Շոտլանդիայի իշխանությունները վիսկիի և այլ ալկոհոլային խմիչքների համար նվազագույն գներ են սահմանել: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու-ն՝ հղում անելով ITV-ին:
Նոր կանոնների համաձայն, 0,7 լիտրանոց շիշ վիսկին պետք է լինի առնվազն 14 ֆունտ, 13 աստիճան թնդության 0,75 լիտր գինին չի կարող վաճառվել 4,88 ֆունտից ավելի էժան, իսկ 2 լիտր սիդրի գինը սկսվելու է հինգ դոլարից։
Երկրի իշխանություններն այս միջոցառումներն իրականացրել են, որպեսզի նվազեցնեն ալկոհոլային խմիչքների վնասները: Շոտլանդիայում ալկոհոլի նվազագույն արժեքի վերաբերյալ օրինագիծը ընդունվել է 2012 թվականին, սակայն դրան դեմ է հանդես եկել միայն Շոտլանդական վիսկիի ասոցիացիան:
Նշվում է, որ Շոտլանդիայում 2016թ-ին 100 հազար տղամարդկանցից 30-ը մահացել է ալկոհոլի չափից շատ օգտագործումից: Նշված ժամանակահատվածում Իռլանդիայում ալկոհոլից մահացել է 100 հազար տղամարդկանցից 22-ը, իսկ Անգլիայում և Ուելսում՝ 14-ը:

Власти Шотландии ввели запрет на дешевый виски
Власти Шотландии ввели минимальные цены на виски и другой алкоголь, передает «Газета.Ru» со ссылкой на ITV.
Согласно новому закону, бутылка виски 0,7 л должна стоить не меньше 14 фунтов, вино в бутылке объемом 0,75 л и крепостью 13 градусов не может быть дешевле 4,88 фунта, а цена двух литров сидра крепостью 5 градусов вырастет до пяти фунтов.
Данные меры власти страны приняли, чтобы снизить вред от алкогольных напитков. Законопроект о введении минимальных цен на алкоголь начал обсуждаться в 2012 году, однако против его вступления в силу выступала Ассоциация шотландского виски.
Отмечается, что в Шотландии из 100 тыс. мужчин в 2016 году 30 умерли от чрезмерного употребления алкоголя. В том же году в Ирландии от алкоголя умерли 22 мужчины из 100 тыс., а в Англии и Уэльсе – по 14.
Ранее сообщалось, что в ЕС пригрозили США пошлинами на джинсы, виски и мотоциклы, если Соединенные Штаты введут экономические ограничения на ввоз стали и алюминия.