Արցախում բարեգործական ծրագրերով մեկնարկած շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարարության բարեգործական ծրագրերի համակարգման բաժնի պետ Ռուզաննա Խոջայանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրերն իրականացվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի, «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի, «Արևելյան Պատմական Ժառանգության Վերածնունդ» բարեգործական հիմնադրամի, «Շեն» բարեգործական-հասարական կազմակերպության, «Վիտալի Գրիգորյանց» բարեգործական հիմնադրամի, «Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության» Հայաստանի ներկայացուցչության կողմից:
Մասնավորապես՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից Արցախի 10 բազմազավակ ընտանիքների համար կառուցվում են բնակելի տներ: Ընթացքի մեջ են Արցախի պետական համալսարանի գլխավոր մասնաշենքի վերակառուցման նախագծումը, Ստեփանակերտ քաղաքի թիվ 9 միջնակարգ դպրոցի վերակառուցման և տարածքի բարեկարգման շինարարական աշխատանքների իրականացումը, Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղում մանկապարտեզի կառուցումը, Իվանյան և Խնձրիստան համայնքներում 250 տեղանոց և Քռասնի գյուղում 150 տեղանոց հանդիսությունների տնով համայնքային կենտրոնների կառուցումը, Ուղտասար գյուղի նոր դպրոցի կառուցումը, Աստղաշեն, Խրամորթ և Խնապատ համայնքներում խորքային հորերի հորատումը և նոր ոռոգման համակարգերի կառուցումը:
Բացի դրանից, 7 խորքային հորերի հորատման և նոր ոռոգման համակարգերի կառուցման աշխատանքներ են ընթանում Մարտունու շրջանում: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից համայնքային կենտրոն է կառուցվում նաև Հադրութի շրջանի Տումի, Մարտակերտի շրջանի Գետավան գյուղերում: Ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում շրջանի Թալիշ համայնքում, մասնավորապես՝ ընթացքի մեջ են բնակելի տների և ցանկապատերի կառուցումը, ճանապարհի բարեկարգումը,համայնքային կենտրոնի, բուժկետի, ակումբի, հանդիսությունների տան վերակառուցման և շրջակա տարածքի բարեկարգման, կենցաղի տան, կոյուղու կոլեկտորի կառուման աշխատանքները, գյուղի նոր կառուցվող դպրոցի և մանկապարտեզի շենքերի կաթսայատան տեխնոլոգիական սարքավորումների մոնտաժումը, իսկ Վարդենիս-Մարտակերտ ավտոճանապարհի Քարվաճառ-Սոթք ավտոմայրուղու որոշ վտանգավոր հատվածներում՝ անհրաժեշտ թվով (181 հատ) հավաքովի բետոնե բլոկ-արգելափակոցների պատրաստումը և Շահումյանի շրջանի Քնարավան գյուղի տարածքում ավտոմայրուղու հարևանությամբ հասարակական զուգարանի կառուցումը: Ընթացքի մեջ է նաև Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքը սնուցող ջրատարի և առկա օրվա կարգավորիչ ջրամբարների վերանորոգումը:
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամի կողմից ընթացքի մեջ են ԱՀ կառավարության մասնաշենքի ճակատային մասի և հարակից տարածքի բարեկարգման-վերակառուցման աշխատանքները, իսկ «Արևելյան Պատմական Ժառանգության Վերածնունդ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից՝ Շուշի քաղաքի Գոհար Աղա վերին (Զումա) մզկիթի և մադրասայի վերականգնումը: «Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կողմից էլ ընթացքի մեջ է Հադրութի շրջանի Տումի գյուղում Թևան Ստեփանյանի տուն-թանգարանի տարածքի բարեկարգումը: «Վիտալի Գրիգորյանց» բարեգործական հիմնադրամի կողմից Ստեփանակերտ քաղաքում կառուցվում է բազմաբնակարան շենք, իսկ Երևանի քաղաքապետրանի կողմից՝ Ազատամարտիկների անվան զբոսայգի:

В Арцахе проводятся масштабные строительные работы в рамках благотворительных проектов
Благотворительные организации, как в предыдущие годы, так и в этом году  реализуют ряд программ в Арцахе (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)). Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказала начальник отдела благотворительных программ министерства труда, социальных вопросов и миграции Республики Арцах Рузанна Ходжаян.
По ее словам, проекты осуществляют представительства Армении: всеармянский фонд «Айастан», благотворительный фонд «Ташир», благотворительный фонд «Возрождение восточного исторического наследия», благотворительная общественная организация «Шен», благотворительный фонд  «Виталий Григорянц», «Армянский всеобщий благотворительный союз».
В частности, Всеармянский фонд «Айастан» строит жилые дома для 10 многодетных семей в Арцахе.
В настоящее время ведется реконструкция главного здания Арцахского государственного университета, 9 средних школ Степанакерта. Проводятся строительные работы по улучшению местности, строительство детского сада в селе Шош Аскеранского района; общинных центров с залами торжеств на 150 человек в общине Красны и на 200 человек в селе Иванян и Хндзристан; новой школы в общине Ухтасар; бурение глубоких скважин и строительство новых ирригационных систем в селах Астхашен, Храморт и Хнапат.
Кроме того, в Мартунинском районе ведется бурение 7 глубоких скважин и строительство новых ирригационных систем. Всеармянский фонд «Айастан» строит общинный центр в с. Туми Гадрутского района, с. Гетаван Мартакертского района. Ведутся активные строительные работы в с. Талыш, в частности, в процессе строительство жилых домов и заборов, дорог, общинных центров, медпунктов, клубов; реконструкция зала торжеств; благоустройство прилегающих территорий; жилищное строительство; канализационные работы; установка нового технологического оборудования котельных в школах и детсадах.
На трассе Варденис-Мартакерт идет строительство бетонных ограждений на опасных участках дороги Карвачар-Сотк и в некоторых других направлениях.
Благотворительный фонд «Ташир» запустил работы по реконструкции главного здания правительства Республики Арцах и обустройству прилегающей территории. В свою очередь, благотворительный фонд «Армянский всеобщий благотворительный союз» реконструирует мечеть Гевхар-аги в Шуши, и т. д.