«Փաստ» թերթը գրել է. «Ըստ տարածված լուրերի, ԱԱԾ ստուգումների արդյունքում ոչ միայն «Երևան սիթի», այլև «Նոր Զովք», «ՍԱՍ» խոշոր ցանցային առևտրի կետերում հայտնաբերված խախտումներից մեկը վերաբերում է «կողմնակի» ՀԴՄ-ներով աշխատելու պրակտիկային: Այսինքն՝ առևտուրը կատարվում է ոչ միայն հիմնական կազմակերպության, այլ նաև առանձին Ա/Ձ-ների միջոցով: Այսպիսով, հնարավոր է դառնում շրջանառությունը «մասնատել» և մինչև 50 միլիոն շրջանառության դեպքում հարկվել ոչ թե 20, այլ ընդամենը 5 տոկոսով»:
«Փաստ» օրաթերթի ունեցած տեղեկություններով, պետբյուջե ահռելի չափով պակաս գումար վճարելու նման «գյուտարարության» հեղինակը ոչ թե այդ կազմակերպություններն են, այլ բյուջեի մուտքերի պատասխանատու կառույցի՝ ՊԵԿ-ի արդեն նախկին փոխնախագահ Վախթանգ Միրումյանը:

Газета «Паст» пишет, что согласно распространенным слухам, одно из выявленных в результате проверок Службы национальной безопасности нарушений не только в «Ереван Сити», но и крупных сетевых торговых центрах «Нор Зовк», «САС» касается практики работы «посторонними» кассовыми аппаратами. То есть, торговля осуществляется не только основной организацией, но и посредством отдельных Ч/П.
Таким образом, становится возможным разделение оборота и в случае оборота до 50 млн. не 20% налогообложение, а всего лишь 5 процентное.
По сведениям газеты «Паст», автором подобного «изобретательства» для уклонения от уплаты в госбюджет огромных средств являются не эти организации, а уже бывший заместитель председателя ответственной за поступления в бюджет структуры – Комитета государственных доходов – Вахтанг Мирумян.