Բակո Սահակյանը զինծառայողների և ազատամարտիկների է պարգևատրել
Հաղթանակի տոնի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի և Շուշիի ազատագրման 26-րդ տարեդարձի կապակցությամբ մայիսի 8-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել պարգևատրման հանդիսավոր արարողություն:
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ հայրենիքի պաշտպանության գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, Արցախի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս և Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած արիության ու խիզախության, Արցախի Հանրապետությանը մատուցած ծառայությունների և մասնագիտական արդյունավետ ու նվիրված գործունեության համար պաշտպանության բանակի մի խումբ զինծառայողներ և ազատամարտիկներ արժանացել են պետական բարձր պարգևների, ԱՀ ոստիկանության մեկ աշխատակցի շնորհվել է ոստիկանության գեներալ-մայորի կոչում:
Իր ելույթում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Մայիսյան եռատոնը միավորում է մեր ժողովրդի տարբեր սերունդներին՝ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակ տարած մեր հայրերին ու պապերին և նրանց հերոսական օրինակով դաստիարակված ու Արցախյան ազատամարտում նոր հաղթանակներ կերտած քաջ հայորդիներին:
«Մեր հաղթանակների ճանապարհը հեշտ չէր, և, ցավոք, մենք ունեցանք անդառնալի կորուստներ: Հայրենիքի պաշտպանությունն իրականացնելիս անմահացան հազարավոր նվիրյալներ:  Սերունդների պարտքն է՝ միշտ վառ պահել նրանց պայծառ հիշատակը, իսկ դրա լավագույն միջոցը մեր անկախ պետականության շարունակական ամրապնդումն է, պաշտպանական համակարգի հետևողական զորացումը, հայրենի երկրի շենացումն ու զարգացումը, ժողովրդի բարեկեցության մակարդակի բարձրացումը»,- ընդգծել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության նախարար Լևոն Մնացականյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:

Artsakh leader awards group of soldiers, freedom fighters on May Triple Holiday
The Artsakh Presidential Palace hosted a solemn awarding ceremony on May 8, on the occasion of the Victory Day, the 26th anniversary of the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army and the Liberation of Shushi, the presidential office told Panorama.am.
For significant contribution to the Defense of the Motherland, for courage and bravery shown during the defense of the Artsakh border and in the battles for the defense of the Motherland, services rendered to the Artsakh Republic, professional efficiency and devoted activity a group of the Defense Army servicemen and freedom fighters were handed in high state awards, an officer of the Artsakh Republic Police was conferred the title of major-general.
In his speech President Sahakyan underlined that the May Triple Holiday united different generations of our people, our fathers and grandfathers who had won the Great Patriotic War, the brave sons of the Armenian nation who had been brought up by their heroic example and who had carved new victories in the Artsakh Liberation Struggle.
“The way to our victories was not an easy one and, unfortunately, we had irretrievable losses. Thousands of devotees have been immortalized during the defense of the Motherland. It is the duty of generations to always keep a bright memory of them. The best way of that is consistent strengthening of our independent statehood, its defense system, building and developing the native country, raising the well-being of the people,” President Sahakyan stressed.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, National Assembly Speaker Ashot Ghulyan, Minister Of State Arayik Harutyunyan, Defense Minister Levon Mnatsakanyan and other officials attended the event.