Երևանի Կարապի լճի հարակից տարածքում մեկնարկել է «Ֆրեսկո» ժամանակակից արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի 5-րդ միջազգային փառատոնը: Այս տարի այն անցկացվում է «Ֆրեսկոյի մարդասիրական ուղերձներն աշխարհին» խորագրի ներքո:
Երևանի քաղաքապետարանից հայտնում են, որ այս տարի մասնակցության հազարից ավելի հայտերից ընտրվել է 28 ֆիլմ՝ 13 երկրից, որոնք կպայքարեն 7 անվանակարգերում՝ «Լավագույն ուղերձ՝ հավատ», «Լավագույն ուղերձ՝ հույս», «Լավագույն ուղերձ՝ սեր», «Լավագույն ուղերձ՝ խաղաղություն», «Լավագույն ուղերձ՝ քաջություն», «Լավագույն ուղերձ՝ մարդասիրություն», «Լավագույն ուղերձ՝ հայրենասիրություն»:
Հատկանշական է, որ փառատոնի շրջանակում Կարապի լճի հարակից տարածքում, զուգահեռ դահլիճներում, կանցկացվեն ֆիլմերի դիտում-քննարկումներ, համերգային ծրագրեր, վարպետության դասեր:
«Ֆրեսկո» 5-րդ միջազգային փառատոնն անցկացվելու է մինչև հուլիսի 1-ը:
Փառատոնն իրականացվում է «Ծիածան» հասարակական կազմակերպության և «Ֆորմիկա Փրոդաքշն» ընկերության համատեղ նախաձեռնությամբ՝ Երևանի քաղաքապետարանի և Արարատյան հայրապետական թեմի գործընկերությամբ։

Когда одно из лучших посланий – любовь: в Ереване проходит фестиваль современного искусства и духовных фильмов «Fresco»
18:43 25/06/2018
На территории, прилегающей к Лебединому озеру в Ереване, стартовал пятый международный фестиваль современного искусства и духовных фильмов «Fresco». В 2018 году фестиваль проходит под девизом «Гуманитарные послания Fresco миру».
Как сообщает пресс-служба мэрии, в этом году для участия в фестивале из тысячи заявок были выбраны 28 фильмов из 13 стран, которые будут представлены в 7 номинациях: «Лучшее послание – вера», «Лучшее послание- надежда», «Лучшее послание – любовь», «Лучшее послание –мир», «Лучшее послание – отвага», «Лучшее послание – гуманизм», «Лучшее послание – патриотизм».
Отмечается также, что в рамках фестиваля на территории Лебединого озера, а также в залах, находящихся по близости, состоятся просмотры-обсуждения фильмов, концертные программы и уроки мастерства.