«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ կինոփառատոնը կբացվի Ռոբեր Կետիկյանի «Առանձնատունը» ֆիլմով (2017, Ֆրանսիա):
Մարսելի մոտակայքի փոքրիկ ծովածոցում կա մի գեղատեսիլ առանձնատուն, որի տերը ծեր մարդ է: Կյանքի վերջին օրերին նրա կողքին են երեք զավակները` Փարիզում բնակվող դերասանուհի Անժելան, Ժոզեֆը, որ նոր է սիրահարվել իր կես տարիքի մի աղջկա, և Արմանը՝ միակը, որ մնացել է Մարսելում՝ ընտանեկան փոքրիկ ռեստորանն աշխատեցնելու:
Նրանց համար ծանրութեթև անելու ժամանակն է, թե ինչ են ժառանգել հոր իդեալներից և այն համայնական ոգուց, որին ծնունդ է տվել հայրն այդ մոգական վայրում: Մի խումբ նավարկող մարդկանց հայտնվելը մերձակա ծովախորշում մտորումների այս պահերը կվերածի իրարանցման:
Փառատոնի կայքից տեղեկանում ենք, որ այն փակվելու է Թերի Գիլիամի «Դոն Կիխոտին սպանած մարդը» (Իսպանիա/Բելգիա/Ֆրանսիա/Պորտուգալիա/Միացյալ Թագավորություն) ֆիլմով:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 15-րդ կինոփառատոնը կայանալու է հուլիսի 8-15-ը: Այս տարի փառատոնը ստացել է ավելի քան 600 հայտ 83 երկրից։ Մրցութային և արտամրցութային տարբեր ծրագրերում ընդգրկվել է 110 ֆիլմ:
«Հայկական համայնապատկեր» ծրագրում ընդգրկվել է շուրջ 27 ֆիլմ։
Փառատոնի շրջանակում հարգանքի տուրք կմատուցվի շվեդ ռեժիսոր Ինգմար Բերգմանին հարյուրամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Կցուցադրվի ռեժիսորի ֆիլմերի ընտրանին:

“The House by the Sea” (La villa) directed by French-Armenian filmmaker Robert Guédiguian is set to open the 15th Golden Apricot Yerevan International Film Festival.
“By a little bay near Marseille lies a picturesque villa owned by an old man. His three children have gathered by his side for his last days: Angela, an actress living in Paris, Joseph, who has just fallen in love with a girl half his age and Armand, the only one who stayed behind in Marseille to run the family’s small restaurant.
“It is time for them to weigh up what they have inherited of their father’s ideals and the community spirit he created in this magical place. The arrival, at a nearby cove, of a group of boat people will throw these moments of reflection into turmoil he created in this magical place,” reads the synopsis of the dram shot in 2017.
The closing film of the festival is Terry Gilliam's “The Man Who Killed Don Quixote” (a co-production of Spain, Belgium, France, Portugal and UK), Panorama.am learnt from the festival’s official website.
Yerevan, Armenia’s capital, is scheduled to host the 15th edition of the film festival from 8 to 15 July. This year, the festival has received 600 applications from 83 countries, with a total of 110 films included in its competition and non-competition programs.
The Armenian Panorama section features some 27 films.
The Golden Apricot will pay a tribute to influential Swedish director Ingmar Bergman on the occasion of his 100th anniversary, screening three selected films by the filmmaker.