Հայաստանում արտադրված «Խելացի Տուն» համակարգի առաջին խմբաքանակն արտահանվել է Եվրոպա ու Ռուսաստան
«Խելացի Տուն» համակարգի արտադրության վրա մասնագիտացված հայկական Heltun ընկերությունը Հայաստանում արտադրած իր առաջին արտադրանքն է արտահանել Եվրոպական Միության երկրներ և Ռուսաստանի Դաշնություն։
Համակարգի 1000 սարք վաճառվել է սկանդինավյան երկրների, Արևմտյան ու Արևելյան Եվրոպայի և ՌԴ-ի դիստրիբյուտորներին:
Ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Աշոտ Մաշուրյանը նշում է, որ սարքավորումները «Made in Armenia» դրոշմը կրող եզակի hardware-ինժեներիայի արտադրանքներից են։
«Մենք կարող էինք կազմակերպել արտադրությունը ԵՄ-ում կամ Չինաստանում, սակայն մեզ համար կարևոր էր ստանալ սարքավորում, որի մասին հպարտորեն ասվեր՝ «Նախագծված ու արտադրված է Հայաստանում»։ Մեր երկիրն արդեն ունի որակյալ ծրագրեր արտադրողի համբավ։ Այժմ մենք ցույց ենք տալիս, որ մեզ մոտ կարելի է նաև որակյալ hardware-արտադրանք ստեղծել»,-ասել է նա։
Ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Heltun-ի արտահանած առաջին խմբաքանակում են խելացի թերմոստատներ, որոնք խնայում են բնակարանի կամ օֆիսի ջեռուցման և հովացման ժամանակ ծախսվող էլէներգիայի մինչև 50%-ը, և լուսավորությունը, պատուհանները, դռները, ժալյուզիները, փականները և բազմաթիվ այլ ֆունկցիաներ ղեկավարող սենսորային վահանակներ։ Ողջ համակարգը կառավարվում է նաև պլանշետի կամ սմարթֆոնի միջոցով։
«Մենք համոզված ենք, որ Heltun-ի արտադրանքը կգտնի իր սպառողներին Նորվեգիայում և կդրդի մյուս «Խելացի Տուն» արտադրողներին ստեղծել մարդկանց կյանքն ավելի հարմարավետ ու անվտանգ դարձնող նոր սարքավորումներ»,- նշել է սկանդինավյան երկրներում արտադրանքի դիստրիբյուտոր՝ «Tronika AS» ընկերության տնօրեն Ս.Վոտյուկը:
«Հայկական ընկերության արտադրանքը գրավեց մեզ իր գեղեցիկ դիզայնով, բարձր որակով ու մրցունակ գնով։ Heltun-ի սարքավորումների նախապատվության մեջ զգալի դեր են խաղացել նաև մտածված ինտերֆեյսն ու սարքավորումների մեծ ֆունկցիոնալությունը։ Մոտակա ժամանակաշրջանում ընկերությունը կարող է առաջատար դառնալ իր ոլորտում», -նշում է ՌԴ-ում ընկերության արտադրանքի դիստրիբյուտոր՝ «Умные Устройства» ընկերության տնօրեն Ս. Պոլտորակը։
Ընկերությունն ունի ավելի քան 10 նախագծված սարք, որոնք պատրաստ են արտադրության։ Պլանավորված է հաջորդ տարի արտահանել 10.000 սարքավորումից բաղկացած խմբաքանակ, որի արտադրության համար ընկերությունն իր արտադրամասում աշխատողների թիվը կհասցնի 30-ի։ «Մենք համոզված ենք պահանջարկի աճի մեջ, ուստի արտադրության ծավալների մեծացման համար նոր ներդրումներ ու տեխնիկական մասնագետներ են պահանջվում», - նշում է Աշոտ Մաշուրյանը։
Խելացի Տունը օֆիսում կամ բնակարանում կատարվող առօրյա կենցաղային գործողությունների ավտոմատացման համակարգ է։ Այն ավտոմատ կերպով ղեկավարում է լուսավորումը, կլիման, դռներն ու պատուհանները, անվտանգության համակարգերը (օրինակ, ջրի արտահոսքը արձանագրող և կանխող տվիչները) հեռուստացույցն ու մյուս մուլտիմեդիա համակարգերը և բազում այլ սարքավորումներ։ Համակարգը մեկ ցանցում է միավորում ողջ տունը, իսկ արհեստական ինտելեկտն օգնում է ծրագրավորել այն տանտիրոջ պահանջներին համապատասխան։
Արդի համակարգերը ոչ միայն անվտանգ ու հարմարավետ կենցաղի երաշխիք են, այլ նաև օգնում են խնայել կոմունալ ծախսերը։
«Խելացի Տուն» համակարգերի գլոբալ շուկան գնահատվում է $24 մլրդ։ Կանխատեսումների համաձայն, 2022 թվականին այն կկազմի $53 մլրդ։

Армянская компания Heltun, специализирующаяся на выпуске устройств для систем «Smart Home», поставила на европейский рынок первую, произведенную в Армении партию своей продукции.
Согласно релизу, пробная партия устройств в 1000 штук была продана трем крупным европейским дистрибьюторам для реализации в странах Скандинавии, Западной и Восточной Европы и в России. В состав партии вошли умные термостаты, позволяющие экономить до 50% энергии при отоплении и охлаждении домов и офисов, а также настенные сенсорные панели для управления освещением, системой мультимедиа, шторами, жалюзи, окнами, дверными замками и т.д. Система допускает также удалённое управление посредством телефона или планшета.
Основатель компании Heltun Ашот Машурян подчеркнул: «Наши устройства – одни из немногих продуктов hardware-инженерии со штампом “Made in Armenia”. Разумеется, у нас есть возможность производить устройства в Китае или Европе, но для нас было важно создать продукт, о котором можно заявить – он спроектирован и произведен в Армении. Армения уже зарекомендовала себя как страна, поставляющая на мировой рынок качественное программное обеспечение. Мы же показали, что у нас также можно выпускать высокотехнологичную электронику».
Директор компании “Tronika AS” – дистрибьютор в Скандинавии – господин Войтюк уже после первых продаж оборудования выразился убеждённо: «Мы уверены, что продукты Heltun найдут у нас своих клиентов и подтолкнут разработчиков к созданию новых совершенных «Умных Домов», делающих жизнь людей более комфортной и безопасной».
«Продукты армянской компании привлекли нас изящным дизайном, высоким качеством и конкурентной ценой. Существенным фактором при выборе продукции Heltun явилось то, что в устройствах тщательно продуманный интерфейс и широкая функциональность. Компания Heltun в полной мере оправдала наши ожидания. Мы думаем, что она в ближайшем будущем может стать лидером на рынке в своём сегменте» – сказал Сергей Полторак, директор компании «Умные Устройства», являющейся дистрибьютором в России.
Ашот Машурян отметил: «Мы имеем в своем арсенале более 10-и различных разработанных устройств и уже в следующем году намереваемся произвести около 10,000 экземпляров. При этом планируем увеличить количество занятых на предприятии рабочих мест до 30-и. Мы с уверенностью можем сказать, что наша продукция пользуется большим спросом. Однако для дальнейшего роста компании и расширения производства потребуется привлечение дополнительных инвестиций и квалифицированных инженеров».
«Умный дом» – это комплекс устройств для автоматизации повседневных действий, осуществляющих в автоматическом режиме управление освещением, микроклиматом, окнами, шторами, дверьми и замками, системой мультимедиа и многим другим. Имеется также контроль отопительной системы и более расширенная система безопасности (например, перекрытие подачи воды при протечке). По сути это высокотехнологичная система, объединяющая все коммуникации в единую сеть под управлением искусственного интеллекта, который программируется и настраивается в соответствии с нуждами клиента. «Умным Домом» можно также управлять через телефон и голосовыми командами. Сегодня такие системы предоставляют владельцам домов и офисов не только комфорт и безопасность, но позволяют экономить на их содержании.
Рынок систем «Умный Дом» на 2016 год составлял $24 миллиарда. Однако он стремительно растет и по прогнозам к 2022 году может достичь объема $53 миллиарда.