«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Խորհրդարանական երեք ուժերը՝ ՀՅԴ-ն, «Ելք» և «Ծառուկյան» խմբակցությունները երեկ Նիկոլ Փաշինյանին առաջադրել են վարչապետի պաշտոնում. անհրաժեշտ 35 պատգամավորի փոխարեն հավաքվել է 41-ի ստորագրություն: Ինչպես հայտնի է` ՀՀԿ-ն հայտարարել է, թե ոչ միայն չի խանգարի, այլև քվեարկությամբ կօգնի ԱԺ 1/3-ի նախաձեռնությամբ առաջադրված թեկնածուին ընտրվել պատգամավոր»:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի է դարձել, սակայն, որ ՀՀԿ քաղաքական մասն, այնուամենայնիվ, դեմ է քվեարկելու Ն. Փաշինյանին: Սակայն ՀՀԿ խմբակցությունից կողմ ձայներն ապահովելու են:
«Կողմ են քվեարկելու ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչներ Արսեն Միխայլովն ու Կնյազ Հասանովը: Վերջինս երեկ մեր թղթակցի հետ զրույցում նույնիսկ խոստովանել է, թե անգամ մայիսի 1-ին էր ցանկանում կողմ քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն փաստորեն զոհ է գնացել խմբակցության որոշմանը: Փաշինյանին կողմ կքվեարկեն նաև գեներալները, օրինակ՝ Սեյրան Սարոյանը, առաջին փուլում, հիշեցնենք, հակառակ ՀՀԿ որոշման` Փաշինյանին կողմ քվեարկեց նաև գեներալ Ֆելիքս Ցոլակյանը: Փաշինյանի օգտին քվեարկել են պատրաստվում նաև մի քանի գործարարներ, որոնք մայիսի 1-ին ևս մտադրվել էին այդպես վարվել, սակայն վերջին պահին նրանց ստիպել են հրաժարվել այդ մտադրությունից»,-գրում է թերթը:

«Жоховурд»: Политическое крыло РПА проголосует против Пашиняна
Газета «Жохровурд пишет, что три парламентские силы – блок «Елк», «Блок Царукян» и АРФ «Дашнакцутюн» – выдвинули накануне Никола Пашиняна на пост премьер-министра: вместо необходимых 35 депутатов под документом подписались 41. Как известно, Республиканская партия заявила, что не только не будет мешать, но и поддержит выдвинутого 1/3 депутатов парламента кандидата в премьер-министры.
Издание отмечает со ссылкой на свои источники, что политическая часть Республиканской партии Армении, тем не менее, проголосует «против» Никола Пашиняна. Однако фракция РПА обеспечит голоса в пользу Пашиняна. «За» проголосуют представители национальных меньшинств Арсен Михайлов и Князь Гасанов. «Последний заявил вчера в беседе с нашим корреспондентом, что хотел проголосовать за Пашиняна еще 1 мая, однако не смог из-за решения фракции. За Никола Пашиняна проголосуют также генералы, например, Сейран Сароян. Напомним, 1 мая за Пашиняна проголосовал против решения РПА также генерал Феликс Цолакян. За Пашиняна собираются проголосовать также несколько бизнесменов, которые хотели сделать это еще 1 мая, однако в последний момент их заставили отказаться от своих намерений», - пишет газета.