Ինչ պատեհ առիթի է սպասում «Ելքը»՝ Տարոն Մարգարյանին անվստահություն հայտնելու
Հունիսի 8-ին լրացավ Տարոն Մարգարյանի՝ Երևանի քաղաքապետ ընտրվելու մեկ տարին։ Նրա հրաժարակը քաղաքացիները վաղուց էին պահանջում, այնինչ ավագանին  լուռ էր:  Թե ինչու էր հապաղում օրենքով իրենց ձեռքը տված իրավունքից օգտվել՝ «Ելքից» Panorama.am-ին պատասխանել էին, որ «սպասում են մեկ տարին լրանալուն»:
Նշենք, որ ՏԻՄ օրենքի համաձայն ընտրվելուց հետո մեկ տարի անց համայնքի ավագանին իրավասու է ձայների մեծամասնությամբ համայնքի ղեկավարին զրկել զբաղեցրած պաշտոնից՝ անվստահություն նախագիծ ներկայացնելով։
Տարին լրացավ, բայց երևում է, որ ավագանին քաջասիրտ չէ դեռ…:
Panorama.am-ը Երևանի ավագանու «ԵԼՔ» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանից ճշտեց, թե խմբակցությունը ի՞նչ է պատրաստվում անել։
«Այս պահին դեռևս անվստահության նախագիծ ներկայացնելու մասով որոշում չկա։ Հիմա որոշակի քննարկումներ են ընթանում դրա շուրջ, որոնց մասին ընթացքում տեղյակ կպահենք»,- ասաց Խաժակյանը։
Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ քաղաքապետին անվստահություն հնարավոր է հայտնել տարին մեկ անգամ, և այդպիսի նախագիծ ներկայացնեն այն ժամանակ, երբ այն իր հստակ ազդեցությունը կունենա։
«Մեր մտավախությունն այդ մասով հետևյալն է, որ պետք է իրադրությունն այնպիսին լինի, որ այդ անվստահության նախագիծն իր հստակ ազդեցությունն ունենա, հակառակ դեպքում մենք մեզ կզրկենք մեկ տարվա ընթացքում ևս այդ նախագիծը բերելուց»,- ասաց նա։
Դավիթ Խաժակյանը հավելեց, որ առայժմ շարունակում են ավագանու անդամի իրենց գործունեությունը։
«Շարունակում ենք բացահայտել բոլոր այն ապօրինությունները, որոնք եղել են Տարոն Մարգարյանի թողտվությամբ, ինչ էլ բնականաբար ազդելու է անվստահություն ներկայացնելու գործընթացի վրա»,- հավելեց նա։
Այնուամենայնիվ զարմանալի է՝ թավշյա հեղափոխություից հետո ինչ փոխատեղումներ ասես ու չասես՝ եղան, իսկ Տարոն Մարգարյանը արմատակալել ու մնացել է…: Ե՞րբ կգա այդ պատեհ առիթը: Ու մի՞թե այնդքան դժվար է գտնել խախտումներ Տարոն Մարգարյանի գործունեության, կամ անգործության մեջ:

Какого удобного момента ждет фракция «Елк» для выражения недоверия мэру Еревана Тарону Маргаряну?
В минувшую пятницу, 8 июня, исполнился год с момента переизбрания Тарона Маргаряна на пост мэра Еревана. Его отставки горожане требовали давно, в то время как Совет старейшин хранил молчание. Почему медлили с тем, чтобы воспользоваться закрепленными за ними законом правом, из фракции Совета старейшин Еревана «Елк» («Выход») Panorama.am ответили, что «ждут исполнения года».
Отметим, что в соответствии с законом РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», не менее чем одна треть от общего числа членов Совета может представить проект решения о выражении недоверия мэру. Инициатива представления проекта решения о выражении недоверия мэру может проявляться не ранее чем через год после вступления в полномочия мэра и рассмотрения вопроса о выражении недоверия.
Год уже исполнился, но, как видно, Совет старейшин пока не проявляет решительности…
Корреспондент Panorama.am уточнил у руководителя фракции «Елк» в Совете старейшин Еревана Давида Хажакяна, что фракция намерена предпринять.
«На данный момент пока нет решения по части представления проекта решения о выражении недоверия мэру. Сейчас вокруг этого проводятся определенные обсуждения, о результатах уведомим», – сказал он.
Глава фракции при этом отметил: следует учесть то обстоятельство, что недоверие мэру можно выражать раз в год, и соответствующий проект решения будет представлен лишь тогда, когда он окажет конкретное влияние.
«У нас в этой связи следующие опасения: обстановка должна быть такой, чтобы представленный проект решения о выражении недоверия мэру возымел конкретный эффект, в противном случае мы лишим себя возможности в течение года выступить с такой инициативой», – сказал он.
По словам Д.Хажакяна, пока они продолжают свои полномочия членов Совета старейшин.
«Продолжаем разоблачать все беззакония, которые имели место с позволения Тарона Маргаряна, что, естественно, отразится на процессе представления проекта решения о выражении недоверия», – добавил собеседник Panorama.am.
Тем не менее, удивительно, что после бархатной революции какие только перестановки не произошли, а Тарон Маргарян по-прежнему на своем месте… Когда наступит этот удобный момент? И неужели столь сложно найти нарушения в деятельности Тарона Маргаряна или в его бездействии?