Արցախի Կովսական և Լիբանանի Այնճար քաղաքների միջև ստորագրվել է Համագործակցության հուշագիր
Արցախի Հանրապետության Կովսական և Լիբանանի Հանրապետության Այնճար քաղաքների միջև ստորագրվել է Համագործակցության հուշագիր։ Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ստորագրման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Այնճարի քաղաքապետարանում։
Կովսական քաղաքի անունից հուշագիրը ստորագրել է քաղաքապետ Ռազմիկ Մարգարյանը, իսկ Այնճար քաղաքի անունից՝ քաղաքապետ Վարդգես Խոշյանը։ Ստորագրման արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետության էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, Մերձավոր Արևելքում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Կարապետ Քեբաբջյանը, Այնճարի քաղաքային խորհրդի անդամներ և Լիբանանի հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Հուշագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ հավատարիմ մնալով ազգերի ինքնորոշման իրավունքի, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության գաղափարներին՝ կողմերը պայմանավորվում են երկու քաղաքների միջև տնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի և այլ բնագավառներում փոխշահավետ համագործակցություն և գործնական կապեր հաստատել, նախաձեռնել և իրականացնել համատեղ ծրագրեր, ինչպես նաև կազմակերպել տարբեր ոլորտներում մասնագետների և փորձագետների փոխայցելություններ։

Между арцахским городом Ковсакан и ливанским городом Анджар подписан Меморандум о сотрудничестве
Между городом Ковсакан Республики Арцах и городом Анджар Ливанской Республики 18 мая подписан Меморандум о сотрудничестве. Церемония подписания состоялась в мэрии города Анджар. Об этом сообщает пресс-служба министерства иностранных дел Республики Арцах (НКР).
Меморандум был подписан мэром города Ковсакан Размиком Маргаряном и мэром Анджара Вардгесом Хошьяном. На церемонии подписания присутствовали министр экономики и промышленных инфраструктур Республики Арцах Левон Григорян, Постоянный представитель Республики Арцах на Ближнем Востоке Карапет Кебабджян, члены городского совета Анджара и представители армянской общины Ливана.
В тексте меморандума, в частности, отмечено, что, оставаясь верным идеям права народов на самоопределение, защиты прав человека и фундаментальных свобод, стороны договариваются наладить взаимовыгодное сотрудничество и деловые связи между двумя городами в экономической, туристической, культурной и других сферах, инициировать и реализовать совместные программы, организовать взаимные визиты специалистов и экспертов в различных областях.