Սևանի մակարդակը տարեսկզբի համեմատ ավելացել է մոտ 30 սմ-ով. Արսեն Հարությունյան
«2017 թվականին Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի բյուջեով տրամադրվել է 38 մլրդ 289 մլն դրամ, որի դիմաց ծախսերը կազմել են 33,6 մլրդ դրամ կամ ծախսերը կատարվել են 88 տոկոսով»,- այսօր «ՀՀ 2017 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ նշեց կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանը։
Նա հայտնեց, որ Արփա-Սևան թունելի պահպանման համար նախատեսված 205,8 մլն դրամը ծախսվել է ամբողջությամբ, իսկ թունելի շինարարության համար նախատեսված 1,9 մլրդ դրամից ծախսվել է 1 մլրդ 689 մլն դրամ։
«Արփա-Սևան թունելի շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել հաջորդ տարի, որից հետո Սևանա լիճ բաց թողնվող ջրի քանակը կավելանա 100-150 մլն խմ-ով և կդառնա 200-250 մլն խմ։ Այսօրվա դրությամբ մոտ 92 մլն խմ Արփա-Սևան թունելի միջոցով ջուր է բաց թողնվել, իսկ կազմում է ավելի քան 7 սմ։ Այս պահի դրությամբ Սևանի մակարդակը տարեսկզբի համեմատ ավելացել է մոտ 30 սմ-ով և ներկայումս կազմում է 1900 մ 74 սմ, չնայած որ նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ մենք հետ ենք մոտ 13 սմ-ով»,- ներկայացրեց Արսեն Հարությունյանը։

В Армении уровень Севана, по сравнению с началом года 2018 года, повысился на 30 см
В 2017 году из госбюджета Государственному комитету водного хозяйства Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Республики Армения было выделено 38 млрд 289 млн драмов, расходы составили 33,6 млрд драмов, то есть бюджет был исполнен на 88%. Об этом заявил сегодня на бюджетных обсуждениях в парламенте Армении глава комитета Арсен Арутюнян.
На совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством Х.Арутюняна и Г.Минасяна сегодня продолжились обсуждения годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 г.» – по курируемым комиссиями сферам.
По его словам, все запланированные для туннеля Арпа-Севан средства были расходованы, а из выделенных на строительные работы 1,9 млрд драмов использовано 689 млн драмов.
«Строительные работы планируется завершить в 2019 году. После этого объем воды, поступающий в Севан через туннель, увеличится на 100-150 млн. куб. м и составит 200-250 млн. куб. м. в год.
В этом году попуски воды в озеро через туннель составили 92 млн. куб. м., что позволило повысить уровень Севана более чем на 7 см. Уровень Севана, по сравнению с началом года 2018 года, повысился порядка на 30 см», – сказал Арутюнян, добавив: это меньше показателя прошлого года на 13 см.