքագիծ դրսևորած անձանց տարիքային խումբը, ըստ քրեական գործի տվյալների, տարբեր է՝ ներառելով ինչպես պատանիներին (18 տարեկան), այնպես էլ՝ չափահաս և միջին տարիքի տղամարդկանց (32 տարեկան), նրանցից ոմանք դեպքի օրը գտնվել են ալկոհոլի ազդեցության տակ։
Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2000 թ. ծնված Վ.Բարսեղյանը, 1986թ. ծնված Ռ.Մուրադյանը և Զ.Բաղդատյանը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ անկարգությունների բոլոր մասնակիցներին հայտնաբերելու և նրանց գործողություններին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ»։

Three people arrested on suspicion of being involved in mass disorders - Investigative Committee
Investigative Committee of Armenia has identified those directly involved in mass disorders that took place at the junction of Mashtots-Tumanyan Streets on the evening of April 17.
As the Committee reports in a release, three people were arrested.
As a result of investigatory actions, actual data were obtained on the allegation that since April 13 they have participated in the protests, marches in Yerevan organized by RA MP Nikol Pashinyan and on the day of the incident, being at the junction of Mashtots and Tumanyan Streets of Yerevan, committed disorders, broke public property, damaged police cars.
According to the source, the suspects were questioned, videos were inspected with participation of two of them during which they described their actions against destruction of public property in the result of which public security was endangered. Pursuant to data of criminal case, age group of people who have been involved in unlawful behavior is different - involving teenagers (18 year-old) as well as adults and middle-aged men (32 year-old), on the day of the incident some of them were under the influence of alcohol.
V. Barseghyan, born in 2000, R. Muradyan and Z. Baghdatyan, born in 1986 were arrested on suspicion of being involved in mass disorders.
Preliminary investigation is ongoing. Measures are taken to find all those involved in disorders and give appropriate criminal legal assessment to their actions, the release said.