ՏՏ ոլորտում վերջապես դարձել ենք արտահանող երկիր. Սամվել Մարտիրոսյան
Այսօր Ամերիկյան համալսարանում մեկնարկեց «ԲարՔեմփ Երևան 2018»-ը, որի նպատակն է գիտելիքների, հմտությունների և փորձի փոխանակումը, ինչպես նաև ՏՏ ոլորտում նոր կապերի ստեղծումը: Հայաստանում ԲարՔեմփը անցկացվում է 2009 թվականից:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում  նշեց տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ, միջոցառման կազմակերպիչներից Սամվել Մարտիրոսյանը, վերջին մեկ-երկու տարիների ընթացքում հայաստանյան ՏՏ ոլորտը որակական լուրջ փոփոխություններ է կրել, ինչը, գուցե, ներքին շուկայում այդքան էլ չի երևացել։
«Փաստացի, մենք վերջապես դարձել ենք արտահանող երկիր։ Խոսքը դեռևս այնքան էլ մեծ զանգվածների մասին չէ, բայց դեռ 10 տարի առաջ Հայաստանը «նստած» էր դրսի պատվերների վրա։ Հիմա իրավիճակ է փոխվել, փոխվել է նաև ՏՏ համայնքի հոգեբանությունը։ Նույն ԲարՔեմփի և նմանատիպ միջոցառումների դրական ազդեցությունն այն էր, որ եթե մինչև այժմ ամեն մեկը դրսի համար էր գործ անում, շփում, գիտելիքների փոխանակում  համարյա չկար, հիմա փաստացի սկսել է ՏՏ համայնք ձևավորվել։ Մենք հիմա դուրս ենք նայում։ ՏՏ ոլորտն ինչո՞վ է հետաքրքիր. նրանով, որ եթե այսօր մի գործում երեք հոգի են, կես տարի հետո կարող են դառնալ թնդացող թիմ։ Ամեն ինչ շատ արագ է զարգանում»,- ասաց ոլորտի ներկայացուցիչը։
Գրագետ ՏՏ համայնք ունենալու գործում Սամվել Մարտիրոսյանը խիստ կարևորեց կրթության, ինչպես նաև ներդրողների դերը, քանի որ շատ կարևոր է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտ միանգամից մեծ, ռիսկային գումարներ մտնեն։
Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն իր հերթին նշեց, որ արդեն 5-րդ տարին է, ինչ իրենց ընկերությունը հովանավորում է ԲարՔեմփը։
«Մեր ընկերություն իր սոցիալական պատասխանատվությա ն մեջ հստակ ուղղություն է սահմանել կրթությունը, IT ոլորտը և ինժեներական միտքը զարգացնելը։ Սա մի հարթակ է, որտեղ բոլորը կարող են կիսվել իրենց ունակություններով ու նորարորություններով։ Մենք պատրաստ ենք կանգնել այն բոլոր սթարտապներին, որոնք հետաքրքիր մտքեր ունեն և կարող են օգտագործել մեր հզոր ցանցը։
Այս պահին էլ 2-3 նախագծեր են իրականացվում, որոնք շուտով կլինեն շուկայում։ ԲարՔեմփը հարթակ է, որտեղ հասանելի են դառնում այդ նախագծերը։ Մենք ինովացիոն նոր բաժին ենք ստեղծում, որի միջոցով բոլոր սթարտապերը կկարողանան մեզ հետ շատ հեշտորեն շփվել»,- նշեց Հայկ Եսայանը։

We have turned into an export country in IT sector - Samvel Martirosyan
BarCamp EVN’ 18 non-conference opened today at American University of Armenia which is participatory workshop-events in the sphere of information technology (IT), new media and Internet. The first day of the event is the unofficial, informal part of the conference supporting open discussions and a free exchange of ideas and opinions.
As Social Media and Information Security Analyst Samvel Martirosyan told reporters, the Armenian IT industry has recorded major shifts over the past two years which is perhaps not quite visible in the internal market.
“Actually, we have turned in a country that exports products and service in the IT sector. To compare with the reality of ten years ago, when Armenia was dependent on orders from abroad, the situation has changed today, likewise the phycology of the IT community. BarCamp and other similar platform bring positive changes as til today each company was working for outsiders on individual projects, while today we are talking about an exchange of experience, interaction within an established IT community,” Martirosyan said.
The expert attributed the changes to the quality of education as well as the role of investors, highlighting the need for investing major finance into the IT sector.
Co-Founder and Executive Director at UCOM (mobile network operator and internet service provider) Hayk Yesayan, in turn, noted that the company has sponsored the event in the fifth consecutive year.
“Education, IT sector and engineering are top directions in our company’s social responsibility policy. This is an event format allowing to hold open discussions and free exchange of ideas in a non-formal environment. We are ready to stand by all startups that come up with interesting ideas and make use of our network,” Yesayan stressed.