ԿԲ. ԿԲ-ն վերահսկում է իրավիճակը և ունի բավարար գործիքակազմ ՀՀ ֆինանսական համակարգում կայունություն ապահովելու համար
ՀՀ Կենտրոնական բանկը ՀՀ սահմանադրության և ՀՀ ԿԲ մասին օրենքի համաձայն անկախ ապաքաղաքական, պրոֆեսիոնալ մարմին է, որն ունի երկու հիմնական գերնպատակ, գների կայունությունը և ֆինանսական կայունությունը:
Այսօր որոշ լրատվական միջոցներում և սոցցանցերի օգտատերերի շրջանակներում մտահոգություններ են առաջացել կապված փոխարժեքի և ավանդատուների կողմից ավանդների վաղաժամկետ դադարեցման հետ կապված:
ԿԲ-ից այս կապակցությամբ հայտնում են լրատվամիջոցներին, անհանգիստ քաղաքացիներին և հանրությանը, որ Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական համակարգը գործուն, կայացած համակարգ է, բանկերը ունեն բարձր լիկվիդայնություն /իրացվելիություն/, կանխիկի խնդիր համակարգում առկա չէ, պահուստները գտնվում են պատմականորեն ամենաբարձր մակարդակում:
«Ավելին հորդորում ենք բոլորիին ցուցաբերել զսպվածություն և ապատեղեկատվություն չտարածել, բոլոր նմանատիպ լուրերը, չճշտված տեղեկությունները թելադրում են անհանգիստ վարքագիծ, ինչի արդյունքում տուժում են շարքային քաղաքացիները և նրանց ֆինանսական միջոցները:
ՀՀ ԿԲ-ն վերահսկում է իրավիճակը և ունի բավարար գործիքակազմ ՀՀ ֆինանսական համակարգում կայունություն ապահովելու համար: Կրկին անգամ հորդորում ենք բոլորին ցուցաբերել հանգստություն և ապատեղեկատվության արդյունքում չցուցաբերել անհանգիստ վարքագիծ»,-ասված է ԿԲ հաղորդագրության մեջ:

ЦБ Армении: Ситуация находится под контролем, имеются все инструменты для обеспечения стабильности в финансовой системе
11:35 02/05/2018
Центральный банк Армении, в соответствии с Конституцией РА и Законом РА «О Центральном банке Республики Армения», является независимым, аполитичным, профессиональным органом, у которого 2 сверхзадачи – стабильность цен и финансовая стабильность.
«Сегодня в некоторых СМИ и среди пользователей соцсетей выражалась обеспокоенность в связи с курсом валют и преждевременном прекращении вкладчиками договоров о вкладах», – говорится в заявлении ЦБ РА.
В связи с этим ЦБ Армении сообщает, что финансовая система Армении – действенная, состоявшаяся система, банки имеют высокую ликвидность, проблем с наличными в системе нет, а резервы находятся на самом высоком уровне.
Призываем всех проявлять сдержанность и не распространять дезинформацию, все подобные непроверенные сведения могут привести к панике, в результате чего пострадают как наши граждане, так и их финансовые средства.
ЦБ Армении контролирует ситуацию и обладает достаточными инструментами для обеспечения стабильности в финансовой системе РА», – говорится в заявлении ЦБ Армении.