Ներկրողից՝ արտահանող. հայկական «Հալեպը» տարածվում է աշխարհում
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունը ներմուծողից դարձել է արտահանող՝ իր «Հալեպ» ապրանքանիշի քաղցրավենիքներն ու համեմունքները մատակարարելով աշխարհի մի քանի շուկաներ։
Բիզնես Արմենիայից հայտնում են, որ «Հալեպն» արտահանման առաջին պատվերն ստացել է 2017-ին՝ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ մասնակցելով Աստանայի «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովին։ Իսկ 2018 թ. փետրվարին Ժնևում կազմակերպված գործարար համաժողովի արդյունքում արտահանման պայմանագիր է կնքել ֆրանսիական գործընկեր կազմակերպության հետ, շվեյցարական գործընկերոջ հետ բանակցություններն ընթացքի մեջ են։
ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի գրանցման գործակալությունում (FDA) գրանցվելուց և Արտոնյալ առևտրային ռեժիմից (GSP) օգտվելու իրավունք ստանալուց հետո կանոնավոր արտահանումներ է սկսել դեպի Միացյալ Նահանգներ։
«Ընկերությունը նաև գրանցվել է ԵՄ GSP+ արտոնյալ առևտրային ռեժիմի շրջանակում այս տարվա հունվարից գործարկված՝ ապրանքների ծագման ինքնահավաստագրման (REX) էլեկտրոնային համակարգում, որին նույնպես աջակցել ենք և ակնկալում ենք, որ հաջողությամբ կօգտվի պարզեցված եղանակով մինչև 6000 եվրո արժողությամբ ապրանքների արտահանման արտոնյալ ռեժիմից»,-նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Շատ կարևոր էր արտահանման հնարավորություն ստանալը և միջազգային շուկա դուրս գալը։ Հիմա «Հալեպ» ապրանքանիշով Հայաստանում արտադրված փախլավա, լոխում, նուգա, արևելյան այլ քաղցրավենիքներ, հայկական համեմունքներ ենք արտահանում արդեն 5 երկրներ, ինչը մեզ զարգանալու մեծ հնարավորություն է տալիս», - նշել է «Շառոյան-Սարյան» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գևորգ Սարյանը։
«Արտահանման պատվերների, բարձր որակի, աշխատանքի գրագետ կազմակերպման արդյունքում «Հալեպ» խանութների ցանցը նաև ընդլայնվում է, ներկայում խանութներ ունի Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում, նախատեսվում է՝ Արցախում»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության բաժնի ղեկավար Անահիտ Մկրտչյանը։

From importer to exporter: Halep Armenian sweets becoming widespread
The Sharoyan-Saryan company has turned from an importer into an exporter with the support of Business Armenia, supplying sweets and spices to several markets of the world under the brand Halep.
Halep received its first export order at the Eurasian Week expo in Astana in 2017. During a business forum held in Geneva in February 2018, the company signed an export contract with a French partner organization. The negotiations with the Swiss partners are currently ongoing, Business Armenia’s press service told Panorama.am.
After registering in the US Food and Drug Administration (FDA) and the Generalized System of Preferences (GSP), Halep began making regular exports to the United States.
“The company has already been registered in the electronic Registered Exporter (REX) System of EU GSP+ preferential trade scheme that operates since this January. We also supported this and expect Halep to successfully use the simplified privileged regime of exports of goods up to 6,000 euros,” stated the Business Armenia CEO Armen Avak Avakian.
“Getting an export opportunity and entering international market is very important. Currently we export Armenian made bakhlava, lokum, nougat, eastern sweets and Armenian spices to 5 foreign states. This gives us the opportunity to develop,” the founder and CEO of Sharoyan-Saryan company, Gevorg Saryan said.
“Due to the export orders, high quality and well-organized operations Halep store chain is expending and it currently has stores in Yerevan, Vanadzor, Gyumri and is planning to open in Artsakh” noted the Exporters’ Support Manager of Business Armenia, Anahit Mkrtchyan.