Մեկ օրում՝ երկու հրաձգություն ամերիկյան դպրոցներում
ԱՄՆ Ջորջիա նահանգում ուսումնական հաստատության կայանատեղիի մոտ հրաձգության հետևանքով մահացել է մեկ կին, ևս երկուսը վիրավորվել են։ Այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ-Նովոստին։ Միջադեպը տեղի է ունեցել, երբ Մաունթ-Զայոն ավագ դպրոցում ավարտական միջոցառում էր տեղի ունենում։
Երեք տուժածների հասցրել են տեղական հիվանդանոցները, նրանցից մեկը մահացել է հոսպիտալացվելուց հետո։ Երկու վիրավորների վիճակը դեռևս անհայտ է։ Իրավապահների տվյալներով՝ նրանցից ոչ մեկը դպրոցում չի սովորում։ Ոստիկանության ներկայացուցչի խոսքով՝ հրաձգությունը վիճաբանության հետևանք է եղել։
Սա ուրբաթ օրվա ընթացքում արդեն մարդկային զոհերի գրանցմամբ երկրորդ հրաձգության դեպքն է։ Ավելի վաղ Սանտա-Ֆե դպրոցում հրաձգության հետևանքով 10 մարդ է մահացել, ևս 10-ը վիրավորվել են։ Ոստիկանը նույնականացրել է հարձակվողին՝ 17-ամյա Դիմիտրիոս Պագուրտզիսը։ Կասկածյալը պատրաստվում էր ինքնասպանություն գործել։
Նրան կալանավորել են՝ առանց գրավի դիմաց ազատ արձակման հնարավորության։ Վերջինիս ծանրացնող հանգամանքներում սպանության մեղադրանք է առաջադրվել։

A 17-year-old boy armed with a shotgun and a revolver has opened fire at a school in the US state of Texas, killing at least 10 people and wounding 10 others, according to AL Jazeera report.
The gunman, identified by police as Dimitrios Pagourtzis, was taken into custody on murder charges after the Friday morning attack at Santa Fe High School, located about 50km southeast of Houston,
Texas Governor Greg Abbott said the shooting was "one of the most heinous attacks that we've ever seen in the history of Texas schools". The governor said the suspected shooter carried out the attack with a shotgun and a .38 calibre revolver he had apparently taken from his father, who legally owned both weapons.
This is the third school shooting in eight days in the US, according to CNN, and the 22nd so far this year.