Լապշինը Ստրասբուրգում կխոսի Ադրբեջանի կողմից իր իրավունքների խախտման մասին
Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը օրեր անց Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վերաժողովի սեսիաներից մեկի ժամանակ կխոսի Ադրբեջանի կողմից իր իրավունքների խախտման վերաբերյալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց բլոգերը, ով Հայաստան է ժամանել՝  մասնակցելու Երևան Էքսպո կենտրոնում բացված «InTour Expo» և «SportWay» ցուցահանդեսների բացմանը։
«Կխոսեմ այն մասին, թե ինչպես են ինձ յոթ ամիս պահել մեկուսարանում, որը մարդու իրավունքների խախտում է, ինչպես են ինձ կտրել արտաքին աշխարհի հետ կապի հնարավորությունից և ծաղրել: Վերջին օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, երբ մորս ծննդյան օրն էր, ծեծել են, կոտրել են ատամներս, կողոսկրս, իսկ երբ անգիտակից վիճակում էի, կոկորդիս պարան էին գցել, որով ուզում էին ներկայացնել՝ իբր կախվել եմ»,- պատմեց Լապշինը:
Լապշինի խոսքով՝ Ադրբեջանում  հասկանում էր, որ գտնվում է տոտալիտար երկրում, որտեղ իրեն ցանկանում են օգտագործել ներքին խնդիրներ լուծելու համար. «Նրանք ցանկանում էին անկիրթ բնակչությանը ցույց տալ, թե Իլհամ Ալիևն ուժեղ առաջնորդ է, կարող է իրեն թույլ տալ չհարգել Ռուսաստանի, Իսրայելի և Եվրոպական միության կարծիքը»:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի անօրինությունների գործողությունների վերաբերյալ հայցն արդեն մեկուկես ամիս է ՄԻԵԴ-ում է, քննության գործընթացը կարող է տևել 1-2 տարի։
«Մենք նրանց մեղադրում ենք Բաքվի բանտում իմ հանդեպ սպանության փորձի, իմ իրավունքների, արտահանձման իրավունքի խախտման, ինչպես նար ազատությունից ինձ անօրինաբար զրկելու հարցերով։ Ադրբեջանցիները ֆինանսական ու մարդկային ռեսուրս են ծախսում ու ամենօրյա ռեժիմով մոնիտորինգ իրականացնում իմ հետ կատարվող ամեն ինչ: Վստահ եմ, որ նրանք մոնիտորինգ են անելու այն ամենն, ինչ այստեղ կասեմ՝ ծախսելով ֆինանսական ու քաղաքական ռեսուրսներ: Ինչքան շատ ռեսուրս վատնեն իմ դեմ պայքարում, այնքան ավելի քիչ զենք կգնեն»,- ասաց բլոգերը։
Լապշինը հավելեց, որ այս անգամ չի հասցնի այցելել Արցախ, քանի որ երեք օրից պիտի մեկնի Ստրասբուրգ:
Նշենք, որ  Ալեքսանդր Լապշինը Հայաստանում է «InTour Expo» և «SportWay» ցուցահանդեսներին ընթացքում ներկայացնելու Հայաստան ու այլ երկրներ ճամփորդությունների մասին։
«InTour Expo» և «SportWay» մասնակցում են շուրջ 80 ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանից, Արցախից, Ռուսաստանից, Հունաստանից, Չեխիայից, Իրանից, Եգիպտոսից եւ այլ երկրներից:
Մասնագիտացված ընկերությունները, մարզաձևերի ֆեդերացիաները, սպորտային զբոսաշրջության ոլորտում աշխատող կազմակերպությունները ցուցահանդեսի այցելուներին կներկայացնեն ոլորտի նորարարությունները՝ ինչ մարզաձևով զբաղվել, ինչ մարզահագուստ կրել, ինչպես առողջ սնվել, սպորտային զբոսաշրջությամբ զբաղվելու ինչ տարբերակ ընտրել։

Блогер А. Лапшин: На сессии ПАСЕ я расскажу о незаконных действиях Азербайджана  по части нарушения прав человека
20:43 20/04/2018
Блогер А. Лапшин: На сессии ПАСЕ я расскажу о незаконных действиях Азербайджана по части нарушения прав человека
Известный российско-израильский блогер Александр Лапшин через несколько дней отправится в Страсбург, где выступит на сессии ПАСЕ относительно нарушений прав человека в Азербайджане. Об этом он заявил сегодня на открытии туристической выставки «InTour Expo» и «SportWay» в Ереване.
«Я расскажу там о том, как меня 7 месяцев держали в одиночной камере, что является нарушением прав человека, как издевались, лишали связи с внешним миром, как в последний день – это был день рождения моей мамы, 10 сентября, напали в камере, избили, душили, сломали зуб, ребра, подъязычную кость. Потом, когда я был без сознания, надели ремень и подвесили в туалете, чтобы потом заявить в СМИ, дескать, я повесился», – отметил А. Лапшин.
По словам А. Лапшина, находясь в Азербайджане, он понимал, что это тоталитарное государство, где его хотят использовать для решения внутренних проблем. «Они хотели показать необразованной общественности, мол, президент Ильхам Алиева – сильный лидер, может себе позволить не уважать мнение России, Израиля и стран Евросоюза», – подчеркнул он.
Блогер также отметил, что уже 1,5 месяца как подан иск в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) относительно незаконных действий Азербайджана, процесс расследования может продлиться от 1 до 2 лет.
«Мы их обвиняем в покушении на убийство в бакинской тюрьме, в нарушении моих прав, в нарушении правил экстрадиции, в незаконном удержании под стражей и лишении свободы. Азербайджанцы тратят финансовые и человеческие ресурсы и в каждодневном режиме мониторят всё, что со мной связано. Уверен, что они мониторят в том числе то, что я здесь говорю, тратят для этого политические и финансовые ресурсы. И чем больше они потратят ресурсов на борьбу со мной, тем меньше закупят оружия», – пояснил А. Лапшин.
А. Лапшин также добавил, что на этот раз не успеет посетить Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику, НКР), поскольку через три дня должен уехать в Страсбург.