Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության մեկնարկը (Ուղիղ միացում)
Առաջնության մեկնարկային խաղում «Լուժնիկի» մարզադաշտում միմյանց հետ մրցում են Ռուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի հավաքականները:
Ռուսաստանում առաջին անգամ անցկացվող աշխարհի առաջնության պաշտոնական երգը կատարել են Ուիլ Սմիթն ու Նիկի Ջեմը, ինչպես նաև ալբանացի երգչուհի Էրա Իստրեֆին և ամերիկացի երաժիշտ Դիպլոն: Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է նաև Բրազիլիայի հավաքականի նախկին ֆուտբոլիստ Ռոնալդոն:
Բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ պետությունների ղեկավարներ: Ավստրալիայի ու Մեծ Բրիտանիայի ղեկավարները բոյկոտել են առաջնությունը` չներկայանալով բացման արարողությանը։
Աշխարհի չեմպիոնի կոչման համար  32 երկրի հավաքական կպայքարի: Այդ հավաքականները բաժանվել են 8 խմբի` յուրաքանչյուրում 4-ական թիմ: Խմբային փուլից հետո յուրաքանչյուր խմբից 2-ական թիմ դուրս կգա 1/8 եզրափակիչ: Եզրափակիչ խաղը կկայանա հուլիսի 15-ին:
Ֆուտբոլի աշխարհի 2018 թվականի առաջնության հանդիպումները կկայանան Ռուսաստանի 11 քաղաքներում` Մոսկվայում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Կալինինգրադում, Եկատերինբուրգում, Սոչիում, Դոնի Ռոստովում, Նիժնի Նովգորոդում, Վոլգոգրադում, Սամարայում, Կազանում և Սարանսկում: Ամենաշատը Աշխարհի առաջնության գավաթը նվաճել է Բրազիլիայի հավաքականը` տիտղոսին տիրանալով 5 անգամ:

Торжественная церемония открытия чемпионата мира по футболу прошла в Москве
Торжественная церемония открытия чемпионата мира по футболу 2018 года прошла в Москве на стадионе «Лужники», передает РИА Новости.
В церемонии открытия турнира приняли участие британский певец Робби Уильямс, российская оперная певица Аида Гарифуллина и двукратный чемпион мира по футболу в составе сборной Бразилии Роналдо. Всего в церемонии было задействовано около 800 человек.
На церемонии также присутстввовали президент ФИФА Джанни Инфантино, главы государств и правительств РФ, Армении, Абхазии, Азербайджана, Беларуси, Боливии, Казахстана, Киргизии, Ливана, Молдовы, Панамы, Парагвая, Руанды, Таджикистана, Узбекистана и Южной Осетии, наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед Бен Сальман Аль Сауд, Председатель Президиума Верховного народного собрания КНДР Ким Ён Нам.
Церемония прошла непосредственно перед началом стартового матча чемпионата мира, в котором в «Лужниках» встречаются сборные России и Саудовской Аравии.
Чемпионат мира по футболу впервые проходит на территории России. Матчи турнира примут 11 городов: Москва, Санкт-Петербург, Самара, Саранск, Ростов-на-Дону, Сочи, Казань, Калининград, Волгоград, Нижний Новгород и Екатеринбург. Финальный матч состоится 15 июля в «Лужниках».