Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը նախօրեին Ստրասբուրգում կայացած հանդիպմանը քննարկել են Պաշտպանի աշխատանքն ու գնահատականներն ապրիլ և մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ:
ՄԻՊ աշխատակազմից հայտնում են, որ քննարկման առարկա է դարձել Պաշտպանի գործունեությունը՝ կապված խաղաղ հավաքների մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության, ոստիկանության գործողությունների դեմ բողոքները քննարկելու ու գնահատականի արժանացնելու հետ և այլն։
ԵԽ գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքն այդ ժամանակաշրջանում և նշել, որ այն մարդու իրավունքների տեսանկյունից ունեցել է կարևոր նշանակություն քաղաքացիների իրավունքների երաշխավորման առումով:
Արման Թաթոյաը նշել է, որ այդ օրերին անչափ կարևոր էր ԵԽ գլխավոր քարտուղարի դիրքորոշումները՝ կապված երկրում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ապահովման հետ:
Կողմերը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առաջնահերթությունները և ընդգծել Եվրոպայի խորհրդի կառույցների ու ծրագրերի հետ հետագա համագործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը:

Генсек Совета Европы высоко оценил работу омбудсмена Армении в ходе недавних митингов
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян накануне, 28 мая, в Страсбурге встретился с генеральным секретарем Совета Европы Турбьёрном Ягландом. Об этом сообщили из офиса омбудсмена РА.
В ходе встречи обсуждалась работа омбудсмена в ходе имевших место в мае и апреле событий в Армении.
В частности, темой обсуждения стала деятельность омбудсмена, связанная с защитой прав участников мирных акций, рассмотрением жалоб против действий Полиции, их оценкой и т.д..
Генеральный секретарь Совета Европы высоко оценил работу Защитника прав человека в этот период и отметил, что она с точки зрения защиты прав человека имела важное значение в плане гарантирования прав граждан.
В свою очередь Арман Татоян отметил, что в эти дни была крайне важна позиция генсека СЕ, связанная с обеспечением прав человека и верховенства права в стране.
Стороны обсудили приоритеты в сфере защиты прав человека, подчеркнув необходимость углубления дальнейшего сотрудничества со структурами Совета Европы.