Արա Սաղաթելյան. Հաշվետու տարում ԱԺ-ն տնտեսման արդյունքում բյուջե է վերադարձրել 44 մլն դրամ
«2017 թվականի ընթացքում Ազգային ժողովին հատկացվել է 4 մլրդ 399 մլն 493 հազար դրամ 4 ծախսային ծրագրի գծով»,- ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2017 թվականի բյուջեի կատարողականի ժամանակ հայտնեց ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանը՝ նշելով, որ ներգրավվել են նաև միջոցներ ՀՀ նախագահի աշխատակազմից՝ 53 մլն դրամի չափով։
«Արդյունքում ԱԺ ճշտված բյուջեն 8 ծրագրերի գծով կազմել է 4 մլրդ 452 մլրն 493 հազար դրամ։ Բյուջեն ծախսվել է 99 տոկոսի չափով։ ԱԺ աշխատակազմի և պատգամավորների պահպանում» ծրագրով ծախսվել է 4 մլրդ 139 մլն 712 հազար դրամ։ Նրա խոսքով՝ ԱԺ աշխատակազմի փաստացի ծախսերը 2016-ի նկատմամբ 350 մլն դրամով պակասել են, ինչը տեղի է ունեցել 26 պատգամավորի, 26 օգնականի և աշխատակազմից 26 աշխատակցի կրճատման արդյունքում։ ԱԺ աշխատակազմի վերապատրաստման համար ծախսվել է 225 հազար դրամ 30 պետական ծառայողի վերապատրաստման համար։ 37 մլն դրամ ծախսվել է ԱԺ մասնաշենքում գտնվող ՊՊԾ զորանոցի և ԱԺ շենքի ջեռուցման համակարգի մասնակի վերանորոգման համար, 14 մլն դրամ էլ՝ զորանոցի գույքի ձեռքբերման համար»,- մանրամասնեց Սաղաթելյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ հաշվետու տարում ԱԺ-ն տնտեսման արդյունքում բյուջե է վերադարձրել 44 մլն դրամ։
«Նախորդ տարի ԱԺ ավտոտրանսպորտային տնտեսությունը 81 մեքենայից 14-ը կրճատել էինք, այս տարի պլանավորում ենք կրճատել 7-ը։ ԱԺ ողջ տարածքը համալրված է անվտանգության համակարգերով, հսկիչ տեսախցիկներով, ԱԺ աշխատակազմի զգալի մասը, որոնք աշխատում են դրսի պայմաններում ապահովվել են միանման արտահագուստով։ Նաև մշակվել են մի շարք կանոնակարգեր, որոնք մեզ օգնում են միանման դարձնել մոտեցումները»,- ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը։
Դրանցից նա ներկայացրեց ԱԺ ծառայողական ավտոտրանսպորտային միջոցների համար տրամադրվող վառելիքի ամսական չափաքանակները կանոնակարգելու մասին կարգը, որը, Սաղաթելյանի խոսքով, հանգեցրել է շոշափելի տնտեսման։
Նա նշեց նաև, որ ԱԺ-ն 2017 թվականի ընթացքում ծավալել է բավականին արդյունավետ միջազգային գործունեություն. «ԱԺ նախագահի արտերկիր պաշտոնական 7 այց է եղել, Հայաստան ժամանած խորհրդարանական պատվիրակությունների`13, ԱԺ պատվիրակությունները մասնակցել են 2017 թվականի ընթացքում խորհրդարանական կազմակերպությունների աշխատանքներին՝ Միջխորհրդարանական միություն մեկ համաժողով, ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողով՝ 6, ՀԱՊԿ խորհրդարանական և ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովներ՝ 9, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողով՝ 2, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողով 4»։

Ара Сагателян: В 2017 году в результате экономии НС Армении вернуло в госбюджет 44 млн драмов
В 2017 году из государственного бюджета Республики Армения Национальному Собранию Армении по части 4 программ было выделено 4 млрд 399 млн 493 тыс. драмов. Такие данные представил сегодня в парламенте Армении руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян.
Отметим, сегодня, 1 июня, на совместном заседании постоянных комиссий НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и  по государственно-правовым вопросам и защите прав человека проходят обсуждения годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 г.» – по курируемым указанными комиссиями сферам.
Ара Сагателян сообщил, что были привлечены также средства из аппарата президента РА – в размере 53 млн драмов.
«В результате уточненный бюджет НС по линии 8 программ составил 4 млрд 452 млн 493 тыс. драмов. Исполнение бюджета составило 99 %», – сказал он.
Как указал Ара Сагателян, фактические расходы Аппарата НС РА, по сравнению с 2016 годом, сократились на 350 млн драмов, что обусловлено уменьшением числа депутатов на 26, помощников – на 26, сотрудников Аппарата – на 26.
На переподготовку Аппарата НС РА было израсходовано 225 тыс драмов – для переподготовки 30 госслужащих. Кроме того, 37 млн драмов пошли на частичный ремонт системы отопления, 14 млн драмов – на приобретение инвентаря для арсенала подразделения патрульно-постовой службы СНБ на территории НС.
По словам Ара Сагателяна, в подотчетном году в результате экономии в госбюджет возвращены 44 млн драмов.
«В минувшем году в автотранспортном хозяйстве НС число автомобилей сократили на 14, в этом году планируем сократить еще на 7 единиц. Вся территория НС оснащена системами безопасности, камерами», – сказал он.
Как указал Ара Сагателян порядок, регулирующий ежемесячные объемы топлива, выделяемого служебным транспортным средствам НС, привел к существенной экономии.
Руководитель Аппарата отметил также, что НС РА в 2017 году развивало также достаточно эффективную международную деятельность.
«Председатель НС РА совершил 7 официальных зарубежных визитов. В 2017 году Армению посетили 13 парламентских делегаций. Делегации НС РА в 2017 году участвовали в работе парламентских организаций», – указал он.