Արարատ Միրզոյանի՝ վարչապետի ինքնաթիռով Դուշանբե մեկնելը 20 միլիոն դրամ է նստում բյուջեի վրա. «Հրապարակ»
«Կառավարության լրատվական ծառայությունից որևէ հարց ճշտելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 5-6 ժամ։ Կառավարությունը չունի մամլո խոսնակ, չունի հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ»,-այս մասին գրել է «Հրապարակ»-ը:
«Երեկ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանն առավոտ կանուխ «առաջին բորտով»՝ վարչապետի (անցյալում՝ նախագահի) ինքնաթիռով մեկնել էր Դուշանբե՝ մասնակցելու ԱՊՀ երկրների կառավարության ղեկավարների նիստին։ Նիկոլ Փաշինյանին Թբիլիսի հասցրած ինքնաթիռը հետ էր եկել նույն օրը (սակայն ավտոմեքենաների դատարկ կորտեժը մեկնել էր Վրաստան՝ Փաշինյանը Թբիլիսիից մեքենաներով պետք է մեկներ Ջավախք), որպեսզի առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանին, նրա աշխատակազմի ներկայացուցիչներին, իր ընտրած լրագրողներին ու կառավարության մեկ դյուժին անդամներին տանի Դուշանբե՝ ԱՊՀ-ի նիստին մասնակցելու։ Թե Հայաստանի համար հրատապ ինչ հարցեր էին լուծելու այդքան նախարարներով ու ներկայացուցիչներով, անհայտ է, բայց նման թռիչքը ՀՀ բյուջեի վրա 20 միլիոն դրամից ավելի է նստում»,-գրել է թերթը։
Թերթը փորձել է կառավարությունից ճշտել՝ ինչ է նստել այդ թռիչքը, այնտեղից որևէ թիվ չեն ասել, ինչ վերաբերում էր «առաջին բորտով» թռչելու մասին հարցին, տեղեկացրել են. «Հաշվի առնելով, որ բարձրաստիճան պատվիրակություն է մեկնում Դուշանբե… այն վարչապետի ինքնաթիռը չէ, այլ քաղավիացիայի իրավասության տակ գտնվող ինքնաթիռ, հատուկ ընթացակարգով դիմել ենք՝ տվել են»։
Թերթը կապվել է նաև քաղավիացիայի ծառայության խոսնակ Սաթենիկ Հովհաննիսյանի հետ, ով, ի պատասխան, ասել է. «Այո, թռիչքն իրականացվել է վարչապետին տրամադրված ինքնաթիռով»՝ «առաջին բորտով»։ Որով երբեք «հին Հայաստանում» որևէ փոխվարչապետ՝ ո՛չ Վաչե Գաբրիելյանը, ո՛չ Արմեն Գևորգյանը, չեն թռչել»։

«Грапарак»: Вылет Арарата Мирзояна в Душанбе на самолете премьер-министра обходится госбюджету в 20 млн. драмов
11:44 01/06/2018
Газета «Грапарак» пишет, что для уточнения в пресс-службе правительства какого-либо вопроса необходимо как минимум 5-6 часов. В правительстве нет пресс-секретаря, нет начальника управления по связям с общественностью.
«Вчера рано утром «первый борт» премьер-министра (в прошлом президента) вылетел с первым вице-премьером Араратом Мирзояном в Душанбе для его участия в заседании глав правительств стран-членов СНГ. Доставивший Никола Пашиняна в Тбилиси самолет в тот же день вернулся обратно (однако кортеж автомобилей отбыл в Грузию, поскольку Пашинян должен был из Тбилиси ехать в Джавахк), чтобы увезти первого вице-премьера Арарата Мирзояна, представителей его аппарата, выбранных им журналистов  и дюжину представителей правительства в Душамбе для участия в заседании СНГ.
Какие актуальные для Армении вопросы должны были решать в Душанбе такое число министров и представителей правительства – неизвестно, однако подобный рейс обходится бюджету Армении более 20 млн. драмов», - пишет издание.
Когда газета попыталась уточнить, во сколько обходится этот рейс, в правительстве не назвали какую-либо цифру, что касается вопроса вылета в Душанбе на «первом борту», сообщили: «Учитывая, что в Душанбе едет высокопоставленная делегация… это не самолет премьер-министра, а находящийся в правомочии гражданской авиации самолет, обратились по особой процедуре и дали».
В ответ на запрос корреспондента издания пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Сатеник Ованнисян ответила: «Да полет был совершен на предоставленном премьер-министром самолете – "первом борту"». На котором в "старой Армении" какой-либо вице-премьер – ни Ваче Габриелян, ни Армен Геворкян – не летали», - пишет газета.