2017-ի բյուջեի ծախսերի շուրջ 27 տոկոսը բաժին է ընկնում կենսաթոշակներ և նպաստներ խմբին. Ֆինանսների նախարար
11:45 29/05/2018
2017 թվականի պետական բյուջեի ճշտված ծախսային մասը կազմել է շուրջ 1 տրլն 561 մլրդ դրամ: ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2017 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ 2017 թվականի պետական բյուջեի ծախսային մասի շուրջ 27 տոկոսը բաժին է ընկնում կենսաթոշակներ և նպաստներ խմբին, ինչն օրինաչափ է։
Հաջորդն իր մեծությամբ, Ջանջուղազյանի խոսքով, կապիտալ ծախսերն են, որոնք կազմել են շուրջ 22 տոկոս։
«Այստեղ էական կշիռ ունեն պետական պարտքը սպասարկող տոկոսավճարները: 2016-ի համեմատոությամբ, այս ցուցանիշը մոտավորապես 1 տոկոսով ավելացել է: Եթե 2016-ին պարտքի սպասարկման համար եղել է ծախսերի 7 տոկոսը, ապա 2017-ին այն 8 տոկոս է, սա մի փոքր մտահոգիչ է, բայց ամեն ինչ պետք է անել, որ այն մնա կառավարելի միջակայքում»,-ներկայացրեց  Ջանջուղազյանը:

Глава Минфина Армении: В 2017 году на выплату пенсий и пособий было направлено около 27% бюджетных расходов
13:52 29/05/2018
Расходная часть государственного бюджета Армении за 2017 год составила 1.561 трлн драмов. Об этом в ходе обсуждения на совместном заседании Постоянных комиссий Национального Собрания Армении годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 год» заявил министр финансов РА Атом Джанджугазян.
Глава Минфина сообщил, что порядка 27% расходной части госбюджета Армении 2017 года были направлены на выплату пенсий и пособий, что закономерно.
По словам министра, вторая по весомости статья расходной части бюджета –  капитальные расходы – 22%.
«Здесь весомой является  доля процентных выплат по обслуживанию государственного долга. По сравнению с 2016 годом, показатель увеличился на 1%. Если в 2016 году на обслуживание долга отводилось 7%, то в 2017 - 8%, что вызывает некоторую обеспокоенность,  однако необходимо сделать все возможное, чтобы это оставалось в контролируемом диапазоне», – подчеркнул А. Джанджугазян.