«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Լավրով-Մնացականյան հանդիպման հաջորդ օրը կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ եթե ռուսական գազը թանկանա, Հայաստանը գազ կգնի Իրանից։ Բայց իրանական գազն ավելի թանկ է, քան ռուսականը, և այն տեղ հասցնելու խնդիրը նույնպես «Գազպրոմ Արմենիայի» իրավասության ներքո է։
Էներգետիկայի ոլորտի պաշտոնյան ասաց․ «Մենք այս պահին որևէ հանձնարարություն չենք ստացել կառավարությունից՝ բանակցելու իրանական կողմի հետ գազի գնի շուրջ»։
Ե՞րբ կստանաք. «Դեռ պարզ չէ․ գազի խնդրին ռուսական կողմը կանդրադառնա տարեվերջին»։ «Գազպրոմ Արմենիայում», ի դեպ, չեն բացառում գազի գնի էժանացումը․ «Տարբեր թվեր են շրջանառվում՝ 10-20 անգամ՝ 50 տոկոս, որոշում է սակագների հանձնաժողովը, բայց այդ դեպքում դա կլինի բարեգործական հիմնադրամ և համակարգում ներդրումների հաշվին։ Պետք է պոպուլիզմը տարանջատվի սակագնի իրական հիմնավորումից»»։

Газета «Грапарак» пишет, что на следующий день после встречи Лавров – Мнацаканян Никол Пашинян заявил на заседании правительства, что если российский газ подорожает, Армения будет закупать газ у Ирана. Однако иранский газ дороже российского и вопрос его транспортировки в республику также находится в полномочиях компании «Газпром Армения».
Один из должностных лиц энергетической сферы сказал: «В данный момент мы не получали от правительства никакого распоряжения о переговорах с иранской стороной по вопросу газа». Когда получите? «Пока неясно, российская сторона обратится к вопросу газа в конце года», - отметил он. Кстати, в компании «Газпром Армения» не исключают, что цена на газ может быть снижена.
«Муссируются различные цифры: в 10-20 раз, 50 процентов, вопрос решает Комиссия по регулированию общественных услуг, но в этом случае это уже станет благотворительным фондом, а не компанией, и за счет инвестиций в сферу. Популизм должен быть отделен от реального обоснования тарифа», - отметил он.