Հնարավորություն կա անապահով ընտանիքների համար էլէներգիայի սակագինը նվազեցնել 10 դրամով. նախարար
Գործադիրի այսօրվա նիստում  վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանին հանձնարարեց ներկայացնել, թե էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագների փոփոխման վերաբերյալ քննարկումներն ինչ արդյունք են տվել:
Նախարարն ասաց, որ քննարկումներ են իրականացվել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ, էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայման հետ կապված գնահատվել են էներգետիկ ոլորտի ռիսկերն ու հնարավորությունները:
«Այս պահին էլեկտրաէներգիայի սակագնի  վերանայման հետ կապված ունենք մի շարք ռիսկեր, որոնք չենք կարող հաշվի չառնել: Ռիսկերը հիմնականում պայմանավորված են Մեծամորի ատոմակայանի երկարաձգման  աշխատանքների հետ: Պատմության մեջ չի եղել, որ ատոմակայանը այս կարգով կանգնի: Ռիսկեր կան ժամկետից ուշ վերագործարկման վերաբերյալ, այդ առումով դա սակագնի վրա կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ: Ռիսկը հաշվի առնելով՝ այս պահին չենք ուզում գնալ այդ քայլին»,- հայտարարեց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը:
Արթուր Գրիգորյանը նաև հայտնեց, որ կան գազի գնի հետ կապված ռիսկեր. «Մենք մինչև այս տարվա վերջ Ռուսաստանի հետ ունենք պայմանավորվածություն, որ սահմանի վրա 150 դոլարով ենք ներմուծելու գազը, և դրանից հետո պետք է վերանայենք: Կա ռիսկ նաև դոլար-դրամ հարաբերակցության հետ կապված»:
Նրա խոսքով՝ տարեվերջին կգնահատեն էներգետիկ համակարգի հնարավորությունները, ուստի հաշվի առնելով այս բոլոր ռիսկերը, գտնում են, որ կարող են սակագների հետ կապված փոփոխություններ իրականացնել անապահով ընտանիքների մասով, որոնց թիվը 110-120 հազար է:
«Մեր հաշվարկներով եկել ենք եզրահանգման, որ ունենք հնարավորություն 10 դրամի չափով նվազեցնել անապահով ընտանիքներին տրվող էրելտրաէներգիայի սակագինը: Մենք ունենք երկու տարբերակ, առաջին՝ սակագնի նվազումը իրականացնենք ՀԾԿՀ-ի հետ միասին, երկրորդ՝ բանակցությունների արդյունքում ՀԷՑ-ի սեփականատեր «Տաշիր» ընկերության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ իրենք իրենց շահույթի հաշվին նվազեցնեն 10 դրամի չափով: Եթե երկրորդ տարբերակն ենք անում, հարկերը չեն նվազում»,-ասաց Արթուր Գրիգորյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Այնքան ռիսկերի մասին խոսեցիք, բայց  չասացիք, կոռուպցիոն ռիսկեր այդ ոլորտում ունե՞նք, թե չունենք, չարաշահումների ռիսկեր ունե՞նք, թե չունենք: Ես առաջարկում եմ, որ դուք շարունակեք ուսումնասիրությունը, առաջիկայում զեկուցեք: Այդ քննարկումները պետք է շարունակվեն, որ մենք համոզվենք՝  այդտեղ ամեն ինչ ճիշտ է և արդյունավետ: Հիմա պայմանավորվում ենք, որ անապահով ընտանիքների համար սակագինն իջնելու է, մնացածի մասով քննարկումները շարունակվելու են: Եզրակացությունները պետք է լինեն համոզիչ և թափանցիկ»:

Премьер Армении: Тариф на электроэнергию для социально необеспеченных семей будет снижен – на 10 драмов
15:36 08/06/2018
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в пятницу, 8 июня, попросил министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Артура Григоряна представить, какой результат принесли обсуждения по вопросу пересмотра тарифов на газ и электроэнергию.
По словам министра, обсуждения были проведены со всеми заинтересованными сторонами, в плане пересмотра тарифов на электроэнергию были оценены риски и возможности энергетической сферы.
«На данный момент в связи с пересмотром тарифов на электроэнергию у нас есть ряд рисков, которые невозможно не учесть. Они в основном обусловлены работами по продлению срока эксплуатации Мецаморской АЭС. АЭС впервые приостановила работы в таком порядке. Есть риски, что станция начнет работать позже предусмотренного срока, что может повлиять на тарифы. Учитывая риски, на данный момент не хотим пересматривать тарифы», – пояснил министр.
Как указал Артур Григорян, есть и связанные с тарифами на природный газ риски.  «Согласно договорённости с российской стороной, в 2018 году цена российского газа для Армении останется неизменной, прежней – 150 долларов за 1000 кубометров. Потом мы должны будем пересмотреть. Есть также риски, связанные с соотношением курса доллара к драму», – перечислил глава Минэнерго.
А.Григорян указал, что, исходя из этого, тариф на электроэнергию возможно снизить только для социально необеспеченных семей – на 10 драмов.
«По нашим данным в Армении сейчас проживает порядка 110-120 тысяч таких семей, и нам важно сейчас для них осуществить снижение тарифов», – заявил Григорян.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, предложил продолжить изучения в данной сфере.
«Помимо указанных Вами рисков, необходимо изучить, есть ли в сфере коррупционные риски, злоупотребления», – заявил Пашинян.
«Сейчас договариваемся, что для необеспеченных семей тариф снизится, по части остальных обсуждения продолжатся. Заключения должны быть убедительными и прозрачными», – отметил он.