Սվիտալսկին տեսնում է դեպի Հայաստան եվրոպական ներդրումներ ներգրավելու լավ հնարավորություններ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին:
Կառավարության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, վարչապետը կարևորել է Եվրոպական միության հետ համագործակցության շարունակական զարգացումը և անդրադարձել կառավարության գործունեության առաջնահերթություններին ու ծրագրերին:
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ մեր երկրում տեղի ունեցած իրադարձություններն էապես նպաստել են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Վարչապետի խոսքով՝ ստեղծված բարենպաստ մթնոլորտը նոր խթան կհանդիսանա տարբեր ոլորտներում բարեփոխումների և արմատական փոփոխությունների իրականացման համար: Գործադիրի ղեկավարը շեշտել է, որ կառավարության թիվ մեկ առաջնահերթությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է և գործադիրի քայլերն ուղղված են ժողովրդավարական ինստիտուտիների զարգացմանը, բիզնես միջավայրի շարունակական բարելավմանը, այդ թվում` ներդրումների պաշտպանվածության բարձրացմանը, մենաշնորհների դեմ պայքարին, պետական գնումների ոլորտում կոռուպցիոն դրսևորումները նվազագույնի հասցնելուն, ներդրումների ներգրավմանը և այլն:
«Մենք վճռական ենք մեր կողմից նախանշված նպատակները, ծրագրերն ու միջոցառումները կյանքի կոչելու հարցում՝ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելու նպատակով»,- ընդգծել է վարչապետը:
Պյոտր Սվիտալսկին ողջունել և կարևորել է վարչապետ Փաշինյանի գլխավորած կառավարության ծրագրերը՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է առարկայական օժանդակություն ցուցաբերել դրանց իրականացմանը, այդ թվում՝ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկման շրջանակում:
Դեսպանը նշել է, որ տեսնում է դեպի Հայաստան եվրոպական ներդրումներ ներգրավելու լավ հնարավորություններ, հատկապես, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում տարբեր ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ: Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով՝ եվրոպացի ներդրողները պատրաստ են քննարկել կոնկրետ ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդարադարձ են կատարել նաև Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգային մի շարք այլ հարցերի:

EU’s Świtalski sees good opportunities for attracting European investments to Armenia
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan hosted today Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Świtalski.
Stressing the importance of continued furtherance of cooperation with the European Union, Pashinyan touched upon his government’s priorities and programs, the prime minister's office reported.
The PM emphasized that the recent events went a long way toward developing and strengthening democracy in Armenia, pointing out that the favorable atmosphere established in the country will give fresh impetus to the reform process and result in drastic transformations.
Pashinyan stressed that the top priority is the fight against corruption, and the government will take steps to develop democratic institutions, improve the business environment, enhance the level of investment protection, dismantle the monopolies, minimize corruption in public procurement, etc.
“We are firmly determined to implement the goals, programs and measures we have set and achieve tangible results,” he underscored.
Appreciative of the new government’s programs, Piotr Świtalski assured that the European Union is prepared to back their implementation, including in the frame of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement’s temporary application arrangement.
The EU envoy said he sees good opportunities for attracting European investments to Armenia, especially as regards the implementation of different projects within the framework of public-private partnership. Świtalski noted that European investors are ready to discuss specific projects.
The sides referred to the holding of snap parliamentary elections in Armenia, the Electoral Code reform, as well as a number of other issues high on the agenda of EU-Armenia relations.