«Ձեր միջոցով մենք սիրել ենք Ֆրանսիան». Նախագահի շնորհավորական ուղերձը՝ Շառլ Ազնավուրին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրին՝ ծննդյան տարեդարձի առիթով: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից։
«Սիրելի Վարպետ,
Ի սրտե շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ: Ինձ են միանում տիկինս և երեխաներս:
Գիտեք, որ մեծացել ենք Ձեր պոեզիայի ու երաժշտության ներքո, ապրել, սիրել ու տառապել ենք Շառլի նման: Պատանեկան հասակից Դուք ձևավորել եք մեր միտքն ու հոգին: Ձեր միջոցով մենք սիրել ենք Ֆրանսիան և ամեն ինչ, որ ֆրանսիական է:
Այն արվեստը, որը այսօր էլ Դուք շարունակում եք ստեղծել որպես հոգու և սրտի համադրություն, ունկնդրի համար դռներ է բացում դեպի մի աշխարհ, որտեղ հայտնվող հանդիսատեսն այլևս չի ցանկանում հեռանալ ազնավուրյան գերող մթնոլորտից ու միջավայրից: Անձամբ եմ այդպիսի զգացողություն ունեցել Ձեր համերգների և Ձեզ հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում:
Ձեր ստեղծագործական երկարակեցությամբ Դուք կենսասիրության և լավատեսության ուղենիշ եք միլիոնավոր մարդկանց համար: Դուք նրանց ներշնչում եք հույս և հավատ սեփական ուժերի ու ապագայի նկատմամբ: Դա աներևակայելի մեծ առաքելություն է, և ես հպարտ եմ, որ հայ ժողովուրդն այդպիսի զավակ է պարգևել մարդկությանը:
Կրկին շնորհավորելով ծննդյան օրվա առթիվ, մաղթում եմ Ձեզ, սիրելի Վարպետ, շուտափույթ կազդուրում և վերադարձ բեմ: Թող ստեղծագործական եռանդն ու ոգևորությունն այսուհետ ևս լինեն Ձեր մշտական ուղեկիցները»:

Президент Армении – Шарлю Азнавуру: Горжусь, что армянский народ подарил человечеству такого сына
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 22 мая, направил поздравительное послание Шарлю Азнавуру по случаю дня рождения.
В послании, которое приводит пресс-служба главы армянского государства, говорится:
«Дорогой Мастер,
Сердечно поздравляю Вас с днём рождения. Ко мне присоединяются моя супруга и дети.
Знаете, что мы выросли с Вашей поэзией и музыкой, жили, любили и страдали, как Шарль. С юношеского возраста Вы формировали нашу мысль и душу. При Вашем посредничестве мы полюбили Францию и всё французское.
То искусство, которое и сегодня вы продолжаете создавать как сопоставление души и сердца, открывает слушателю двери в мир, попадая в который зритель больше не хочет удаляться от пленяющей атмосферы честности. Лично я имел такое чувство на Ваших концертах и во время встреч с Вами.
Своим творческим долголетием Вы указываете путь к жизнелюбию и оптимизму миллионам людей. Вы вдохновляете их надеждой и верой в собственные силы и будущее. Это невероятно великая миссия, и я горжусь, что армянский народ подарил человечеству такого сына.
Вновь поздравляя с днём рождения, желаю Вам, дорогой Мастер, скорейшего выздоровления и возвращения на сцену. Пусть творческая энергия и воодушевления и впредь будут Вашими постоянными спутниками».