Այսօր՝ ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով տեղակալ Ուես Միթչելի միջև:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներին։ ԱԳՆ ղեկավարն ու պետքարտուղարի տեղակալը համակարծիք են եղել, որ ստեղծված իրավիճակի լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը պետք է ընթանան ՀՀ Սահմանադրության շրջանակներում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ուես Միթչելը մտքեր են փոխանակել ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակի շուրջ։ Զրուցակիցները վերահաստատել են իրավիճակի լարման բացառման անհրաժեշտությունը և այս առումով կարևորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ամերիկյան բարեկամական գործընկերության առավել խորացման ուղղությամբ համատեղ քայլերին:

At the initiative of the American side, a phone conversation was held between Edward Nalbandian, acting Minister of Foreign Affairs, and Wess Mitchell, the US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs, on Monday, 30 April.
The two officials touched upon the ongoing internal political developments in Armenia, sharing the view that the resolution of the current situation should be undertaken within the framework of the Constitution of Armenia.
Edward Nalbandian and Wess Mitchell exchanged views on the situation in the Nagorno-Karabakh conflict zone. The sides reaffirmed the necessity to exclude the escalation of situation. In this regard they highlighted the importance of the recent statement of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Joint efforts on the further deepening of friendly partnership between Armenia and the United States were touched upon during the phone conversation.