«Հրապարակ». Նիկոլ Փաշինյանը մինչև աշուն պետք է կարողանա լուծել բազում խնդիրներ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելն այդքան էլ հեշտ գործ չէ` ժամանակի առումով։
«Ընտրական օրենսգիրքը սահմանադրական օրենք է և պահանջում է պատգամավորների 3/5-ի ձայնը, ինչը հնարավոր է կոնսենսուսի պայմաններում։ Կկարողանա՞ն նման կոնսենսուս ապահովել, կարծում եմ` դժվար։ Ապա այդ փոփոխությունները պետք է անցնեն Վենետիկի հանձնաժողովի և միջազգային այլ կառույցների փորձաքննությունը։ Դա ժամանակ պահանջող գործընթաց է, ըստ ամենայնի, կտևի մոտ 6 ամսից մինչև 1 տարի։
Այսինքն` աշունն ամենամոտիկ ժամկետն է ընտրությունների, իսկ այդ ընթացքում շատ բան կփոխվի թե՛ քաղաքական կյանքում, թե՛ ժողովրդի վերաբերմունքում։ Մնացածը կյանքը ցույց կտա։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մինչև աշուն պետք է կարողանա լուծել բազում խնդիրներ, այդ թվում և` ղարաբաղյան։ Այս պահին նա մանյովրում  է գեոքաղաքական կենտրոնների միջև, պետք է սպասել, թե աշնանն ինչ արդյունքներ կունենա նա»,- ասաց մեր զրուցակից սահմանադրագետը»:

«Грапарак»: Никол Пашинян до осени должен суметь решить множество проблем
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что в плане сроков организация внеочередных выборов не такое простое дело.
«Избирательный кодекс – это конституционный закон и требует 3/5 голосов депутатов, что возможно лишь в условиях консенсуса. Смогут ли обеспечить такой консенсус, думаю, вряд ли? Затем эти поправки должны пройти проверку Венецианской комиссии и других международных структур. Это процесс, требующий времени, и продлится, по всей видимости, примерно от 6 месяцев до одного года.
То есть, осень – самый близкий срок выборов, а за это время многое изменится как в политической жизни, так и в отношении людей. Остальное покажет жизнь.
Премьер-министр Никол Пашинян до осени должен суметь решить множество проблем, в том числе и карабахский вопрос. В настоящий момент он маневрирует между геополитическими центрами, нужно подождать, какие успехи у него будут осенью»,- сказал собеседник издания, специалист по конституционному праву.