Իրանական գազը սահմանին ավելի թանկ է, քան ռուսական գազը. Արթուր Գրիգորյան
Իրանական գազը սահմանին ավելի թանկ է, քան ռուսական գազը։ Այս մասին այսօր Մեծամորի ատոմակայանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը` պատասխանելով հարցին, թե իրանական գազը ռուսական գազի այլընտրանք դիտարկու՞մ է, թե ոչ։
«Վերջին տվյալներով, իրանական գազը սահմանի վրա 1000 խմ դիմաց առաջարկվել է 165 դոլար, իսկ ռուսական գազը՝ 150 դոլարով է, դրան գումարած ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության կողմից կան 27-28 մլն դոլարի ներդրումային ծրագրեր, որն ավելի է էժանացնում ռուսական գազը, քան իրանականը: Իհարկե դա մեզ չի ստիպում, որ մենք քարացած նստենք ու չշարունակենք բանակցությունները: Դրանք մշտապես լինելու են, մենք փորձելու ենք էժան գազի այլ աղբյուրներ փնտրել»,- ասաց Արթուր Գրիգորյանը:
Դիտարկմանը, թե ինչո՞ւ է ռուսական գազը սահմանին 150 դոլար, իսկ բնակարաններում մարդիկ ավելի շատ են վճարում, նախարարը նշեց, որ այս պահին ինքն այդ հարցի պատասխանը չի կարող տալ և առաջարկեց դիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով։

Глава Минэнерго Армении: Иран предлагает Армении газ за $165 – дороже, чем РФ
Иранский газ на границе дороже, нежели российский. Об этом заявил сегодня на брифинге в ходе посещения Армянской АЭС министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Артур Григорян в ответ на вопрос, рассматривает ли он иранский газ в качестве альтернативы российскому.
«По последним данным, газ на границе Ирана и Армении предлагался по стоимости $165 за 1 тыс. кубических метров, а стоимость российского газа – $150. При этом компания “Газпром” осуществляет инвестиционные программы на сумму в $27-28 млн, что делает российский газ дешевле иранского. Конечно, это не заставляет нас отказаться от переговоров. Переговоры будут продолжаться, мы будем пытаться найти другие, более доступные источники газа», – подчеркнул министр.
На вопрос, почему на границе российский газ стоит $150, однако абоненты вынуждены платить больше, министр отметил, что на данный момент не может дат ответа и предложил обратиться в Комиссию по регулированию общественных услуг.