ԱԱԾ բացահայտումների հետքերով. «Սիրողականությունը շարունակվում է»
Ազգային անվտանգության ծառայության բացահայտումներից  հետո այսօր սուպերմարկետներում մինչև 30 տոկոսով թանկացել են միրգը, բանջարեղենը, միսը: «Զովք» սուպերմարկետում աշխատակիցներն ասացին՝ բանջարեղենը թանկացել է, որովհետև «չգիտեմ ինչ օրենքներ են փոխվել»:
Լուսանկարներն արվել են այսօր «Զովք»-ում:
Հարկային օրենսդրությունը թերություններ ունի
Տնտեսագետ Մեսրոպ Առաքելյանի խոսքով, ստեղծված իրավիճակի համար հիմք են հանդիսացել  նաև հարկային օրենսդրության մեջ առկա բացերը: Այս պահին հրատապ խնդիր է օրենսգրքի հնարավորինս շատ ու շուտ պարզեցումը:
«Հարկային օրենսգիրքը թերություններ իր մեջ շատ է պարունակում, որը հնարավորություն է տալիս օրենսդրությունը տարբեր կերպ մեկնաբանել, օգտվել օրենքի բացերից ու քիչ հարկեր վճարել: Այս բացահայտումներին զուգահեռ հրատապ անհրաժեշտություն կա առավելագույնս պարզեցնել հարկային օրենսդրությունը, որպեսզի այլևս երբեք երկիմաստության, բանավեճի կարիք պետության ու տնտեսվարողի միջև չլինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց տնտեսագետ Առաքելյանը:
Նրա խոսքով, երկու կողմն էլ պետք է ունենան վստահության մեծ պաշար, երկու կողմից էլ պետք է բացառել հարկերի տեսակի ու ծավալի վրա ազդեցություն ունենալու հնարավորությունը:
«Տնտեսվարողը պետք է հստակ իմանա, թե ինչ հարկման ռեժիմով է ինքն աշխատելու: Ընդ որում, ոչ միայն շրջանառության ու ավելացված հարկերի այս օրինակը, այլ շատ դեպքերում հարկային դրույքները մաքսիմում այնքան մոտ են՝ օրինակ եկամտհարակն ու շահութահարկը, որ շատ հաճախ օրենքի շրջանակում մեկ այլ հարկատեսակ մուծելը դառնում է նույն բանը: Պետք է հարկային օրենսդրությունն այնպես կառուցելը, որ տնտեսվորողներին ձեռնտու չլինի նման գործարքների արդյունքում փոխել հարկատեսակը»,-մանրամասնեց Մ. Առաքելյանը:
Բացի այն, որ տնտեսվարողները, տվյալ դեպքում «Ալեքս Հոլդինգ»-ը, օգտվել է օրենքի բացերից, այլ խախտումներ էլ է արել: Տնտեսագետի կարծիքով, առաջին հերթին չվճարված հարկերը պետք է բյուջե վերադարձվեն, իսկ տնտեսվարողները աշխատեն օրենքով, նույնիսկ եթե այն փնթի է ու թերի:
«Բացի հարկ հավաքագրելուց, այո՛, բիզնեսին չխոչընդոտելն ու զարգացումը պետք է լինի կառավարության առաջնահերթություներից: Իսկ դա ենթադրում է, որ օր առաջ հարկային օրենսգրքում պետք է լինեն հեղափոխական բարեփոխումներ»,-ասաց տնտեսագետը:
Գործող մոտ երկու տասնյակի հասնող հարկերն ու տուրքերը կոռուպցիոն սխեմաների հնարավորություն են ստեղծում, լավագույն լուծումներից մեկը, ոլորտի մասնագետը համարում, է պարզեցված օրենսդրությունն ու քիչ հարկատեսակները:
«Հարկային օրենսգիրքը պարզ և հասկանալի պետք է լինի փոքր բիզնեսով զբաղվող կրպակատիրոջ համար: Իսկ այ պահին դրա շուրջ տարբեր մեկնաբանություններ ունեն հարկային ոլորտի մասնագետներն ու բավականին բարձր որակավորում ունեցող հաշվապահները»,-նկատեց նա:
Փոփոխություններից չպետք է տուժի սպառողը
Ինչպես վերևում նշեցինք, թանկացման վերաբերյալ մտահոգություններն արդեն իրականություն են դարձել: Ոլորտից տեղյակները հիմնավորված են համարում թանկացումը՝ վկայակոչելով, որ խոշոր առևտրային կենտրոնները  2 տոկոսի չափով շրջանառության հարկ վճարելու փոխարեն վճարում են  20 տոկոս ԱԱՀ և շահութահարկ: Մտավախություն կա, որ սա ունենալու է շղթայական զարգացում՝ բանջարեղենը կթանկացնեն նաև փոքր կրպակները, որոնք ավելի քիչ հարկ են վճարում: Արդյունքում  ստեղծվելու է մի իրավիճակ, երբ դրսից գյուղմթերքի ներկրումն ավելի շահավետ է դառնալու:
«Հարկ չվճարելը, ցավոք, դարձել էր բարի կամքի դրսևորում: Հիմնավորում էին, որ հարկ չվճարելով լավություն են անում, որովհետև հարկային դաշտում աշխատելը խոչընդոտում է  բիզնեսին, գները բարձրանում են: Ակնհայտ է մի բան, հարկերը պետք է վճարվեն օրենքով սահմանված կարգով, դա քննարկման առարկա չի կարող լինել: Ինչ վերաբերում է թանկացմանը, ապա չվճարված հարկերը պետք է վճարվեն գերշահույթի հաշվին, ոչ թե գնաճի: Կարծում եմ, այս մասով կառավարությունն իր համապատասխան մարմինների միջոցով խիստ վերահսկողություն կիրականացնի գների անտեղի բարձրացման դեմն առնելու համար»,-նման կարծիք հայտնեց Մ. Առաքելյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ խոշոր բիզնեսում ստվերը բերել է գերշահույթների ստացման:
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը  Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, Հայաստանը «բացառիկ» է այն առումով, որ գյուղմթերքի գինը որոշվում է ոչ թե մթերման գնով, այլ իրացման ցանցում առկա գներով: ՊԵԿ-ի ու իրացման խոշոր ցանցերի միջև պայմանավորվածությունը նա համարում է փոքր ու միջին բիզնեսի «վարի գնալու» հետևանք:
«Այս իրավիճակում շուկայում գին թելադրողը դարձել է սուպերմարկետը: Այնինչ, փոքր ու միջին բիզնեսը պետք է այնքան զարգացած լիներ, որ կարողանար զսպել սուպերմարկետում վաճառվող մթերքի գինը: Մենք տարիներ շարունակ ականատես ենք լինում հակառակ բանի, սուպերմարկետի բացման տարածքում  փոքր ու միջին խանութները փակվել են, գինը թելադրում է սուպերմարկետը, հետո էլ պայմանավորվածության արդյունքում արտոնություն են տրամադրում սուպերմարկետին»,-բացատրեց ՀԿ նախագահը:
Նրա կարծիքով, տարիներ շարունակ այս ոլորտը քանդվել է ու հիմա էլ այդ գործընթացը շարունակվում է:
«Եթե կառավարությունը որոշում է գնալ այս քայլին, ապա մինչ այդ պետք է առնվազն մի քանի բան աներ, օրինակ սուպերմարկետներում առևտրի համար պետք է ժամային սահմանփակում կիրառեր՝ թողնելով, որ  փոքր ու միջին բիզնեսը շնչի: Այս երկրում չեն իմացել՝ ինչով են զբաղվել, հիմա էլ չգիտեն, թե այս հարցերը ոնց պետք է լուծել»,-կարծիք հայտնեց Պիպոյանը:
Ստեղծված իրավիճակում տուժողը դառնում է սպառողը, որը միսը, միրգը, բանջարեղենը պետք է թանկ գնի: Սակայն սպառողների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող մասնագետը նշում է, որ այս պահին փոքր ու միջին բիզնեսը հայտնվում է լավ պայմաններում, նա սպառողներին խորհուրդ է տալիս միսը, միրգն ու բանջարեղենը գնել բակի կրպակներից ու խանութներից, իսկ պետական վերահսկողությունն էլ իրականացվի հավուր պատշաճի:
«Եթե պետությունն այսօր այ քայլն անում է, պետք է հասկանա, որ դեռևս դրա համար այլընտրանք չի ստեղծել: Դեռ չի ասել, գիտեք, ինչ կա, դուխով գնացեք խանութներ բացեք, որովհետև մենք օրինագիծ ենք ընդունելու օրինակ սուպերմարկետները փակելու մասին: Ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա սիրողականության պակաս չենք նկատում, ամեն ինչ չէ, որ լուծվում է կամքով, պետք է նաև պրոֆեսիոնալ մոտեցում, սակայն ինչպես տեսնում ենք սիրողականությունը շարունակվում է»,-ասաց նա:
Գյուղատնտեսները պետք է օգտվեն ստեղծված իրավիճակից
Գյուղատնտես Հարություն Մնացականյանը, ով տարիներ շարունակ զբաղված է աճարի արտադրությամբ ու արտադրանքը մատակարարում է խոշոր առևտրային ցանցերին, ով նաև հասարակական հիմունքով գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդականն է, Panorama.am-ի հետ զրույցում նկատեց, սուպերմարկետների համար վատ վիճակ է ստեղծվել, իսկ գյուղատնտեսների համար՝ նոր հնարավորություններ:
«Եթե սուպերմարկետի վճարած հարկը ավելանում է 20 տոկոսով, ապա 3 հազար դրամով վաճառվող տավարի միսը դառնում է 3600 դրամ: Թանկացումը հիմնավորված է, տարիներ շարունակ ԱՁ-ներ բացելով, 2 տոկոս հարկ վճարելով կարողացել են խուսափել թանկացումից»,-հաշվարկեց նա:
Պտղաբուծությամբ ու անասնաբուծությամբ զբաղվող գյուղատնտեսների համար, նա համարում է, որ նոր հնարավորություններ են բացվել: Գյուղատնտեսները քանի որ չեն հարկվում ԱԱՀ-ով, կարող են փոքր կրպակներ, մսի վաճառքի կետեր բացել ու որպես անհատ ձեռներեց կամ ֆիզիկական անձ իրենց ապրանքը վաճառել մեծածախ գնից բարձր, խանութի գնից ցածր:
«Այսպես կկարողանան զարգանալ: Քաղաքացիները պետք է օգտվեն նման փոքր խանութներից, շուկաներից: Ամեն դեպքում գյուղացու համար սա կարող է երկու հետևանք ունենալ՝ կամ շատ լավ, կամ շատ վատ: Ամեն ինչ կախված է գյուղացուց: Էն քանակությունը, որ վաճառում էր «Սիթիի»-ն գյուղացուն շատ հարցերից ազատում էր: Կարճ ասաց, մեծ քանակություն էժան տալիս էր սուպերմարկետին, մի կողմ քաշվում: Հիմա վաճառքի ամբողջ բեռն ընկնում է գյուղացու ուսերին, պետք է փորձեն, գյուղացին պետք է զարգանա: Պետությունը որոշ քայլեր արել է, գյուղատնտեսական մթերքների շուկա է կազմակերպել Երևանի մի քանի վարչական շրջաններում:  Բայց գյուղացին իր բերքն այստեղ վաճառում էր ավելի թանկ, քան օրինակ «Սիթիում» էր»,-ասաց Հ. Մնացականյանը:

По следам разоблачений СНБ Армении: «дилетантство продолжается»
После опубликованного 30 мая Службой национальной безопасности (СНБ) при премьер-министре Армении сообщения о раскрытии разработанной и применяемой долгое время крупнейшими армянскими хозяйствующими субъектами схемы (механизма) во избежание уплаты налогов, 1 июня в супермаркетах до 30% подорожали фрукты, овощи и мясо. Например, в супермаркете «Зовк» сотрудники объяснили подорожание «изменением каких-то законов».
Фото сделаны в супермаркете «Зовк».
В налоговом законодательстве есть недостатки
По словам экономиста Месропа Аракеляна, основанием для сложившейся ситуации послужили также пробелы в налоговом законодательстве. Актуальной задачей на данный момент является скорейшее и максимальное упрощение кодекса.
«Налоговый кодекс содержит много недостатков, которые позволяют интерпретировать законодательство по-разному, использовать пробелы в законодательстве и платить меньше налогов. На фоне разоблачений СНБ существует настоятельная необходимость в максимальном упрощении налогового законодательства, чтобы впредь исключить двусмысленности, дискуссии между государством и хозяйствующим субъектом», – сказал экономист Аракелян в интервью Panorama.am.
По его словам, обеим сторонам необходим большой запас доверия, с обеих сторон нужно исключить возможности воздействия на виды и размеры налогов.
«Хозяйствующий субъект должен четко знать, по какому режиму налогообложения он будет работать», – сказал он, добавив: «Налоговое законодательство необходимо строить таким образом, чтобы хозяйствующим субъектам не было выгодно в результате подобных сделок менять вид налога».
Кроме того, что хозяйствующий субъект, в данном случае ООО «Алекс Холдинг», воспользовался пробелами в законодательстве, он допустил и другие нарушения.  По мнению экономиста, в первую очередь, неуплаченные налоги должны быть возвращены в бюджет, а хозяйствующие субъекты должны работать по закону, даже если в нем есть недостатки.
«Приоритетами правительства, помимо сбора налогов, должны стать развитие и непрепятствование бизнесу. А это предполагает, что как можно скорее в Налоговом кодексе должны быть произведены революционные реформы», – сказал экономист.
Действующие налоги и сборы, достигающие почти двух дестяков, создают возможности для использования коррупционных схем, одним из лучших решений эксперт считает упрощенное законодательство и сокращение видов налогов.
«Налоговый кодекс должен быть ясным и понятным для занимающегося малым бизнесом владельца киоска. А на данный момент у специалистов налоговой сферы и довольно высококвалифицированных бухгалтеров разные интерпретации по этому поводу», – сказал он.
В результате изменений не должен пострадать потребитель
Как уже упоминалось выше, опасения по поводу роста цен уже стали реальностью. Знакомые со сферой считают подорожание обоснованным, ссылаясь на то, что крупные торговые центры вместо всего 2% налога на оборот платят 20% НДС и налог на прибыль.
Звучат опасения, что это может создать цепной эффект – цены на овощи поднимут также небольшие киоски, которые платят меньше налогов. В результате создастся ситуация, когда импорт сельскохозяйственной продукции станет более выгодным.
«Неуплата налогов, к сожалению, была проявлением доброй воли. Обосновывалось это тем, что работа в налоговом поле препятствует бизнесу, цены поднимаются. Очевидно, что налоги должны уплачиваться в установленном законом порядке, это не может быть предметом обсуждения. Что касается подорожания: неуплаченные налоги нужно платить за счет сверхприбыли, а не инфляции. Считаю, по этой части правительство будет осуществлять жесткий контроль через свои компетентные органы – чтобы пресечь неуместный рост цен», – сказал М.Аракелян, выразив уверенность, что «тень» в крупном бизнесе привела к получению сверхприбыли.
Председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян в свою очередь в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что Армения является «уникальной» страной в том смысле, что цена на сельскохозяйственную продукцию определяется не закупочной ценой, а ценами в сети рнализации. Он считает договороенность между прежним руководством с прежним руководством Комитета госдоходов Армении и крупнымыми компаниями в сфере сетевой торговли, о чем сообщил ранее СНБ, следствием «краха» малого и среднего бизнеса (МСБ).
«В сложившейся  ситуации диктующими цены на рынке стали супермаркеты.  Между тем, МСБ должен был быть настолько развит, чтобы мог сдерживать цены на продаваемые в супермаркетах продукты. На протяжении многих лет мы являемся очевидцами обратной ситуации: после открытия супермаркета все расположенные на данной территории малые и средние магазины закрываются, цену начинает диктовать супермаркет, а затем, в результате договоренности, льготы предоставляются супермаркету», – отметил он.
По мнению Пипояна, на протяжении долгих лет данная сфера рушится, этот процесс продолжается и сейчас.
«Если правительство решает пойти на этот шаг, то прежде необходимо сделать, как минимум, несколько вещей: к примеру, в супермаркетах необходимо ввести временные ограничения для торговли, позволив развиваться малому и среднему бизнесу. В этой стране никогда не знали, чем занимались, и сейчас тоже не знают, как должны решаться эти вопросы», – выразил мнение Пипоян.
В сложившейся ситуации страдает потребитель, который вынужден покупать мясо, фрукты и овощи по высоким ценам. Однако занимающийся защитой прав потребителей эксперт отметил, что на данный момент для малого и среднего бизнеса созданы хорошие условия. Эксперт посоветовал потребителям покупать мясо, фрукты и овощи в небольших магазинах и киосках.
Кроме того, по его словам, на надлежащем уровне должен осуществляться и государственный контроль.
«Если государство идет на данный шаг, то нужно понимать, что пока не создано альтернатив. Государство пока не может сказать: смело открывайте магазины, поскольку мы принимаем законопроект о закрытии, к примеру, супермаркетов. Как в прошлом, так и сейчас, мы не видим недостатка в дилетантстве. Но все же не все вопросы решаются проявлением воли, необходим также профессиональный подход, однако, как мы видим, пока дилетантство продолжается», – отметил он.
Фермеры должны воспользоваться сложившейся ситуацией
Фермер Арутюн Мнацаканян, который уже на протяжении многих лет занимается производством полбы и поставляет продукцию крупным торговым сетям, а также является советником министра сельского хозяйства Армении на общественных началах, в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что для супермаркетов создалась невыгодная ситуация, в то время как для фермеров открываются новые возможности.
«Если уплачиваемый супермаркетом налог увеличивается на 20%, то растет и стоимость говядины – с 3000 до 3600 драмов за килограмм. Подорожание обоснованное, поскольку годами открывая частные предприятия и вместо 20% НДС и налога на прибыль уплачивая всего 2% налога на оборот, им удавалось избегать подорожаний», – добавил он.
При этом Арутюн Мнацаканян полагает, что для занимающихся плодоводством и животноводством фермеров открылись новые возможности. Поскольку фермеры не облагаются НДС, они могут открывать небольшие киоски, точки продаж мяса и в качестве частных предпринимателей или физических лиц продавать продукцию по ценам выше оптовых, но ниже цен в магазине.
«Так они смогут развиться. Граждане должны пользоваться услугами подобных небольших магазинов, рынков. В любом случае, это может иметь для фермеров либо очень хорошие, либо очень плохие последствия. Всё зависит от самих фермеров. Тот объем продукции, который поставлялся в сеть супермаркетов „Ереван Сити”, освобождал фермеров от многих вопросов.
Коротко говоря, фермер поставлял в больших количествах свою продукцию по низким ценам и отходил в сторону. Сейчас же всё бремя продаж ложится на плечи фермеров, необходимо попытаться, фермеры должны развиваться. Государство предприняло некоторые шаги, в нескольких административных районах Еревана открыты рынки сельскохозяйственной продукции. Но здесь фермеры продавали свою продукцию дороже, нежели, например, в тех же супермаркетах „Ереван Сити”», – отметил А. Мнацаканян.