HSBC-ի Expat Explorer վերջին հետազոտության համաձայն՝ Բեռլինը, Բուենոս Այրեսը, Լոնդոնը, Նյու Յորքը և Փարիզը աշխարհի մշակութային առաջատարներն են: Մինչդեռ առողջ ապրելակերպը կամ կյանքի ավելի բարձր որակը կարևորող օտարերկրացի աշխատողները նախընտրում են Սիդնեյը, Վանկուվերը և Մադրիդը:
HSBC-ի երևանյան մասնաճյուղից հայտնում են, թեև Հայաստանն ընդգրկված չէ Expat Explorer-ի հետազոտության մեջ, այն ևս իր յուրահատկությունն ունի արտասահմանցի աշխատողների և այցելուների համար:
Փոլ Էդգարը՝ HSBC Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրենը, մեկնաբանում է.
«Թեև օտարերկրացի աշխատողները հաճախ տեղափոխվում են նոր երկրներ կարիերայի առաջխաղացման ու ֆինանսական ավելի լավ հնարավորությունների համար, մեկ այլ կարևոր խթան է այն, որ նրանք ձգտում են նոր մարտահրավերների: Նոր մշակույթ բացահայտելը, նոր քաղաքի միջավայրը, լեզուն, ավելի առողջ կենսակերպ վարելը կամ անձի զարգացման հեռանկարները գրավում են նրանց: Աշխարհի երկրները լի են հնարավորություններով և անակնկալներով:
Սրա մասին է վկայում նաև Հայաստանում իմ փորձառությունը: Հատկապես հաճելի են տեղացիների հետ շփումը, լեզուն սովորելը, հարուստ մշակույթի հետ ծանոթանալը, պատմամշակութային վայրեր այցելելը: Որպես իմ նոր տուն՝ աշխատում եմ հնարավորինս շատ բան քաղել երևանյան մշակութային ու գործնական միջավայրից: Հայաստան գալուց անմիջապես առաջ բնակվում էի Հնդկական օվկիանոսում գտնվող Մավրիկիոս կղզում: Թեև Մավրիկիոսի լողափերը, հանգստավայրերն ու ստորջրյա լողը իդեալական են հանգստի համար, սակայն Երևանի կյանքի որակն ու աշխուժությունն ինձ ավելի են դուր գալիս»:
Հայաստանի զբոսաշրջության պետական կոմիտեի փոխանցմամբ՝ հետաքրքրությունը Հայաստանի հանդեպ տարեցտարի աճում է ինչպես զբոսաշրջիկների, այնպես ես երկրում հաստատվել ցանկացող օտարերկրացիների շրջանում:
2017 թ.-ին Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների թիվը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 18,7%-ով՝ կազմելով 1,484,779: Այցելող զբոսաշրիկների թվաքանակում առյուծի բաժինը կազմում են ՌԴ-ի (584,561), Վրաստանի (319,902) և Իրանի (220,147) քաղաքացիները, ընդ որում նրանց այս թվերը 2016-ի համեմատ աճել են համապատասխանաբար շուրջ 28.8, 11.9 և 16.5%-ով։ Նախորդ տարվա համեմատ, 2017թ.-ի ընթացքում Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվն աճել է նաև Հնդկաստանի՝ 11,585 այցելու, աճ՝ 185,5%, Ֆիլիպինների 22,007 այցելու, շուրջ 159%, ինչպես նաև ԱՄԵ-ի քաղաքացիների շրջանում (8,299 այցելու, 132%) :
Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2017թ.-ին Հայաստանում կացության կարգավիճակ ունի 6,042 օտարերկրացի, որոնց մեծամասնությունը՝ 1,138 և 938-ը Իրանի և Հնդկաստանի քաղաքացիներ են համապատասխանաբար: 2017թ-ի դեկտեմբերի դրությամբ վավեր ժամանակավոր կացության իրավունք ուներ 3,919 օտարերկրացի, իսկ վավեր մշտական կացության կարագավիճակ՝ 5,766 օտարերկրացի: Վավեր մշտական կացություն ստացած օտարերկրացի մեծ մասը՝ 2,618-ը ԱՊՀ երկրներից էին, իսկ 2,230-ը՝ ԵՄ երկրներից:

Expat Explorer survey reveals specifics of Armenia for expats
Though Armenia is not included in Expat Explorer survey, the country has its specific attraction both for the tourists and expats. Expat Explorer survey data show that interest towards Armenia is growing among both tourists and expats, HSBC Armenia reports in a press statement.
“While expats often move for to meet their careers ambitions and greater financial opportunities, another key driver is the desire for new challenges.  This can be getting to grips with a new culture, language and city, living a healthier lifestyle or for personal development opportunities. The world’s cities are filled with exciting opportunities and surprises.
The same is true of my experience so far in Armenia.  It has been extremely rewarding for me to meet Armenians, learn about the language and rich culture and visit historic and scenic sites around country. I am enjoying Yerevan’s cultural and business ambiance to make the most of my new home.  Immediately before coming to Armenia I lived on the Indian Ocean island of Mauritius. While the beaches, resorts and scuba diving in Mauritius are ideal for a vacation, I am happier with the quality and buzz of city life in Yerevan!” Paul Edgar, CEO of HSBC Armenia has noted
It is noted that over 2017 the number of visits by tourists to Armenia has grown by 18.7 percent amounting to 1,484,779 people. Three countries, namely Russia (584,561), Georgia (319,902) and Iran (220,147) together make up the lion’s share in the total volume of inbound tourism. During the mentioned period, the volume of visits from these countries has grown by respectively 28.8, 11.9 and 16.5 percent. Armenia has gradually become a more attractive destination for citizens of India (11,585 visits, growth by 185.5% over 2017), Philippines (22,007 and 159.0%, respectively), and U.A.E. (8,299 and 132%).
According to the National Statistical Service, there are 6,042 foreign nationals legally residing in Armenia, a majority of them are Iranians (1,138) and Indians (938). By December 2017 3,919 foreign nationals had valid temporary residence permits, while 5,766 foreigners had valid permanent residence permits. Most of those with permanent residence permits were citizens of the CIS countries (2,618) while 2,230 were from the EU countries.