Բերբերյան. Երկրի գյուղատնտեսությունը ևս մեկ տարի հետ գցելն անբարոյականություն է
Կառավարության ծրագրում գյուղատնտեսության ոլորտի մասին հատվածը «Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանին հիշեցրել է բարի ցանկությունների ծրագիր, որի էջերը բացված չեն: Նա համարում է, որ գործող կառավարությունում մասնագետների խնդիր կա, ոլորտից անտեղյակ են:
«Ցավոք սրտի, այդ էջերը մասնագիտական ուղղություններն են: Կարծում եմ՝ չեն եղել այն մարդիկ, պրոֆեսիոնալները, որոնք էդ էջերը կարող էին բացել, հասարակությանը մատչելի ներկայացնել: Պարզվում է՝ որ ֆիզիկոսի գրած ծրագիրն էլ էդքան հազիվ էլ լինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Բերբերյանը՝ նկատի ունենալով նախարար Արթուր Խաչատրյանի գյուղատնտես չլինելու փաստը:
Բերբերյանի խոսքով, ոռոգման համակարգի, վարկերի, անմշակ հողերի ծավալի կրճատման մասին լավ բաներ են գրված, սակայն պարզ չեն դրանց իրականացման մեխանիզմները, կարելի էր ավելի հստակ ու ընդգրկուն ներկայացնել:
«Ես հասկանում եմ, որ կառավարությունը, քաղաքական ուժերը պատրաստվում են գնալ ընտրությունների, աթոռները իրար մեջ կիսելու, դրա համար չեն կարևորում էս ոլորտը: Բայց երկրի գյուղատնտեսությունը ևս մեկ տարի հետ գցելը, կարծում եմ, անբարոյականություն է»,-կարծիք հայտնեց ոլորտի մասնագետը:
Բերբերյանի խոսքով, այս ոլորտում պետք է աշխատեն մասնագետները, ոչ թե այս կամ այն քաղաքական դրոշի ներքո հանդես եկող գործիչները:
«Ասում են՝ հեղափոխական տեմպերով զարգացում: Հեղափոխականը ո՞րն է: Բերենք նարինջ ու մանդարին, բանան աճեցնենք, կլինի հեղափոխություն, բայց կաճի՞: Մի անգամ արդեն արեցին, խոշոր եղջերավոր անասուներին բերեցին ու կոտորեցին Հայաստանում, հեղափոխական էր խնդրեմ: Մարդ պետք է աշխատասեր, մասնագետ լինի, որ արդյունքներ ապահովի»,-ասաց նա:

Expert slams new Armenian government program for pushing back agriculture for another year’
The section of the new Armenian government’s program referring to the agriculture is a reminder of a ‘program of kind wishes the pages of which are not opened’, Hrach Berberyan, Chairman of the “Agrarian-Peasant Union” NGO, said on Monday.
Speaking to Panorama.am, he pointed to the lack of agriculture experts in the newly formed government. “Unfortunately those pages are the professional domains. I think there has been no professionals who could have opened them and presented in a way comprehensible to the public. A program drawn up by a physicist could not offer more,” he said, referring to the fact Minister of Agriculture Artur Khachatryan is not an agronomist by profession.
According to Berberyan, the government program includes good ideas regarding the irrigation system, agriculture loans or the reduction of uneven lands, but it lacks the appropriate mechanisms to realize them, stressing the need to present the agricultural reforms in a ‘clear-cut and comprehensive manner’.
“I understand that the government and political forces are preparing for elections to share the seats among themselves, that is why they do not attach importance to this sphere. However, I believe pushing back the country’s agriculture for another year is immoral,” he stated.
He stressed the need to involve experts in the sphere, instead of people affiliating with certain political force to ensure the expected results in the future.