Բանջարաբոստանային մշակաբույսերի հայկական սորտերը ոչ միայն չեն վերացել, այլև պահպանվում են և այսօր էլ մեծ պահանջարկ ունեն: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Բանջարաբոստանային և տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գայանե Սարգսյանը՝ հավելելով, որ հայկական բոլոր սորտերը՝ որոնք ստեղծվել են՝ սկսած 1949 թվականից, պահպանում են:
Գիտական կենտրոնը զբաղվում է բանջարաբոստանային բույսերի սելեկցիայով և սերմնաբուծությամբ: Կենտրոնում կատարվող գիտական աշխատանքների նպատակն է նոր, հանրապետության բնակլիմայական պայմաններին հարմարված, բերքատու, հիվանդությունների և վնասատուների նկատմամբ դիմացկուն սորտերի և հիբրիդների ստացումը:
Գայանե Սարգսյանի խոսքով՝ կենտրոնն ունի տեղական սորտերի և պոպուլյացիաների հարուստ գենոֆոնդ՝ մոտ 4000 սորտանմուշով: Դրանցից 138-ն արդեն շրջանացված սորտերն են, որոնք ունեն համապատասխան արտոնագիր և վաճառվում են տեղական շուկայում:
Լոլիկի հայկական սորտերը վերագտնում են իրենց կորցրած հեղինակությունը
Վերջին տարիներին հայ գյուղատնտեսները սկսել են ավելի շատ օգտագործել տեղական արտադրության սորտեր: Բանջարաբոստանային և տեխնիկական մշակաբույսերի գիտական կենտրոնը տարեցտարի արտադրում և շուկա է դուրս բերում ինչպես նոր , այնպես էլ հանրության շրջանում վաղուց հայտնի սորտեր։
Կենտրոնից այսօր էլ հնարավոր է ձեռք բերել հանրահայտ «Անահիտ» (կենտրոնի հիմնադիր Անահիտ Անանյանի անունով է կոչվում սեղանի լոլիկի սորտը), «Նվեր», «Լիա» լոլիկի սերմեր: Հայաստանում տարածված լոլիկի սորտերը հասնում են 36-ի, մինչդեռ հավաքածուում ավելի շատ տեսակներ կան:
Գայանե Սարգսյանը վստահեցնում է, որ նույնիսկ հին սորտերը՝ «Հոբելյանական», «Մասիսի 202», բոլորը պահպանվում են և պահանջարկի դեպքում, կզբաղվեն դրանց արտադրությամբ:
«Պահպանվել են բոլոր սորտերը, և անհրաժեշտության դեպքում դրանց սերմարտադրությունը կկազմակերպենք»,- ասաց տնօրենը:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ նրա, ամեն տարի կենտրոնում մեծ քանակությամբ՝ գրեթե 500 կգ սերմ է արտադրվում, որոնք վաճառում են գյուղացիներին, ֆերմերներին: Բացի այդ, ամեն տարի ավելացնում են տեղական սորտերի արտադրությունը:
«Տարեկան 15-20 տոկոսով էլ ավելանում է լոլիկի սերմերի արտադրությունը, կարծում եմ, որ աստիճանաբար կավելանա՝ հաշվի առնելով գյուղատնտեսների շրջանում հայկական լոլիկի պահանջարկը»,- նշեց նա:
Ինչու են ֆերմերները նախապատվությունը տալիս ներկրված սերմերին
Այդուհանդերձ, որևէ մեկը չի կարող հերքել, որ հայ ֆերմերները շարունակում են նախապատվությունը տալ ներկրված սերմերին, որոնք ավելի շատ բերք են տալիս ու տեղական տեսակների համեմատ` դիմացկուն են, երկար են պահպանվում, թեև համային հատկանիշներով բավականին զիջում են հայկական տեսակներին, որոնց պահպանման ժամկետն ավելի քիչ է՝ մեկ շաբաթ:
Բայց քիչ չեն նաև լոլիկի հայկական տեսակներ նախընտրողները. «Ունենք ֆերմեր, որն այս պահին 20 հա տարածքի վրա մեծ պահանջարկ ունեցող՝ «Արա», «Նոյ», «Գանձա» տեսակի հայկական լոլիկ է աճեցնում»:
Ինչպե՞ս տարբերել հայկական լոլիկը
Կենտրոնի ղեկավարը վստահեցրեց՝ հայկական լոլիկը պահպանել է համն ու հոտը, որակական հատկանիշները։ Պարզապես սպառողները, հիմնականում, չեն տարբերում տեղական բանջարեղենը ներմուծվածից:
Մասնագետի խոսքով՝ ներկրված լոլիկները հաճախ ունեն իդեալական տեսք, դրանք, կարծես թե, նկարած լինեն, իսկ ձեռք տալիս քարի պես ամուր են, կաշին էլ շատ հաստ: Բացի այդ, կտրատելիս այդ լոլիկները չեն կորցնում իրենց ձևը և հյութ չեն արտազատում։ Իսկ հայկական լոլիկները նուրբ են և սեղանի սորտին բնորոշ փափկություն ունեն:
Ինչ վերաբերում է լոլիկում սպիտակ շերտի առկայությանը, Գայանե Սարգսայնն ասաց, որ դա կարող է լինել նաև տեղական լոլիկում, միայն պայմանավորված չէ տեսակով, այլև կարող է լինել պարարտացման հետևանք։ Որակյալ բերք ստանալու գրավականը մշակման ճիշտ տեխնոլոգիաների կիրառումն է։
Գայանե Սարգսյանը հավաստիացրեց, որ հայկական սորտերը գենետիկորեն մոդիֆիկացված չեն՝ դրա հնարավորությունը Հայաստանում չկա: Թեև, ըստ նրա, վատ չէր լինի, եթե մեր երկիրը ևս հետազոտական նպատակով նման լաբորատորիա ունենար:
Հայկական սերմերը պահանջարկ ունեն նաև արտերկրում, սակայն արտահանում չի իրականացվում, քանի որ գիտական կենտրոնը դեռևս հնարավորություն չունի ապահովել սերմերի այն քանակը, որի պահանջարկը կա դրսում. հիմնականում կարողանում են բավարարել տեղական շուկայի պահանջարկը:
Ինչ վերաբերում է այլ երկրներից ներկրվող սերմերին, Գայանե Սարգսյանը հայտնեց, որ բանջարաբոստանային մշակաբույսերի սերմերը հիմնականում ներկրվում են Հոլանդիայից, ԱՄՆ-ից , Իտալիայից, Գերմանիայից: Թուրքիայից նույնպես ներմուծվում են, սակայն, ըստ նրա, ոչ օրինական ձևով:
«Թուրքական սորտեր մեզ մոտ շատ կան, օրինակ, լոլիկի սորտ կա, որը 3-4 տարի առաջ ներկրվել է՝ հետն էլ լոլիկի ցեցը, որն Արարատյան դաշտավայրից չեն կարողանում վերացնել: Իրականում այդ սերմերը փորձաքննություն չեն անցնում, պարզապես, մարդիկ իրենց հետ մի քանի փաթեթ բերում են և դրանք առանց փորձաքննության հայտնվում են դաշտերում, որի հետևանքով տուժում են թե իրենք, թե մեծ թվով ֆերմերներ»,- նշեց նա:
Հայաստանում նաև իրականացվում է նոր մշակաբույսերի արտադրություն, հնարապետությունում աճում է բրոկկոլի, բրյուսելյան կաղամբ: Գիտական կենտրոնի ղեկավարն ասաց, որ 7-8 տարի առաջ սկսել են զբաղվել ոչ ավանդական մշակաբույսերի արտադրությամբ: Սելեկցիոն աշխատանքներն, ըստ նրա, պայմանավորված էին շուկայի պահանջարկով. «Եթե շուկայում տվյալ բանջարբոստանային կուլտուրան պահանջարկ ունի, մենք փորձում ենք այդ տեսակը ոչ թե դրսից ներմուծել, այլ ունենալ դրանց հայկական սելեկցիոն սորտը: Արդեն ունենք բրոկկոլիի, գունավոր պղպեղի տեղական սորտեր»։

Армянские сорта овощебахчевых культур не исчезли, сохранились и по-прежнему пользуются большим спросом. Об этом в интервью Panorama.am сообщила директор ГНКО «Научный центр овощебахчевых и технических культивируемых растений» Минсельхоза Армении Гаяне Саркисян, добавив, что все армянские сорта, которые были созданы с 1949 года, сохраняются.
Научный центр занимается селекцией овощебахчевых растений и семеноводством. Целью научных работ в центре является получение новых сортов и гибридов, адаптированных к климатическим условиям республики, с высокой урожайностью, устойчивых к заболеваниям и вредителям.
По словам Г. Саркисян, центр обладает богатым генофондом местных сортов и популяций, насчитывающим около 4000 образцов. Из них 138 уже имеют соответствующие лицензии и продаются на местном рынке.
Армянские сорта томатов восстанавливают потерянную репутацию
В последние годы армянские фермеры все чаще используют местные сорта. Научный центр овощебахчевых и технических культивируемых растений с каждым годом производит и поставляет на рынок как новые, так и давно известные и популярные сорта.
И сегодня в центре можно приобрести знаменитые семена томатов «Анаит» (названный в честь основателя центра Анаит Ананян столовый сорт томата), «Нвер», «Лиа». Количество распространенных в Армении сортов достигает 36, в то время как в коллекции еще больше видов.
Г. Саркисян уверяет, что даже самые старые сорта – «Юбилейный», «Масис 202» – хранятся и, при наличии спроса, они займутся их производством.
«Все разновидности сохранены и, при необходимости, мы организуем производство соответствующих семян», – сказала директор ГНКО.
В целом, по ее словам, каждый год в центре производится большое количество – почти 500 килограм – семян, которые продаютcя жителям сел, фермерам. Кроме того, с каждым годом увеличивается производство местных сортов.
«Производство семян томатов увеличивается на 15-20% в год, считаю, что показатель будет постепенно расти, учитывая спрос на армянские томаты среди фермеров», – отметила Г.Саркисян.
Почему фермеры отдают предпочтение импортным семенам?
Тем не менее, никто не может отрицать, что армянские фермеры по-прежнему предпочитают импортные семена, которые дают больше урожая и более устойчивы, по сравнению с местными сортами, дольше хранятся, хотя и по вкусовым качествам достаточно уступают армянским видам, срок хранения которых гораздо короче – неделя.
Но немало и тех, кто предпочитает армянские сорта: «У нас есть фермер, который в настоящее время выращивает пользующиеся большим спросом армянские томаты „Ара”, „Ной” и „Гандза” на площади 20 га».
Как отличить армянские томаты?
Руководитель центра заверила, что армянские томаты сохранили вкус и запах, качественные характеристики. Просто потребители, в основном, не отличают местные овощи от импортных.
По словам специалиста, импортные помидоры часто имеют идеальный вид, они будто нарисованы, а на ощупь твердые как камень, кожица – толстая. Кроме того, при резке эти помидоры не теряют своей формы и не выделяют сока. А армянские помидоры нежные и имеют мягкость, присущую столовым сортам.
Что касается наличия белой прослойки в томатах, Гаяне Саркисян сказала, что ее можно встретить и в отечественных сортах, это обусловлено не только сортом, но также может быть последствием удобрения. Залогом получения качественного урожая является применение правильных технологий.
Г. Саркисян заверила, что армянские сорта не являются генетически модифицированными, в Армении нет возможностей для этого. Хотя, по ее словам, было бы неплохо, если бы в нашей стране также были такие лаборатории для исследовательских целей.
Армянские семена также пользуются спросом за рубежом, но они не экспортируются, поскольку Научный центр пока не обладает возможностью обеспечивать требующиеся объемы семян, в основном удается удовлетворять спрос на местном рынке.
Что касается семян, импортируемых из других стран, Г. Саркисян сказала, что семена овощебахчевых культивируемых растений в основном импортируются из Голландии, Соединенных Штатов, Италии и Германии. Они также импортируются из Турции, однако, по ее словам, незаконно.
«У нас есть много турецких сортов, например, сорт, который был импортирован 3-4 года назад, вместе с томатной молью, с которой уже сколько времени не удается справиться в Араратской долине. На самом деле эти семена не проходят экспертизы, просто люди приносят с собой несколько упаковок, и они без экспертизы оказываются на полях, вследствие чего страдают как они сами, так и множество других фермеров», – отметила она.
В Армении выращиваются и новые виды культур – брокколи, брюссельская капуста. Руководитель Научного центра отметила, что 7-8 лет назад они начали выращивать нетрадиционные культуры. По ее словам, селекционные работы были обусловлены спросом на рынке.
«Если на рынке есть спрос на ту или иную овощебахчевую культуру, мы пытаемся не импортировать этот вид, а вывести армянский сорт. У нас уже есть местные сорта брокколи и цветного перца», – отметила она.