Այս ամռանը հանգստանալու համար ԱՊՀ տարածքում լավագույն առողջարանների վարկանշային ցանկում ընդգրկվել է նաև Սևանա լիճը:
ТурСтат - ի փոխանցմամբ, ԱՊՀ-ում ծովափնյա ու լճափնյա առավել հայտնի առողջարանները Հայաստանում են, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Բելառուսում, Ադրբեջանում: Վարկանշային աղյուսակը կազմվել է ռուս զբոսաշրջիկների այցելությունների հիման վրա:
Ըստ աղբյուրի, այս առողջարաններում ռուս զբոսաշրջիկները նախատեսում են անցկացնել 7-14 օր՝ օրական ծախսելով 50-100 դոլար:
Առողջարաններ հատկապես շատ են գալիս Մոսկվայից, Մերձմոսկվայից, Սանկտ Պետերբուրգից, Հարավային Ուրալից ու Սիբիրից:

Lake Sevan of Armenia has been listed among the top five resort destinations in the countries of the Commonwealth of Independent States (CIS) popular among Russian tourists.
The most popular sea and lake resorts in the CIS space are located in Armenia, Kazakhstan, Kirgizstan, Belarus and Azerbaijan, according to the rating list by TurStat analytical agency.
The list is compiled on the basis of Russian tourists’ visits.
The source says that Russian tourists are planning to spend some 7-14 days in the CIS resorts in summer 2018, with a daily spending of $50-100.