Բակո Սահակյանը զինծառայողների և ազատամարտիկների է պարգևատրել
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ հայրենիքի պաշտպանության գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս և Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության, Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների և մասնագիտական արդյունավետ ու նվիրված գործունեության համար պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողներ և ազատամարտիկներ արժանացել են պետական բարձր պարգևների, ԱՀ ոստիկանության մեկ աշխատակցի շնորհվել է ոստիկանության գեներալ-մայորի կոչում:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Մայիսյան եռատոնը միավորում է մեր ժողովրդի տարբեր սերունդներին՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակ տարած մեր հայրերին ու պապերին և նրանց հերոսական օրինակով դաստիարակված ու Արցախյան ազատամարտում նոր հաղթանակներ կերտած քաջ հայորդիներին:
«Մեր հաղթանակների ճանապարհը հեշտ չէր, և, ցավոք, մենք ունեցանք անդառնալի կորուստներ: Հայրենիքի պաշտպանությունն իրականացնելիս անմահացան հազարավոր նվիրյալներ:  Սերունդների պարտքն է՝ միշտ վառ պահել նրանց պայծառ հիշատակը, իսկ դրա լավագույն միջոցը մեր անկախ պետականության շարունակական ամրապնդումն է, պաշտպանական համակարգի հետևողական զորացումը, հայրենի երկրի շենացումն ու զարգացումը, ժողովրդի բարեկեցության մակարդակի բարձրացումը»,- ընդգծել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

Группа военнослужащих Армии обороны Арцаха и ветеранов войны удостоена высоких государственных наград
18:40 08/05/2018
В резиденции президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) в связи с Днем Победы, 26-летием создания Армии обороны НКР и освобождения г. Шуши 8 мая состоялась торжественная церемония награждения. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
За значительный вклад в дело защиты Родины, мужество и отвагу, проявленные при защите государственной границы Республики Арцах и в боях по защите Родины, заслуги перед Республикой Арцах и эффективную и преданную профессиональную деятельность группа военнослужащих Армии обороны и ветеранов войны была удостоена высоких государственных наград, одному сотруднику полиции Республики Арцах присвоено звание генерал-майора полиции.
В своем слове президент Саакян подчеркнул, что майский тройной праздник объединяет разные поколения народа: наших отцов и дедов, одержавших победу в Великой Отечественной войне, и отважных сынов армянского народа, воспитанных на их героическом примере и одержавших новые победы в ходе Арцахской освободительной борьбы.
«Путь к нашим победам был нелегким, и, к сожалению, у нас были невосполнимые потери. При защите Родины обессмертили себя  тысячи преданных сынов нашего народа. Долг поколений – всегда хранить светлую память о них, и лучшим способом для этого является последовательное укрепление нашей независимой государственности, усиление нашей оборонительной системы, обустройство и развитие родной страны, повышение уровня благополучия народа», – подчеркнул президент Республики Арцах.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, госминистр Араик Арутюнян, министр обороны Левон Мнацаканян, другие высокопоставленные должностные лица.